Netradiční, ale s budoucností. To jsou naše vánoční jedličky

18. 11. 2021

Vánoční jedličky s budoucností jsou po roce zase tady! 🙂 Pátý ročník našeho srdcového projektu zahájíme už v pondělí 22. listopadu 2021. Stejně jako v předchozích letech budeme prodávat speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které příliš nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 1 000 jedliček, které budete moct na jaře 2022 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy při příležitosti Dne pro jedličku.

Celý článek »

Výstraha: Na území Prahy hrozí velmi silný vítr. Omezte pohyb v lesích i parcích

21. 10. 2021

Během čtvrtka hrozí na území Prahy velmi silný vítr s možností nárazů větru o rychlosti až 90 km/hod. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na nebezpečí pro čtvrtek 21. října od 9 do 20 hodin. V lesních porostech i v parcích může hrozit nebezpečí pádu větví a stromů. Všechny návštěvníky pražské přírody proto důrazně žádáme, aby dbali na svou vlastní bezpečnost a raději nevstupovali do pražských lesů a parků, dokud se situace nezlepší a vítr nepoleví.

Celý článek »

POZVÁNKA: Strom pro les, život pro Prahu. Zasaď strom pro budoucnost Prahy

29. 9. 2021

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Letos na podzim se k nám můžete přidat a s výsadbou lesních sazenic pomoci. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, jsme ve spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem pro veřejnost připravili společné sázení, které se uskuteční v sobotu 23. 10. 2021 od 10 do 16 hodin v Kunratickém lese.

Celý článek »

V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů, hrozí požáry

18. 6. 2021

Dnes, 18. 6. 2021, začal na území hlavního města platit přísný zákaz rozdělávání ohňů. Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před vysokými teplotami a nebezpečím požárů pro území metropole bude až do 22. 6. 2021 platit nařízení omezující rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavní pyrotechniky platí pro všechny lesy, parky, lesoparky, louky a zahrady na území hlavního města.  Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do 50 metrů od kraje lesa. Omezení platí i pro oblíbené grilování na piknikových místech!

Celý článek »

Velký altán v Kunratickém lese získá novou podobu. V půlce prázdnin bude hotovo

24. 5. 2021

Minulý týden jsme zahájili kompletní rekonstrukci Velkého altánu, který se nachází ve východní části Kunratického lesa nedaleko srubu Gizela v ulici Na Ovčíně. Lesní altán byl již delší dobu ve velmi špatném technickém stavu a dávno návštěvníky lesa nelákal k posezení a odpočinku. Rozpadající se základovou desku, nevzhledné dřevěné konstrukce obvodového pláště i zchátralou střechu by proto do konce července měla nahradit nová stavba.

Celý článek »

Během jara v Praze vysadíme na 113 tisíc lesních sazenic. U Běchovic vzniká nový les

7. 5. 2021

Během letošního jara v Praze vysadíme takřka 113 000 sazenic lesních dřevin. Stromky vysazujeme ve stávajících lesních porostech na pasekách, které vznikly po odstranění uschlých, nemocných, polámaných či kůrovcem napadených stromů, ale taky na původně nelesních, volných plochách. Nejvíc sazenic (53 tisíc) na jaře vysadíme na bývalém poli v blízkosti přírodní památky Lítožnice na východě Prahy, kde na ploše o rozloze 5,3 hektaru zakládáme nový les.

Celý článek »

Budoucnost pro jedličky covidu navzdory. Stromek můžete v lese vysadit sami

12. 3. 2021

Prodlouženo! Jedličky je možné v určených lokalitách vysazovat ještě v průběhu dubna. Pro návod a souřadnice pasek pište na e-mail fiserova@lesy-praha.cz.

Na neděli 28. března 2021 jsme v Kunratickém lese původně plánovali tradiční Den pro jedličku – společné vysazování vánočních jedliček v květináčích, které jste si u nás před Vánoci zakoupili v rámci našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností. Už nyní je zřejmé, že tato akce se kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 nebude moci uskutečnit. My jsme ale připraveni i na náhradní, „bezkontaktní“ variantu. Jeden Den pro jedličku tedy právě teď měníme na 14 dní pro jedličku! V období od 15. do 28. března 2021 bychom vás rádi pozvali na vybrané paseky v různých pražských lesích, kde si svoji jedličku budete moci přece jen vysadit. Sice sami, ale podle jednoduchého návodu a s naší podporou na dálku. Protože každý strom se počítá a byla by škoda nedat stromkům šanci, aby z nich mohl vyrůst nový kus lesa.

Celý článek »

Hostivařská přehrada bude mít nový bezpečnostní přeliv. Příprava území začíná

10. 3. 2021

Hostivařská přehrada je nejvýznamnější vodní dílo na území Prahy, které od roku 1963 slouží nejen k rekreaci, ale i k vyrovnávání průtoků a ochraně území pod přehradou. V současné době zde začínají práce spojené s přípravou území pro výstavbu nového dodatkového bezpečnostního přelivu, který zvýší ochranu hráze vodního díla. V souvislosti s tím žádáme návštěvníky části Hostivařského lesoparku u přehrady, zejména v blízkosti hráze a v okolí komunikace Vyhlídková, aby dbali zvýšené pozornosti a pokynů pracovníků Lesů hl. m. Prahy.

Celý článek »

Sněhová nadílka láká k zimním sportům v pražské přírodě

10. 2. 2021

Zasněženými pražskými lesy se nyní prohánějí běžkaři i sáňkaři, kteří využívají ideální podmínky pro zimní radovánky. Obvykle lyžařské stopy sice přímo neprotahujeme, ale při údržbě cest již vytvořené stopy zachováváme a štěrkem sypeme jen 2/3 šířky cesty, aby pro běžkaře zůstal neposypaný pruh. Na některých vybraných lokalitách jsou díky spolupráci s Domem dětí a mládeže hl. m. Prahy stopy pro běžkaře protažené a zájemci mohou využít 2-4 km okruhy. Cílem Pražanů jsou také historicky cenné městské parky v centru metropole, kde platí vyhláška o ochraně veřejné zeleně a zimní sporty jsou zde omezené. Ale i tady si mohou Pražané za určitých podmínek užít nebývalé sněhové nadílky.
Celý článek »

V pražských lesích začaly výsadby. Do zimy přibude 130 tisíc stromků

23. 10. 2020

Během podzimu mají pražští lesníci každoročně plné ruce práce. Podobně jako na jaře i na podzim totiž potřebují využít vhodné klimatické podmínky a na paseky i nové plochy určené k zalesnění v krátkém čase vysadit tisíce nových sazenic lesních dřevin. Vysazování nových stromků je nesmírně důležité pro udržení kvality lesních porostů a budoucnost pražských lesů, a tak je potřeba sázet bez ohledu na to, co se zrovna děje kolem. Naši lesníci právě v těchto dnech výsadbové práce zahájili. Čeká je nyní několik náročných týdnů – před zimou v Praze plánují vysadit téměř 130 tisíc mladých dubů, buků, javorů, jedlí, borovic či modřínů.

Celý článek »