POZVÁNKA: Den pro jedličku. Vrátíme jedličky zpátky do lesa

29. 2. 2024

S jarem se blíží i vyvrcholení aktuálního ročníku našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností. V neděli 24. března 2024 jej zakončí náš slavnostní Den pro jedličku, během nějž v Kunratickém lese společně vysadíme všechny bývalé vánoční jedličky, které jste si u nás před Vánoci zakoupili. Přijít ale může kdokoli – i ti, kteří si naši speciální jedlovou sazeničku v květináči pořídit nestihli. Na místě budeme mít připravené i „volné“ jedličky, kterých se můžete ujmout a vysadit je do lesa.

Celý článek »

Netradiční, ale s budoucností. To jsou naše vánoční jedličky

16. 11. 2023

Vánoční jedličky s budoucností jsou po roce zase tady! 🙂 Sedmý ročník našeho srdcového projektu zahájíme ve středu 22. listopadu 2023. Stejně jako v předchozích letech budeme prodávat speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 700 jedliček, které budete moct na jaře 2024 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy třeba při příležitosti Dne pro jedličku v Kunratickém lese (24. 3. 2024).

Celý článek »

Na podzim vysadíme přes 56 tisíc lesních sazenic. Do obnovy se zapojí i školy

3. 11. 2023

Podzimními výsadbami pokračují naši lesníci v práci, kterou zahájili na jaře. V pražských lesích tehdy vysadili přes 80 tisíc stromků. Do pražské přírody plánujeme na podzim vysadit celkem přes 56 tisíc sazenic. Nejčastějšími vysazovanými druhy jsou opět sazenice dubu zimního, buku lesního a javoru babyky, z jehličnatých druhů potom jedle bělokorá, modřín opadavý a borovice lesní. Přidají se k více než 2,5 milionu lesních stromků, které jsme za posledních 10 let zasadili.

Celý článek »

Výsadbou sazenice to jen začíná. Mladý stromek potřebuje dál péči lesníků

25. 8. 2023

I v parném létě se musí lesníci postarat o svůj les. Zalévat ho jednoduše nemohou, ale věnují se především vyžínání nevhodných křovin a travin okolo nově vysazených sazenic.
Na jaře a na podzim, kdy je v půdě více vláhy, vysazují lesníci v pražských lesích tisíce nových stromků na uvolněných pasekách i na nových původně polních lokalitách. Letos se během jara prozatím zasadilo na 88 000 kusů převážně listnatých druhů a s dalšími výsadbami se počítá zase na podzim. Aby se většina sazenic dobře ujala a rostla, lesníci jim na začátku vydatně pomáhají zejména ochranou proti zvěři a také likvidací buřeně. Namáhavé vyžínání okolo nových výsadeb probíhá opakovaně od jara do konce října a i nyní je v plném proudu v lesích po celé Praze.
Celý článek »

Jarní počasí láká do pražské přírody. Víte, jak správně používat pikniková místa?

19. 4. 2023

Slunečných a teplejších dní pomalu s postupujícím jarem přibývá a mnoho Pražanů vyráží na piknik někam do přírody, který by třeba rádi spojili i se společným grilováním či posezením u ohně. Víte, kde a za jakých podmínek je to v Praze možné? Zopakujme si pravidla, která je třeba dodržovat, abychom přírodu ochránili před požárem a sebe před pokutou. Hodí se vám to hned teď na konci dubna o čarodějnicích, ale také po celou jarní a letní sezonu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Věnujte jedličkám budoucnost a vysaďte je s námi do lesa

3. 3. 2023

S jarem se blíží i vyvrcholení aktuálního ročníku našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností. V sobotu 1. dubna 2023 jej zakončí náš slavnostní Den pro jedličku, během nějž v Kunratickém lese společně vysadíme všechny bývalé vánoční jedličky, které jste si u nás před Vánoci zakoupili. Přijít ale může kdokoli – i ti, kteří si naši speciální jedlovou sazeničku v květináči pořídit nestihli. Na místě budeme mít připravené i „volné“ jedličky, kterých se můžete ujmout a vysadit je do lesa.

Celý článek »

Netradiční ale s budoucností, to jsou naše vánoční jedličky

15. 11. 2022

Vánoční jedličky s budoucností jsou po roce zase tady! 🙂 Šestý ročník našeho srdcového projektu zahájíme už v úterý 22. listopadu 2022. Stejně jako v předchozích letech budeme prodávat speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 1 000 jedliček, které budete moct na jaře 2023 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy třeba při příležitosti Dne pro jedličku v Kunratickém lese (1. 4. 2023).

Celý článek »

Berte odpadky s sebou, máte společnou cestu. Místo košů sázejme do lesa raději stromy

21. 10. 2022

V Praze se nachází 5500 hektarů lesů, do kterých ročně zavítá asi 10 milionů návštěvníků. Jedním z důsledků tak vysoké návštěvnosti je mimo jiné také značné množství komunálního odpadu, který po návštěvnících v lesích zůstává. Odvážíme ho pryč – pravidelně vyvážíme všechny odpadkové koše v lesích, které spravujeme. Každý rok takto odvezeme přes 200 tun odpadků. Pražské lesy tedy jako smetiště nevypadají, cena za to je ale poměrně vysoká. V praxi v lese to znamená například velmi častý pohyb našich aut, kterými odpadky odvážíme a kterými při tom po lesních cestách ročně najezdíme přes 30 000 kilometrů. A počítat samozřejmě musíme i s velkými finančními náklady, které ročně činí až 10 milionů korun. Co kdyby ale odpadků bylo méně a my bychom část těchto peněz dokázali ušetřit? To je téma naší kampaně Místo košů stromy.

Celý článek »

POZVÁNKA: Stromy pro Prahu sázíme už 30 let. Zasaď strom pro její budoucnost i ty

10. 10. 2022

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Přidejte se k nám teď na podzim i vy a pomozte nám s výsadbou lesních sazeniček, z nichž jednou vyroste nová generace lesa. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, vás zveme na – už skoro tradiční 🙂 – společné sázení lesních stromků, které se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022 od 10 do 16 hodin, tentokrát v lesoparku Letňany.

Celý článek »

Seno z pražských luk míří do zookoutků i koním strážníků a zvířatům do zoo

1. 9. 2022

Přes léto jsme z posečených luk, kterých Lesy hl. m. Prahy spravují více než 150 hektarů, vyrobili zásoby sena na zimu. Toho je celkem přes 82 tun a poslouží jako potrava pro živočichy v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a v zookoutcích. Od loňského roku seno dodáváme také do Zoologické zahrady hl. m Prahy či městským strážníkům, kteří s ním krmí své koně.

Celý článek »