Budoucnost pro jedličky covidu navzdory. Stromek můžete v lese vysadit sami

12. 3. 2021

Prodlouženo! Jedličky je možné v určených lokalitách vysazovat ještě v průběhu dubna. Pro návod a souřadnice pasek pište na e-mail fiserova@lesy-praha.cz.

Na neděli 28. března 2021 jsme v Kunratickém lese původně plánovali tradiční Den pro jedličku – společné vysazování vánočních jedliček v květináčích, které jste si u nás před Vánoci zakoupili v rámci našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností. Už nyní je zřejmé, že tato akce se kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 nebude moci uskutečnit. My jsme ale připraveni i na náhradní, „bezkontaktní“ variantu. Jeden Den pro jedličku tedy právě teď měníme na 14 dní pro jedličku! V období od 15. do 28. března 2021 bychom vás rádi pozvali na vybrané paseky v různých pražských lesích, kde si svoji jedličku budete moci přece jen vysadit. Sice sami, ale podle jednoduchého návodu a s naší podporou na dálku. Protože každý strom se počítá a byla by škoda nedat stromkům šanci, aby z nich mohl vyrůst nový kus lesa.

Celý článek »

Hostivařská přehrada bude mít nový bezpečnostní přeliv. Příprava území začíná

10. 3. 2021

Hostivařská přehrada je nejvýznamnější vodní dílo na území Prahy, které od roku 1963 slouží nejen k rekreaci, ale i k vyrovnávání průtoků a ochraně území pod přehradou. V současné době zde začínají práce spojené s přípravou území pro výstavbu nového dodatkového bezpečnostního přelivu, který zvýší ochranu hráze vodního díla. V souvislosti s tím žádáme návštěvníky části Hostivařského lesoparku u přehrady, zejména v blízkosti hráze a v okolí komunikace Vyhlídková, aby dbali zvýšené pozornosti a pokynů pracovníků Lesů hl. m. Prahy.

Celý článek »

Sněhová nadílka láká k zimním sportům v pražské přírodě

10. 2. 2021

Zasněženými pražskými lesy se nyní prohánějí běžkaři i sáňkaři, kteří využívají ideální podmínky pro zimní radovánky. Obvykle lyžařské stopy sice přímo neprotahujeme, ale při údržbě cest již vytvořené stopy zachováváme a štěrkem sypeme jen 2/3 šířky cesty, aby pro běžkaře zůstal neposypaný pruh. Na některých vybraných lokalitách jsou díky spolupráci s Domem dětí a mládeže hl. m. Prahy stopy pro běžkaře protažené a zájemci mohou využít 2-4 km okruhy. Cílem Pražanů jsou také historicky cenné městské parky v centru metropole, kde platí vyhláška o ochraně veřejné zeleně a zimní sporty jsou zde omezené. Ale i tady si mohou Pražané za určitých podmínek užít nebývalé sněhové nadílky.
Celý článek »

Už počtvrté si u nás můžete pořídit vánoční stromek, který má budoucnost

16. 11. 2020

Upozornění (4.12.2020): Na hájovně Hostivař je již vyprodáno, ale na ostatních prodejních místech je jich stále dostatek.

Po velkém úspěchu v předchozích letech pokračujeme i letos v našem projektu Vánoční jedlička s budoucností. Od středy 18. 11. 2020 zahajujeme prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které rozhodně nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, a jejichž vzhled se tak může zdát být trochu „punkový“. Zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 2 000 jedliček (z toho celkem 500 jedliček z produkce naší vlastní lesní školky v Čimickém háji), které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, nebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. Společné jarní vysazování bývalých vánočních jedliček plánujeme na 28. března 2021 v Kunratickém lese.

Celý článek »

V pražských lesích začaly výsadby. Do zimy přibude 130 tisíc stromků

23. 10. 2020

Během podzimu mají pražští lesníci každoročně plné ruce práce. Podobně jako na jaře i na podzim totiž potřebují využít vhodné klimatické podmínky a na paseky i nové plochy určené k zalesnění v krátkém čase vysadit tisíce nových sazenic lesních dřevin. Vysazování nových stromků je nesmírně důležité pro udržení kvality lesních porostů a budoucnost pražských lesů, a tak je potřeba sázet bez ohledu na to, co se zrovna děje kolem. Naši lesníci právě v těchto dnech výsadbové práce zahájili. Čeká je nyní několik náročných týdnů – před zimou v Praze plánují vysadit téměř 130 tisíc mladých dubů, buků, javorů, jedlí, borovic či modřínů.

Celý článek »