Máme charitativní kalendář. Nákupem podpoříte naše zvířecí pacienty

23. 11. 2021

Veverčátka, která přišla o hnízdo, puštík sražený autem, pokousané srnče, osiřelá ježčata nebo poštolka zraněná po nárazu do skleněné plochy. To jsou případy, které v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy denně řešíme a které jsme právě proto vybrali i do našeho nového charitativního kalendáře pro rok 2022. Kalendář Pacienti 2022 s fotografiemi zvířat z pražské přírody, která z různých důvodů potřebovala pomoc záchranné stanice, si nyní můžete zakoupit a přispět tak na dobrou věc. Veškerý výtěžek z prodeje kalendářů poputuje zpět do záchranné stanice na péči o živočichy a nákup krmení a vybavení.

Celý článek »

POZVÁNKA: Netopýři se vrací do Stromovky. Přijďte se podívat na vypouštění

14. 9. 2021

Přijďte se podívat na vypouštění několika uzdravených netopýrů, které letos zachránila naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Budete mít příležitost zblízka si naše – brzy už bývalé – pacienty prohlédnout, poznat jejich životní osudy a taky jim popřát šťastný let bez nehod. 🙂 Sejdeme se ve čtvrtek 23. září 2021 v 18 hodin u rybníka Slunečnice nedaleko Šlechtovy restaurace ve Stromovce.

Celý článek »

Poštolky, vládkyně pražské oblohy. Ročně jich ošetříme přes 100

13. 8. 2021

Poštolka obecná je nejpočetnější dravec žijící v Praze, a proto také poštolky patří mezi naše nejčastější zvířecí pacienty z této ptačí skupiny. Skvěle se přizpůsobily městskému prostředí a dokážou si zde najít dostatek potravy (především myší, ale zvládnou ulovit i mládě holuba) i míst ke hnízdění. V Praze se poštolkám daří dokonce mimořádně dobře – dle průzkumů jich zde žije minimálně dvojnásobný počet než v jiných evropských velkoměstech. Ani u nás se jim však nevyhýbají nebezpečí, jimž musí zvířata v městském prostředí čelit. Každoročně přijmeme 100-150 poštolek, které potřebují naši pomoc, letos už jsme ošetřili 102 poštolek. Proto jsme také tyto malé dravce zařadili mezi druhy, na jejichž péči můžete naší stanici poskytnout sponzorský příspěvek.

Celý článek »

Počty pacientů rychle rostou. 2000.pacientem je jedno z kosích dvojčat

23. 6. 2021

Jak se aktuální sezona mláďat projevuje v našich statistikách? Pouhých 39 dní od příjmu našeho letošního 1000. pacienta, jímž bylo zraněné labuťátko, jsme překonali další milník a ve stanici přivítali pacienta s číslem 2000. Opět je to pták, tentokrát ale jde o malého pěvce. Nedávno jsme psali o tom, že z mláďat pěvců každoročně přijímáme nejvíc kosů a sýkor, a byl to právě jeden takový malý kos černý z lesoparku Cibulka v pražských Košířích, který se stal naším letošním 2000. pacientem. Do stanice se dostal v pátek 11. června spolu se svým stejně starým sourozencem.

Celý článek »

Mezi ptáčaty pěvců je nejvíc kosů a sýkor. Každé se krmí i 90krát za den

11. 6. 2021

Ačkoli studené jaro ji skoro o měsíc posunulo, sezona mláďat se u nás nyní již velmi intenzivně projevuje a na celkovém počtu mláďat, která se letos dostanou do naší péče, opožděný start zřejmě nic nezmění. K 8. 6. 2021 jsme přijali už celkem 1884 zvířat a z toho bylo 853 mláďat (647 ptáčat a 206 savčích mláďat), která v důsledku nějaké tragédie potřebovala lidskou pomoc. Z ptáčat pěvců se k nám nejčastěji dostávají kosí a sýkorčí mláďata. Proto jsme také kosy a sýkory zařadili mezi druhy, na jejichž péči můžete naší stanici poskytnout sponzorský příspěvek.

Celý článek »

Letošním 1000. pacientem je labuťátko. Ve stanici se mu vylíhlo 5 kamarádů

27. 5. 2021

Sezona mláďat je v plném proudu a v naší záchranné stanici každý den přibývají další a další mláďata, která v důsledku nejrůznějších potíží potřebují lidskou pomoc. Není proto divu, že i naším letošním 1000. pacientem se stalo mládě. Začátkem května jsme přijali velmi malé mládě labutě velké, které se našlo na Podolském nábřeží v Praze 4. Napadl ho predátor a vážně poranil na hlavě. Sotva týdenní mládě se tak bohužel muselo odloučit od své labutí rodiny a začít se u nás léčit. Naštěstí nezůstalo dlouho samo – společnost mu nyní dělají labutí paterčata ze Stromovky, která se v průběhu května vylíhla přímo v naší stanici. Jejich matka uhynula v době, kdy na vejcích seděla.

Celý článek »

„Dobrý dar pro mléčný bar“. V květnu můžete přispět na mléka pro mláďata

13. 5. 2021

Edit 2. 6.: Naše květnová kampaň na náhradní mléka pro mláďata už skončila. Děkujeme za všechny vaše příspěvky.

***************************************************************************************

S příchodem jara a sezony savčích mláďat se naše záchranná stanice každoročně mění na „mléčný bar“. Žádné savčí mládě se v prvních týdnech až měsících svého života neobejde bez mléka. Pro mláďata to není jen potrava, ale také zdroj nezbytných protilátek, které je chrání před infekcemi. Savčím mláďatům, která se k nám většinou v důsledku různých tragédií, jako je zničení hnízda, smrt matky nebo útok predátora, dostávají, proto musíme mateřské mléko nahrazovat. Jelikož je ale složení mateřského mléka každého savčího druhu jiné, musíme pro jednotlivé druhy mláďat vybírat různé typy dostupných náhradních mlék, která se těm mateřským svým složením co nejvíce podobají. Každý rok pečujeme o stovky nejrůznějších savčích mláďat a spotřeba náhradních mlék je tak velice vysoká. Proto v tomto náročném „mléčném“ období velice oceníme jakýkoli finanční příspěvek, který budeme moci na nákup těchto mlék použít.

Celý článek »

Taxi pro kachní rodiny: Kachňata vylíhlá na terasách převážíme k vodě

30. 4. 2021

Každý měsíc vám představujeme jeden z živočišných druhů, jejichž zástupci se k nám do záchranné stanice dostávají nejčastěji a na jejichž péči můžete stanici poskytnout sponzorský příspěvek. Mezi naše nejčastější pacienty z řad vodního ptactva patří kromě labutí i kachny divoké. Ty naši pomoc potřebují většinou právě teď na jaře, kdy začínají hnízdit. V Praze se totiž potýkají s nedostatkem klidných míst v okolí vody, která by pro hnízdění byla vhodná, a tak se kachní mláďata často líhnou na místech sice relativně klidných, ale naprosto nevhodných, jako jsou balkony, terasy domů, střechy nebo uzavřené dvory. A v takových případech se může snadno stát, že je pak samice nedokáže sama bezpečně odvést k vodě a s přesunem potomků potřebuje pomoct.

Celý článek »

V korunách stromů se teď skrývají veverčátka. Dávejte pozor při údržbě zeleně

31. 3. 2021

Jaro je tu a my už máme plné ruce práce s péčí o mláďata volně žijících druhů, která přišla o svůj domov nebo o rodiče. Aktuálně pečujeme například o 23 veverčích mláďat a 22 mláďat zajíců a jejich počty každým dnem narůstají. Zatímco mláďata zajíců lidé často „zachraňují“ zbytečně (psali jsme o tom), u veverčat bývá lidská pomoc obvykle na místě. Většina z našich aktuálních veverčích pacientů se k nám dostala proto, že jim bylo při kácení stromu zničeno hnízdo. Celkem 17 veverčat pochází ze 4 různých hnízd, která se nacházela v dutinách stromů určených k pokácení. Ostatní veverčátka k nám doputovala postupně po jednom a pravděpodobně se jedná o osiřelá mláďata.

Celý článek »

Provoz nepřerušila ani pandemie. Záchranná stanice přijala 5186 živočichů

20. 1. 2021

Ačkoli pandemie koronaviru svět lidí v roce 2020 v mnoha ohledech takřka zastavila a řada služeb musela přerušit svůj provoz, naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy během uplynulých 12 měsíců fungovala stejně jako v letech předešlých. Příroda se totiž na epidemickou situaci neohlížela a řídila se jako vždy podle svých vlastních zákonitostí. Naši zaměstnanci tak i nadále vyráželi do ulic hlavního města pro zvířata v nesnázích a pečovali o zvířecí pacienty. Na jaře měli navíc na starosti výrazně větší množství mláďat volně žijících druhů než obvykle, neboť tato mláďata v prvních týdnech a měsících jejich života rušili lidé, kteří se kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru v mnohem větší míře vydávali do přírody. Celkem záchranná stanice v roce 2020 přijala 5 186 živočichů 143 různých druhů. To je druhé nejvyšší číslo v historii jejího fungování, větší počet pacientů jsme zaznamenali jen v roce 2019, kdy pod rukama ošetřovatelů prošlo 5 368 zvířat.

Celý článek »

Konec roku klidnější (nejen) pro divoká zvířata. Praha omezila pyrotechniku

18. 12. 2020

Letošní Silvestr by měl být pro všechna divoká zvířata, která žijí na území pražské metropole, konečně bezpečnější a snesitelnější. Od 1. prosince 2020 v Praze začala platit nová obecně závazná vyhláška, která výrazně omezuje používání amatérských pyrotechnických výrobků. Dosavadní vyhláška z roku 2017 zakazovala sice laikům zábavní pyrotechniku na území Prahy po většinu roku používat, stanovovala ovšem výjimku pro několik konkrétních dní, mezi kterými byl i Silvestr a Nový rok. Nyní přichází změna pravidel – v nejcitlivějších částech města, kam mimo jiné patří například okolí vodních toků a nádrží, přírodní parky nebo zvláště chráněná území, je amatérská pyrotechnika zakázaná úplně. Věříme, že tato změna pomůže hlavně volně žijícím živočichům, pro něž mívají silvestrovské oslavy mnohdy velmi vážné důsledky.

Celý článek »

Uzdravený muflon se vrátil ke svému stádu v areálu Thomayerovy nemocnice

15. 12. 2020

Ve čtvrtek 10. prosince jsme zpátky do areálu Thomayerovy nemocnice vypustili dospělého mufloního samce, který se v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy od konce května letošního roku léčil s tříštivou zlomeninou levé přední končetiny. Stádo muflonů žije volně v okolí nemocnice a v přilehlém Kunratickém lese již řadu let a svou přítomností dělá radost především zdejším pacientům, kteří vítají každé rozptýlení. Blízkost lidské civilizace má však pro zvířata i své stinné stránky. Muflona, který musel několik měsíců strávit v záchranné stanici, zřejmě srazilo auto. Díky nasazení záchranářů a dlouhodobé péči našich ošetřovatelů se ale nyní mohl ke svému stádu vrátit.

Celý článek »

5000. pacient se zamotal do pytláckých háčků. Labuti propíchly křídlo a nohu

4. 12. 2020

Letošním pacientem číslo 5000 se stala zraněná labutí samice, která se svou rodinou žije na rybníce Kotlářka v pražských Košířích. Koncem listopadu se pro ni zaměstnanci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy neváhali vypravit do ledové vody. Labuť, k níž nás přivolali místní obyvatelé, se chytla do pytlácké nástrahy se dvěma háčky spojenými lankem, kterou zde někdo nastražil na ryby. Jeden háček jí propíchl křídlo, druhý nohu a labuť se tak nemohla ani pořádně hýbat. Snažila se bolestivých předmětů zbavit, sama si ale háčky z těla vytáhnout nemohla. Přesto se nejdřív odchytit nenechala. Teprve náš třetí pokus v neděli 22. listopadu dopadl – za cenu „koupele“ jednoho z ošetřovatelů – úspěšně.

Celý článek »

Staňte se sponzory nebo adoptivními rodiči Bezobličejíka a dalších zvířat

13. 11. 2020

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy funguje od roku 2012 a po celou tuto dobu pomáhají její činnost financovat mimo jiné také drobní dárci a sponzoři, kterým není osud volně žijících živočichů v Praze lhostejný. Právě pro ně a pro všechny další zájemce, kteří by chtěli záchrannou stanici podpořit, jsme na našem webu vytvořili a tento týden spustili novou sekci Sponzorství a adopce, kde najdete přehledně a pohromadě všechny informace o tom, jak můžete na péči o divoká zvířata přispět.

Celý článek »