POZVÁNKA: Vycházky za netopýry do Stromovky a Milíčovského lesa

23. 5. 2023

Když se začíná stmívat a den se chýlí ke konci, začínají se v přírodě probouzet ti, pro které je tma jejich přirozeným prostředím. Někteří jsou hluční a dupotem a funěním dávají o sobě vědět, mnozí však jen neslyšně brouzdají večerní krajinou a míhají se kolem nás bez povšimnutí. Mezi ně patří létající savci – netopýři. Zveme vás za nimi na výpravu do večerní pražské přírody a třebaže jsou velmi nenápadní, pokusíme se je odhalit pomocí speciálního přístroje. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 6. června v Milíčovském lese a 13. června ve Stromovce.
Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte Mezinárodní den ptactva v chuchelském zookoutku

7. 3. 2023

I opeřenci mají svůj svátek. Mezinárodní den ptactva se po celém světě slaví pravidelně na začátku dubna a letos si můžete tento výjimečný den užít s námi. V zookoutku Malá Chuchle jsme pro vás připravili v neděli 2. dubna od 14 do 16 hodin zábavné i poučné odpoledne s několika stanovišti například o sovách, dravcích a vodních ptácích. Své znalosti si děti mohou vyzkoušet na kvízové stezce. Vstup na akci je zdarma.

Celý článek »

Včelařem na zkoušku můžete letos být v Pralese i v Kunratickém lese

1. 3. 2023

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od dubna 2023 v našem ekocentru Prales a také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme třetí ročník úspěšného projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete do 31. března 2023 na telefonním čísle 771 230 241 nebo na e-mailu jenickova@lesy-praha.cz. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

Příměstské tábory: Léto na farmě si děti mohou užít v červenci i srpnu

15. 2. 2023

Upozornění (13. 4. 2023): Oba turnusy tábora jsou již plně obsazeny!

Hledáte na letní prázdniny zábavu pro vaše potomky? Tak to máte nejvyšší čas poohlédnout se po letních příměstských táborech. Děti si vyzkouší netradiční aktivity, poznají nové kamarády z okolí a užijí si spoustu zábavy, přitom ale spí každou noc doma ve své posteli a vy si o ně nemusíte dělat žádné starosti. Takový zážitek vašim dětem můžeme nabídnout v ekocentru Prales v pražských Kbelích, kde letos zažijí opravdové léto na farmě. Připravili jsme pro vás dva termíny příměstského tábora nabitého zážitky a zábavou pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví houkání zve za královnami noci do pražských lesů

19. 1. 2023

Upozornění: Kapacita všech výprav je již plně obsazena.

Tak jako každý rok se i letos v předjaří vydáme do nitra večerního lesa. V tomto období probíhají soví námluvy a tyto královny noci častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete zaposlouchat do sovího houkání a také se dozvědět více o životě těchto tajemných opeřenců či o mýtech a pověstech, které o nich kolují.

Celý článek »

Lesy plné medu. Limitovanou edicí medu slavíme 30 let naší organizace

8. 12. 2022

I letos jsme si pro vás připravili limitovanou edici medu z našich včelnic v pražských lesích a parcích, jejíž téma každý rok volíme tak, abychom připomněli nějakou událost nebo osobnost české historie. Tentokrát jsme si ale dovolili zůstat tak trochu doma – respektive přímo u nás v lese. 🙂 Protože třicáté narozeniny si pozornost přece jen zaslouží. Letos je to právě třicet let, co se staráme o pražskou přírodu – naše organizace Lesy hl. m. Prahy byla založena v listopadu 1992. A letošní limitovanou edicí medu bychom toto výročí spolu s vámi rádi oslavili. Limitovanou edici Lesy plné medu zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Kateřinou Jeníčkovou, telefon 771 230 241), v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales vždy během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Ve Dřeváku si vyzkoušíte tradiční řemesla i tvoření z přírodnin

31. 10. 2022

Baví vás práce rukama a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Rádi pracujete s přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Láká vás řezbářské řemeslo, brašnářství či plstění nebo si chcete vyrobit mýdlo, koupelovou sůl či přírodní mast? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro zdraví a krásu. Nechybí ani tvoření inspirované ročními obdobími od podzimu až do Velikonoc.

Celý článek »

POZVÁNKA: Stromy pro Prahu sázíme už 30 let. Zasaď strom pro její budoucnost i ty

10. 10. 2022

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Přidejte se k nám teď na podzim i vy a pomozte nám s výsadbou lesních sazeniček, z nichž jednou vyroste nová generace lesa. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, vás zveme na – už skoro tradiční 🙂 – společné sázení lesních stromků, které se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022 od 10 do 16 hodin, tentokrát v lesoparku Letňany.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poslechněte jelení troubení a vydejte se na podzim do zookoutku Malá Chuchle

27. 9. 2022

Nenechte se odradit sychravým počasím a užijte si s námi podzimní sezonu v zookoutku Malá Chuchle. Období od konce září do listopadu je časem jelení říje, a tak se za námi vypravte do lesa a zkuste se zaposlouchat, zda se neozve mocné troubení tohoto krále českých lesů. V chuchelském zookoutku jsme si pro vás připravili několik sobotních událostí, při kterých se blíže seznámíte nejen s jeleny, ale i s dalšími zdejšími zvířecími obyvateli.

Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 5, 8, 18, Slivenec a Velká Chuchle

20. 9. 2022

Aktuální informace 23. 11. 2022: Známe vítěze letošního ročníku, podrobnosti na konci článku.

Pro školy v městských částech Praha 5, Praha-Slivenec, Praha-Velká Chuchle, Praha 8 a Praha 18 vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se již dvanáct let pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek. Letos se opět zaměříme na naše zookoutky a jejich obyvatele. Účastníci soutěže mohou sbírat žaludy, bukvice, vlašské a lískové ořechy a šípky, na kterých si pak pochutnají třeba divoká prasata, daňci nebo krkavci. Pozor ale na kaštany, ty přijímat nebudeme.

Celý článek »

Podzim přinese výlovy pražských rybníků. Pro školy je doprovodný program

13. 9. 2022

V polovině září začíná období výlovů pražských rybníků, které pro rybáře znamená završení jejich celoroční práce. Během dvou měsíců musí Český rybářský svaz ve spolupráci s naší organizací stihnout vypustit téměř čtyři desítky vodních nádrží na území Prahy. První letošní výlov se uskuteční u Polifkova rybníka a podzimní sezónu zakončí 17. listopadu slovení retenční nádrže Nový pod Šeberovem. Výlovy letos opět doplníme doprovodným programem pro předem objednané školy, během kterého žákům představíme různé druhy ryb, vodních savců, ptáků a dalších vodních živočichů a popovídáme si o životě ve vodě i kolem ní.

Celý článek »

POZVÁNKA: Zažijte s námi Den stromů v Kunratickém lese

1. 9. 2022

Jak pomáhá kůň v lese? Kdo je to arborista? A jak dokáže dřevosochař vytvořit z obyčejného kmene umělecké dílo? To vše a mnohem víc se dozvíte na celodenní oslavě Dnů stromů ve středu 14. září 2022. Srdečně vás spolu s hlavním městem Prahou zveme do Kunratického lesa, kde vás čeká celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích a zblízka poznáte práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

Celý článek »

POZVÁNKA: Akce v Kunratickém lese a září plné exkurzí. Slavíme Dny stromů

13. 8. 2022

Vyrazte s námi v září do pražské přírody a oslavme tak společně letošní Dny stromů. Na celý měsíc jsme pro děti, rodiče, prarodiče a všechny přátele lesa ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze. Společně se vydáme například na vycházku do Stromovky, na Petřín nebo za zvířecími obyvateli lesa do zookoutku v Malé Chuchli a zajímavé programy a workshopy chystáme speciálně také pro školní třídy, které se budou moci objednat na libovolný zářijový termín. Kromě toho ale všem rozhodně doporučujeme si v diáři zakroužkovat středu 14. září 2022. To bude letošní hlavní Den stromů a v Kunratickém lese pro vás bude připraven celodenní program o stromech, lese a jeho obyvatelích od těch nejpovolanějších – od lesníků, kteří se o všechno tohle přírodní bohatství starají.

Celý článek »

Autory nejhezčích obrázků divočáků jsme ocenili v chuchelském zookoutku

28. 6. 2022

Výtvarná soutěž Divočák aneb prase v lese zná své vítěze. Z více než sedmi stovek obrázků vybrala porota vítěze v kategoriích předškoláků, dětí ve školním věku a dospělých. Ocenili jsme také výtvarné dílo na téma divočák, které společně vytvořila celá třída. Při předávání cen v chuchelském zookoutku se ocenění i další účastníci soutěže mohli seznámit se zdejšími zvířaty.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podvečerní netopýří výpravy do Milíčovského lesa a do Stromovky

3. 6. 2022

Když se začíná stmívat a den se chýlí ke konci, začínají se v přírodě probouzet ti,  pro které je tma jejich přirozeným prostředím. Někteří jsou hluční a dupotem a funěním dávají o sobě vědět, mnozí však jen neslyšně brouzdají večerní krajinou a míhají se kolem nás bez povšimnutí.  Mezi ně patří létající savci – netopýři. Zveme vás za nimi na výpravu do večerní pražské přírody a třebaže jsou velmi nenápadní, pokusíme se je odhalit pomocí speciálního přístroje. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 13. června v Milíčovském lese a 15. června ve Stromovce.
Celý článek »

Týden lesů oslavíme se školami v Kunratickém lese a Ďáblickém háji

8. 5. 2022

Les je životadárný, je místem pro naši relaxaci, životním prostorem mnoha živočichů, les zadržuje vodu, zlepšuje klima, snižuje teplotu, produkuje kyslík, dává nám dřevo na topení i na nábytek. Je důležité o něj s láskou pečovat a připomínat si jeho význam. Jednou z takových příležitostí je každoroční Týden lesů, který slaví v květnu lesnické organizace po celé České republice. Letošní termín oslav připadl na 9.-15. května.
Celý článek »

Den parků – komentované vycházky do Stromovky, na Petřín a do Kunratického lesa

5. 5. 2022

Naše organizace Lesy hl. m. Prahy se od roku 1992 stará o lesy i velké parky na území metropole a víme co tu roste i žije, ale také co obnáší péče o tyto přírodní lokality, které jsou oblíbeným cílem Pražanů i dalších návštěvníků města. Pro zájemce, kteří chtějí lépe poznat své okolí a nahlédnout pod ruce lesníkům i zahradníkům, máme na úterý 24. 5. 2022 připraveno několik vycházek do Královské obory Stromovka, do zahrad vrchu Petřína a Kunratického lesa.
Celý článek »

Včelařem na zkoušku. Komunitní včelnice bude letos také v Kunratickém lese

21. 4. 2022

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od května 2022 v našem ekocentru Prales a nově také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme druhý ročník projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete  do 6. 5. 2022. Hned poté bude následovat úvodní seminář. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

POZVÁNKA: Navštivte Jarní zahradu v ekocentru Prales

8. 4. 2022

Oslavte s námi start nové pěstitelské sezony! Poslední dubnovou sobotu zveme všechny milovníky zahradničení a nadšené pěstitele do ekocentra Prales. V dílnách pro malé i velké si zkusíte vyrobit travnatou hlavu, vrbovou píšťalku, bylinkovou tinkturu nebo tzv. seed bombs, můžete se zapojit také do swapu semen a sadebního materiálu, ochutnat jarní „plevel“ nebo si na stánku našeho Zahradnictví Ďáblice nakoupit rostliny, které vám na zahradě či v truhlíku ještě chybí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den ptactva v zookoutku. Opeřenci mají svůj svátek v dubnu

21. 3. 2022

I opeřenci mají svůj svátek. Mezinárodní den ptactva (1. 4.) se po celém světě slaví pravidelně již od roku 1906. Letos můžete oslavovat s námi. V zookoutku Malá Chuchle jsme pro vás připravili v sobotu 2. dubna od 14-16 hodin zábavné i poučné odpoledne s několika stanovišti například o sovách, dravcích a vodních ptácích. Vstup zdarma.

Celý článek »

Indiánské léto v Pralese: Příměstský tábor pro děti nabízí dva turnusy

28. 2. 2022

Upozornění (14. 4. 2022): Kapacita táborů je již naplněna.
Pro rodiče, kteří již plánují pro své děti zábavu na letní prázdniny, přicházíme s nabídkou letních příměstských táborů v našem ekocentru Prales v pražských Kbelích. Indiánské léto v Pralese proběhne ve dvou turnusech a je určeno pro děti ve věku prvního stupně základní školy. Dva týdny plné zážitků a zábavy pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají. Na některých bude program pro školy.

24. 2. 2022

Výlovy rybníků neprobíhají pouze na podzim, ale rybáři využívají také vhodné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 3. 3. do 1. 4. 2022 postupně vypustí a sloví 12 pražských rybníků. Protože je již epidemická situace příznivější pro skupinové akce, tak na Hamerském rybníku v Praze 10, Hořejším rybníku v Praze 9 a rybníku Labuť v Praze 4 obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. Na něm si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářství a rybářském řemesle i o živočiších, kteří v rybníce a kolem něj žijí a dohromady vytváří unikátní vodní společenství. Pro účast na doprovodném programu se objednávejte na tel.  777 358 375 (Štěpán Makrlík).

Celý článek »

Je libo ptačí budku nebo hmyzí hotel? V Pralese si je můžete sami vyrobit

18. 1. 2022

Nechce se vám čekat na jaro se založenýma rukama? Nemusíte. Vyzkoušejte si s námi například zpracování ovčí vlny, výrobu ptačí budky nebo třeba hmyzího hotelu. V ekocentru Prales máme potřebné vybavení a víme, jak na to. Připravili jsme pro vás další termíny rukodělných workshopů – práce se dřevem, kůží, vlnou i dalšími přírodními materiály až do velikonoc.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví námluvy se blíží. Vydejte se s námi za královnami noci do pražských lesů

18. 1. 2022

Upozornění (4. 2. 2022): Kapacita všech výprav je již plně obsazena.

Od roku 2011 se v předjaří pravidelně vydáváme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. V tomto období probíhají soví námluvy a sovy častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete  zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců a  také se dozvědět, čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují. Nevšední zážitek vám nabízíme v termínech v průběhu února do začátku března.

Celý článek »

Ten píše! Limitovaná edice medu vzdává hold Karlu Havlíčkovi Borovskému

30. 11. 2021

I letos jsme si pro vás připravili limitovanou edici medu z našich včelnic v pražských lesích a parcích, jejíž téma každý rok volíme tak, abychom připomněli nějakou důležitou událost nebo osobnost české historie. Letos jsme oslavili 200. výročí od narození významného českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského (1821-1856), který patřil mezi vůdčí osobnosti českého veřejného a politického života v první polovině 19. století. Letošní limitovanou edici jsme se proto rozhodli věnovat právě jemu a připomínce jeho novinářského a spisovatelského umění. Ten píše! Med od pražských wčel zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Barbarou Davidovou, tel.: 774 748 471), v Zahradnictví Ďáblice, v ekocentru Prales a v občerstvení chuchelského zookoutku vždy během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Jak vyrobit draka, mýdlo či kokedamu? Naučíme vás to ve Dřeváku

26. 10. 2021

Rádi pracujete se dřevem a dalšími přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Chtěli byste si udělat draka, který doopravdy létá, vyřezat dřevěnou misku nebo si vyzdobit byt vlastnoručně vyrobenými vánočními ozdobami? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Během letošního podzimu a zimy vás čeká série nejrůznějších tematických workshopů. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem, kůží a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro naše zdraví či krásu.

Celý článek »

S bylinkářkou do Pralesa. Podzimní cyklus workshopů

7. 10. 2021

Naši předkové uměli využívat dary přírody nejen pro svou obživu, ale také na nejrůznější neduhy a nemoci či pro krásu a potěchu těla i ducha. Znali účinky rostlin a uměli je zpracovávat do čajových směsí, odvarů, mastí či likérů. Bylinkářky a bylinkáři pomáhali lidem v okolí a pro své znalosti požívali mezi ostatními úcty, často se jim přisuzovaly dokonce nadpřirozené schopnosti. Pojďme si jejich moudrost připomenout a společně znovu objevit blahodárné síly přírodních produktů. V ekocentru Prales s námi letos na podzim můžete absolvovat celou sérii workshopů s bylinkářkou.

Celý článek »

Mapování detailů v Kunratickém lese. Hra, se kterou prozkoumáte celý les

1. 10. 2021

Kunratický les je po Klánovickém lese druhou nejrozsáhlejší lesní plochou na území Prahy a zároveň největším lesem, který vlastní přímo hlavní město. Jako zelený ostrov uprostřed husté městské zástavby bývá cílem vycházek Pražanů, ale i útočištěm a domovem pro mnoho živočichů. Má také velmi zajímavou historii, která se pojí především s králem Václavem IV. Stále tu můžeme nacházet znamení z dávné doby i málo známá zákoutí, která stojí za to objevit. Pokud chcete Kunratický les lépe poznat, prochodit ho křížem krážem a přitom si i trošku zasoutěžit, zapojte se do naší nové hry Mapování detailů.

Celý článek »

POZVÁNKA: Strom pro les, život pro Prahu. Zasaď strom pro budoucnost Prahy

29. 9. 2021

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Letos na podzim se k nám můžete přidat a s výsadbou lesních sazenic pomoci. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, jsme ve spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem pro veřejnost připravili společné sázení, které se uskuteční v sobotu 23. 10. 2021 od 10 do 16 hodin v Kunratickém lese.

Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 4, 9, 19 a Kunratice

22. 9. 2021

Pro školy v městských částech Praha 4, Praha-Kunratice, Praha 9 a Praha 19 vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se již jedenáct let pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek. Letos se opět zaměříme na naše zookoutky a jejich obyvatele. Účastníci soutěže mohou sbírat žaludy, bukvice, vlašské a lískové ořechy a šípky, na kterých si pak pochutnají třeba divoká prasata, daňci nebo krkavci. Pozor ale na kaštany, ty přijímat nebudeme.

Celý článek »

POZVÁNKA: V září vyrážíme Za pražskými netopýry. Pojďte s námi

10. 9. 2021

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. V září se společně opět vydáme na výpravu Za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Zahajujeme fotovýstavu v naší venkovní galerii Na plotě v ekocentru Prales

14. 6. 2021

Od 15. 6. do 31. 7. 2021 si na plotě u budovy Dřevák v našem ekocentru Prales můžete prohlédnout fotografie, které nám zaslali milovníci přírody ze svých výprav po Praze. Jako partneři projektu City Nature Challenge, během něhož mezi sebou každoročně soutěží světová města v množství amatérských pozorování přírody, jsme letos pražské účastníky poprvé vyzvali, aby nám své fotoúlovky, které zaznamenají v aplikaci projektu i-naturalist, také poslali. Do konce května se nám sešlo téměř 130 fotografií od 27 fotografů. Celkem 34 vybraných snímků si teď můžete prohlédnout na naší výstavě.

Celý článek »

POZVÁNKA: Čekají nás další výpravy Za pražskými netopýry

31. 5. 2021

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. V červnu se společně opět vydáme na výpravu Za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Novinka pro pražské včelaře. Nabízíme včelí oddělky

17. 5. 2021

Začátkem května jsme v našem ekocentru Prales otevřeli novou komunitní včelnici a nyní přicházíme s další novinkou týkající se našeho včelařského provozu. Včelařům, kteří včelaří na území hlavního města, nabízíme k prodeji letošní včelí oddělky, ze kterých si můžete do podzimu vychovat plnohodnotné včelstvo.

Celý článek »

Zapojte se do City Nature Challenge 2021. Vaše úlovky vystavíme

29. 4. 2021

Milujete přírodu a fotoaparát či mobilní telefon nedáte z ruky? Tak to je pro vás projekt City Nature Challenge 2021 jako stvořený. Díky němu máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu pražskou přírodu a rozmanitost druhů, které s námi bok po boku žijí v hlavním městě. Od 30. dubna do 3. května 2021 zaznamenávejte svá pozorování přírody přes mobilní aplikaci iNaturlist nebo po registraci přes webové stránky projektu a podělte se o své zážitky.

Celý článek »

Oslavte s námi Den Země. Hry, které si můžete zahrát ve Stromovce nebo v Pralese

22. 4. 2021

Řada lidí si v náročných měsících plných covidových omezení uvědomila, jak důležitá je příroda v jejich bezprostředním okolí pro jejich psychické zdraví a pohodu. Ani letos bychom proto neměli zapomenout na svátek, který oslavuje krásu naší planety a který se celosvětově slaví právě 22. dubna. Ačkoli situace nám prozatím nedovoluje pořádat ke Dni Země tradiční venkovní akce, máme pro vás alespoň několik tematických aktivit do terénu, kterými si můžete offline čas v přírodě obohatit.

Celý článek »

V ekocentru Prales bude komunitní včelnice. Včelařit u nás můžete i vy

21. 4. 2021

Upozornění ( 26. 4. 2021): Všechny úly jsou již zamluvené. Kapacita včelnice je pro letošní sezonu již naplněná.

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od května 2021 v našem ekocentru Prales spouštíme nový pilotní projekt – zakládáme malou komunitní včelnici, v níž si budete moct pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá.

Celý článek »

Lehké aktivity do nelehké doby. Vyzkoušejte si kvízovou nebo šifrovací stezku

4. 3. 2021

Příroda se pro mnohé z nás stává čím dál důležitějším útočištěm, kde si můžeme alespoň na chvíli odpočinout od stresu a komplikací, které s sebou současná koronavirová doba přináší. Abychom vám zpestřili procházky pražskými lesy a lesoparky a obohatili je o zajímavé informace o přírodě, připravili jsme na jaro opět několik „samoobslužných“ a nekontaktních aktivit.

Celý článek »

Tajemství přírody děti odhalí v létě na příměstském táboře v Pralese

18. 2. 2021

Současná situace je složitá a nejistota všude kolem vyčerpávající. Udržet si při tom dobrou náladu není zrovna jednoduché. Co pomáhá proti trudomyslnosti? My doporučujeme třeba plánování hezkých věcí na „dobu po“, na které se pak doma můžete těšit. Jednou z nich by mohl být i náš příměstský tábor, který v ekocentru Prales na léto chystáme pro děti z 1. stupně základních škol. Letošním tématem je Tajemství přírody a k dispozici budou dva termíny. A kdyby se náhodou situace kolem covidu-19 nevyvíjela dobře, peníze vám samozřejmě vrátíme.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se s námi za sovím houkáním

20. 1. 2021

Již jedenáctým rokem se v předjaří vydáme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. Spolu s našimi lektory se můžete zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců – sov. Čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují? To můžete zjistit na našich večerních výpravách v únoru a březnu.

Celý článek »

Sladká volba pro všechny: Limitovaná edice medu připomíná volební právo žen

25. 11. 2020

Nikdy nebyla limitovanější než právě letos. Podobně jako jiné včelaře a jejich včely i naše včelnice v pražských lesích a parcích v letošním roce negativně ovlivnilo chladné a deštivé jarní počasí. V létě jsme oproti předchozím rokům vytočili jen zlomek medu. Přesto jsme vás nechtěli ochudit o limitovanou edici našeho medu, s níž si každý rok připomínáme některé z důležitých výročí daného roku. A tak je tu naše Sladká volba a spolu s ní oslava 100. výročí od zakotvení volebního práva žen v československé ústavě (1920-2020).

Celý článek »

POZVÁNKA: Strom pro les, život pro Prahu. Zasaď strom pro budoucnost Prahy

2. 10. 2020

Vzhledem k novým opatřením státu proti šíření koronaviru je akce ZRUŠENA. Věříme, že se sejdeme u společného sázení stromků na jaře.

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Letos na podzim se k nám můžete přidat a s výsadbou lesních sazenic pomoci. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, jsme ve spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem pro veřejnost připravili dvě výsadbové akce. V sobotu 24. 10. budeme společně vysazovat stromy v Divoké Šárce, v úterý 3. 11. se můžeme potkat v Kunratickém lese.

Celý článek »

POZVÁNKA: Les plný hub na vás čeká v zookoutku v Malé Chuchli

30. 9. 2020

Vzhledem k novým opatřením státu proti šíření koronaviru je akce ZRUŠENA. 

Máte rádi houby, ale při jejich sbírání si pokaždé připomenete, že bezpečně poznáte jen naprosté minimum ze všech těch roztodivných druhů? Svět hub je nesmírně bohatý a různorodý a jen málokdo může říct, že se v něm opravdu dokonale vyzná. Abychom vám pomohli se mezi všemi těmi jedlými, nejedlými, jedovatými a chráněnými druhy zorientovat, připravili jsme pro vás ve spolupráci s naším mykologem venkovní výstavu hub. V chuchelském zookoutku si v sobotu 24. 10. 2020 budete moci zblízka prohlédnout desítky druhů, na které můžete narazit (nejen) v pražských lesích.

Celý článek »

POZVÁNKA: Tajemní a zranitelní netopýři v Pralese. Ekocentrum zve na výstavu

24. 9. 2020

VÝSTAVA JE UKONČENA – vzhledem k vyhlášeným opatřením vlády proti šíření koronaviru byla výstava od pátku 9. 10. 2020 dočasně pozastavena. S ohledem na další vývoj situace a pokračující omezení jsme se v pondělí 9. 11. rozhodli výstavu definitivně ukončit. Děkujeme za pochopení.

Naše ekocentrum Prales ve spolupráci s Českou společností na ochranu netopýrů připravilo výstavu přibližující život fascinujících nočních létajících savců, kteří žijí v naší blízkosti – Netopýři tajemní a zranitelní. Výstavu můžete zdarma navštívit v budově Dřevák v horním areálu ekocentra každý všední den od 1. do 30. 10. 2020.
Celý článek »

Výstava Czech Nature Photo se přesouvá do Pralesa

23. 9. 2020

Venkovní výstava vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo je od pondělí 21. září k vidění v horním areálu našeho ekocentra Prales ve Kbelích. Na začátku léta jsme snímky vystavovali v Divoké zahradě Hostivař, nyní si velkoformátové fotografie zvířat i rostlin budou moci prohlédnout také návštěvníci Pralesa. Najdete je na plotě, který ohraničuje zahradu kolem budovy Dřevák.
Celý článek »

Blíží se podzimní výlovy pražských rybníků

23. 9. 2020

13. 10. 2020
Upozornění: Vzhledem k aktuálním opatřením spojených s Covid 19 se u výlovů RUŠÍ všechny doprovodné programy pro školy.

Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím je období výlovů. První výlov bude zahájen 24. září na Košíkovském rybníce a poslední rybí šupiny se v rybářských sítích zalesknou 17. listopadu na rybníce Pískovna. Pokud nám omezení spojená s Covid 19 dovolí, doplníme výlovy doprovodným programem pro školy.  Kromě zajímavostí o rybách a rybářích se při doprovodném programu návštěvníci dozví i něco ze světa vodních ptáků a drobotiny.

Pro účast na doprovodném programu pro školy se objednávejte na telefonním čísle 777 358 375 (Štěpán Makrlík). Doprovodný program pro školy bude probíhat v souladu s platnými hygienickými pravidly.

Celý článek »

O nejlepšího sběrače už podesáté: Letos sbíráme dobroty pro zookoutek

1. 9. 2020

Již podesáté vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek. Zatímco loni a předloni se sbíraly noviny, letáky a nepotřebný bavlněný textil jako podestýlka pro pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, letos se zaměříme na náš zookoutek v Malé Chuchli a jeho obyvatele. Účastníci soutěže mohou sbírat žaludy, bukvice, vlašské a lískové ořechy a šípky, na kterých si pak pochutnají třeba divoká prasata, daňci nebo krkavci. Pozor ale na kaštany, ty přijímat nebudeme.

Celý článek »

POZVÁNKA: Čeká nás další výprava Za pražskými netopýry

9. 6. 2020

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. V červnu se společně opět vydáme na výpravu Za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Výsledky soutěže: Kouzlo jara ztvárnilo skoro 500 výtvarníků

1. 6. 2020

Pro všechny děti, dospělé i seniory, kteří kvůli mimořádným opatřením státu proti šíření koronaviru zůstali nečekaně zavření doma, jsme v polovině března zorganizovali výtvarnou soutěž Kouzlo jara. Zájemci mohli nakreslit nebo namalovat, co si představí, když se řekne Kouzlo jara. Soutěž trvala od 20. března do 30. dubna 2020. Postupně se u nás sešlo neuvěřitelných 528 obrázků od celkem 476 soutěžících. Největší konkurence byla v kategorii školáků z prvního stupně ZŠ (celkem 301 účastníků). Prvňáčci, druháčci, třeťáčci, čtvrťáci a páťáci poslali dohromady 330 děl. Druhou nejpočetnější skupinou byli malí výtvarníci z mateřských škol, kterých se zapojilo 70. Třetí nejsilnější zastoupení měli školáci z druhého stupně ZŠ (celkem 51 účastníků), kteří poslali 55 obrázků. Do malování se ale pustilo i 17 starších studentů, kteří už studují na středních školách, a 37 odvážných dospělých, mezi nimiž bylo dokonce 5 seniorů.

Celý článek »

Výtvarná soutěž pro všechny, kteří zůstali doma: Namalujte Kouzlo jara

19. 3. 2020

Ať už kvůli karanténě, nemoci, zavřené škole, nebo nefungující kanceláři. Prostě jste doma (což chválíme, to je zodpovědné!), jenže jste nervózní, jak dlouho to potrvá, a taky už vám možná docházejí nápady na aktivity, jimiž byste sebe či své potomky aspoň na chvilku rozptýlili. Místo do kolektivní paniky se raději zapojte do naší nové výtvarné soutěže, kterou vyhlašujeme pro všechny děti, dospělé a seniory, kteří „zůstali doma“. Vytáhněte pastelky, barvy nebo třeba křídy a vpusťte na papír (a tím i k vám do bytu) zářivý kousek jara. Zkuste nakreslit nebo namalovat, co si představíte, když se řekne Kouzlo jara.

Celý článek »