Výsadbou sazenice to jen začíná. Mladý stromek potřebuje dál péči lesníků

25. 8. 2023

I v parném létě se musí lesníci postarat o svůj les. Zalévat ho jednoduše nemohou, ale věnují se především vyžínání nevhodných křovin a travin okolo nově vysazených sazenic.
Na jaře a na podzim, kdy je v půdě více vláhy, vysazují lesníci v pražských lesích tisíce nových stromků na uvolněných pasekách i na nových původně polních lokalitách. Letos se během jara prozatím zasadilo na 88 000 kusů převážně listnatých druhů a s dalšími výsadbami se počítá zase na podzim. Aby se většina sazenic dobře ujala a rostla, lesníci jim na začátku vydatně pomáhají zejména ochranou proti zvěři a také likvidací buřeně. Namáhavé vyžínání okolo nových výsadeb probíhá opakovaně od jara do konce října a i nyní je v plném proudu v lesích po celé Praze.
Celý článek »

Do soboty 26. srpna platí v Praze opět zákaz rozdělávání ohňů, hrozí požáry

24. 8. 2023

Od čtvrtka  24. srpna od 10:30 do soboty 26. srpna 00:00 platí na území hlavního města  zákaz rozdělávání ohňů. Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů pro území metropole platí nařízení omezující rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavní pyrotechniky platí pro všechny lesy, parky, lesoparky, louky a zahrady na území hlavního města.  Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do 50 metrů od kraje lesa. Omezení platí i pro oblíbené grilování na piknikových místech!

Celý článek »

Jarní počasí láká do pražské přírody. Víte, jak správně používat pikniková místa?

19. 4. 2023

Slunečných a teplejších dní pomalu s postupujícím jarem přibývá a mnoho Pražanů vyráží na piknik někam do přírody, který by třeba rádi spojili i se společným grilováním či posezením u ohně. Víte, kde a za jakých podmínek je to v Praze možné? Zopakujme si pravidla, která je třeba dodržovat, abychom přírodu ochránili před požárem a sebe před pokutou. Hodí se vám to hned teď na konci dubna o čarodějnicích, ale také po celou jarní a letní sezonu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Věnujte jedličkám budoucnost a vysaďte je s námi do lesa

3. 3. 2023

S jarem se blíží i vyvrcholení aktuálního ročníku našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností. V sobotu 1. dubna 2023 jej zakončí náš slavnostní Den pro jedličku, během nějž v Kunratickém lese společně vysadíme všechny bývalé vánoční jedličky, které jste si u nás před Vánoci zakoupili. Přijít ale může kdokoli – i ti, kteří si naši speciální jedlovou sazeničku v květináči pořídit nestihli. Na místě budeme mít připravené i „volné“ jedličky, kterých se můžete ujmout a vysadit je do lesa.

Celý článek »

Netradiční ale s budoucností, to jsou naše vánoční jedličky

15. 11. 2022

Vánoční jedličky s budoucností jsou po roce zase tady! 🙂 Šestý ročník našeho srdcového projektu zahájíme už v úterý 22. listopadu 2022. Stejně jako v předchozích letech budeme prodávat speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic. Letos jsme do prodeje připravili celkem 1 000 jedliček, které budete moct na jaře 2023 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy třeba při příležitosti Dne pro jedličku v Kunratickém lese (1. 4. 2023).

Celý článek »

Berte odpadky s sebou, máte společnou cestu. Místo košů sázejme do lesa raději stromy

21. 10. 2022

V Praze se nachází 5500 hektarů lesů, do kterých ročně zavítá asi 10 milionů návštěvníků. Jedním z důsledků tak vysoké návštěvnosti je mimo jiné také značné množství komunálního odpadu, který po návštěvnících v lesích zůstává. Odvážíme ho pryč – pravidelně vyvážíme všechny odpadkové koše v lesích, které spravujeme. Každý rok takto odvezeme přes 200 tun odpadků. Pražské lesy tedy jako smetiště nevypadají, cena za to je ale poměrně vysoká. V praxi v lese to znamená například velmi častý pohyb našich aut, kterými odpadky odvážíme a kterými při tom po lesních cestách ročně najezdíme přes 30 000 kilometrů. A počítat samozřejmě musíme i s velkými finančními náklady, které ročně činí až 10 milionů korun. Co kdyby ale odpadků bylo méně a my bychom část těchto peněz dokázali ušetřit? To je téma naší kampaně Místo košů stromy.

Celý článek »

POZVÁNKA: Stromy pro Prahu sázíme už 30 let. Zasaď strom pro její budoucnost i ty

10. 10. 2022

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Přidejte se k nám teď na podzim i vy a pomozte nám s výsadbou lesních sazeniček, z nichž jednou vyroste nová generace lesa. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, vás zveme na – už skoro tradiční 🙂 – společné sázení lesních stromků, které se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022 od 10 do 16 hodin, tentokrát v lesoparku Letňany.

Celý článek »

Seno z pražských luk míří do zookoutků i koním strážníků a zvířatům do zoo

1. 9. 2022

Přes léto jsme z posečených luk, kterých Lesy hl. m. Prahy spravují více než 150 hektarů, vyrobili zásoby sena na zimu. Toho je celkem přes 82 tun a poslouží jako potrava pro živočichy v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a v zookoutcích. Od loňského roku seno dodáváme také do Zoologické zahrady hl. m Prahy či městským strážníkům, kteří s ním krmí své koně.

Celý článek »