Seno z pražských luk míří do zookoutků i koním strážníků a zvířatům do zoo

26. 9. 2022

Přes léto jsme z posečených luk, kterých Lesy hl. m. Prahy spravují více než 150 hektarů, vyrobili zásoby sena na zimu. Toho je celkem přes 82 tun a poslouží jako potrava pro živočichy v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a v zookoutcích. Od loňského roku seno dodáváme také do Zoologické zahrady hl. m Prahy či městským strážníkům, kteří s ním krmí své koně.

Celý článek »

Na jaře jsme v Praze vysadili přes 150 tisíc stromků, nejvíce mezi nimi bylo dubů

21. 7. 2022

Stejně jako každý rok jsme se i letos na jaře pustili do výsadeb mladých stromků, a to jak na pasekách ve stávajících lesních porostech, tak na původně volných plochách, na nichž postupně zakládáme lesy nové. Přestože letošní nevyzpytatelné počasí s obdobími výrazného sucha naši práci komplikovalo, podařilo se nám během jara vysadit celkem 150 684 stromků. Do nově vznikajících lesů putovalo 94 294 sazenic, což bylo 63 % všech vysazených stromků, dalších 56 390 sazenic jsme vysadili na uvolněná místa ve stávajících lesích. V druhové skladbě převládaly tradičně duby, hojně zastoupené byly také buky a lípy.

Celý článek »

Filipojakubská noc v pražské přírodě. Víte, jak používat pikniková místa?

28. 4. 2022

Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Mnoho Pražanů plánuje vyrazit někam do přírody a u ohně se sejít s rodinou nebo s přáteli. Zopakujme si pravidla, která je třeba dodržovat, abychom přírodu ochránili před požárem a sebe před pokutou. Hodí se vám nejen teď o čarodějnicích, ale po celou jarní a letní sezonu.
Celý článek »

Včelařem na zkoušku. Komunitní včelnice bude letos také v Kunratickém lese

21. 4. 2022

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od května 2022 v našem ekocentru Prales a nově také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme druhý ročník projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete  do 6. 5. 2022. Hned poté bude následovat úvodní seminář. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

POZVÁNKA: Věnujte jedličkám budoucnost a vysaďte je s námi do lesa

11. 3. 2022

Aktualizace 4. 4. 2022:
Pro ty, kteří s námi nestihli zasadit svoji vánoční jedličku v neděli 3. 4. na pasece v Kunratickém lese, nabízíme možnost vysadit jedličku do lesa individuálně. Tentokrát již ale musíte mít vlastní nářadí. Zároveň je nutné přesně dodržet správný postup sázení. Jedině tak má jedlička šanci se ujmout a zdárně růst. Svoji sazenici jedle bělokoré si můžete individuálně zasadit na určených místech (mapa) v oboře Hvězda, v Chuchelském háji, Klánovickém lese, v oplocence u Vinoře, parku Ladronka, lesoparku Cibulka či v Kunratickém lese.
Celý článek »

V roce 2021 jsme v Praze vysadili na 220 tisíc lesních sazenic, nejvíc u Lítožnice

4. 3. 2022

V roce 2021 jsme na území hlavního města Prahy vysadili celkem 218 192 sazenic lesních dřevin. Stromky jsme vysazovali ve stávajících lesních porostech na pasekách, které vznikly v roce 2020 hlavně při nezbytné nahodilé těžbě napadených či oslabených dřevin, a zároveň na původně nelesních, volných plochách, na nichž by v budoucnu měly vyrůst nové lesy. Na uvolněná místa ve stávajících lesích putovalo 45 % všech vysazených stromků (98 307), víc než polovinu sazenic (119 885) jsme vysadili na plochách budoucích nových lesů. Nejvíc sazenic (91 405) jsme v průběhu roku vysadili na bývalém poli v blízkosti přírodní památky Lítožnice na východě Prahy.

Celý článek »

Výstraha: Na území Prahy hrozí silný vítr. Omezte pohyb v lesích i parcích

19. 2. 2022

Na území Prahy hrozí stále silný vítr. Český hydrometeorologický ústav prodloužil výstrahu na nebezpečí až do úterý 22. února do 6 hodin. V lesních porostech i v parcích může hrozit nebezpečí pádu větví a stromů. Všechny návštěvníky pražské přírody proto důrazně žádáme, aby dbali na svou vlastní bezpečnost a raději nevstupovali do pražských lesů a parků, dokud se situace nezlepší a vítr nepoleví.

Celý článek »

Netradiční, ale s budoucností. To jsou naše vánoční jedličky

18. 11. 2021

Vánoční jedličky s budoucností jsou po roce zase tady! 🙂 Pátý ročník našeho srdcového projektu zahájíme už v pondělí 22. listopadu 2021. Stejně jako v předchozích letech budeme prodávat speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které příliš nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 1 000 jedliček, které budete moct na jaře 2022 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy při příležitosti Dne pro jedličku – 3. 4. 2022 v Kunratickém lese.

Celý článek »

Výstraha: Na území Prahy hrozí velmi silný vítr. Omezte pohyb v lesích i parcích

21. 10. 2021

Během čtvrtka hrozí na území Prahy velmi silný vítr s možností nárazů větru o rychlosti až 90 km/hod. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na nebezpečí pro čtvrtek 21. října od 9 do 20 hodin. V lesních porostech i v parcích může hrozit nebezpečí pádu větví a stromů. Všechny návštěvníky pražské přírody proto důrazně žádáme, aby dbali na svou vlastní bezpečnost a raději nevstupovali do pražských lesů a parků, dokud se situace nezlepší a vítr nepoleví.

Celý článek »