Komunitní zahrada

V Pralese, tam to roste!
V areálu ekocentra Prales jsme pro veřejnost připravili tzv. komunitní zahradu. Naše zahrada je výjimečná tím, že kromě venkovních pěstebních květináčů nabízí zájemcům i možnost pěstování ve vnitřních prostorách komunitního foliovníku. V něm se pěstitelská sezona výrazně prodlouží a úroda Vás nadchne svou bohatostí.
Areál ekocentra jehož součástí komunitní zahrada je nabízí také dostatečný prostor pro setkávání a sdílení společných nejen zahradnických zkušeností  i  pěstitelských úspěchů.
Co nabízíme:

  • venkovní pěstební záhony a květináče
  • bezbariérovou komunitní zahradu (speciální vyvýšené záhony, bezbariérové sociální zařízení, parkoviště)
  • foliovník, ve kterém jsou k dispozici několik nízkých záhonů, dále plastové kontejnery různých velikostí
  • zahradnické nářadí k zapůjčení, voda na zalévání, místo na kompostování

Všechny nádoby a záhony jsou naplněny zeminou s kompostem a připraveny na setí či sázení.
plakát
Jak se přihlásit:
Termín přihlášení na pěstitelskou sezónu je do 31. 4. daného roku. V případě zájmu volejte nebo pište Kateřině Swólové (email: swolova@lesy-praha.cz, mobil: 778 716 582). Podrobnější informace o cenách a provozu komunitní zahrady najdete v jejím provozním řádu a popisu zahrady.
komunitni zahrada

Malé kalendárium komunitního pěstitele

Leden
V lednu je vhodný čas pro naplánování osázení zahrádky. A protože již v únoru můžeme začít předpěstovávat některé druhy zeleniny a bylinek ze semínek, využijeme lednové dny k přípravě výsevních misek a květináčků, či nákupu substrátu.
Únor
Koncem února můžeme začít vysévat rebarboru, semínka hlávkového salátu, paprik, celeru a jahod, lilku, pórku, nebo chilli papriček. Z bylinek vysejeme rozmarýn a majoránku.
Pro výsev můžeme použít nádobky z plastu k tomu určené. Zajímavou alternativou může být obal od polárkového dortu, nebo plato od vajíček a skvěle poslouží i rolička od toaletního papíru, kterou lehce složíte do pěstební a ekologické nádobky. Kvalitní substrát je podmínkou úspěšného výsevu. V zahradnictví můžeme koupit již připravený výsevní substrát, můžeme si ho ale i sami připravit. Vhodná je například zemina z krtinců, vylehčená pískem.
Větší semínka pokládáme více od sebe, droboučkými povrch substrátu rovnoměrně posypeme. Na závěr lehce přitlačíme do zeminy, například malým prkénkem. Nádobu se semínky umístíme na teplé, světlé místo, nejlépe na okenní parapet. Budoucím rostlinkám pomůžeme vzklíčit, pokud nádobu přikryjeme průsvitnou potravinovou folií. Nezapomeňte do ní propíchnout pár malých otvorů kvůli cirkulaci vzduchu. Substrát podle potřeby rosíme, aby nevysychal, ale ani se nepřemokřil. Zalévání proudem vody by mohlo semínka vyplavit, proto použijeme raději rozprašovač.
Březen
Během března vyséváme rajčata, okurky, melouny, petržel, špenát, hrášek, česnek, z bylinek heřmánek a tymián.
Pro péči o sazeničky bylinek a zeleniny vám od března nabízíme možnost využít fóliovník v naší komunitní zahradě. Vyklíčená semínka jsou již vzrostlá a mají druhé lístečky. To je správná doba pro přepichování do větších nádob nebo sadbovačů. V tu dobu můžete v případě zájmu přijet s rostlinkami k nám do komunitní zahrady a přemístit je do fóliovníku. K dispozici vám budou sadbovače, kompostová zemina, stůl, potřebné nářadí a bílá netkaná textilie na ochranu sazeniček proti nízkým teplotám, které v březnu ještě mohou udeřit. Po přesazení rostlin do větších nádob a překrytí textilií, je necháte ve foliovníku a budete o ně chodit pečovat.
Komunitní zahrada bude v březnu otevřená v pracovní dny od 7:00 do 15:30 a v sobotu od 9:00 do 17:00.
Těšíme se na vás!
komunitni zahrada