Labutě v nesnázích. Od začátku roku jsme pomohli už 13 labutím

14. 3. 2024

Labutě patří mezi naše typické ptačí pacienty. Od začátku roku jsme jich přijali už 13, ve většině případů kvůli zranění po nárazu do překážky, což je také nejčastější důvod, proč se k nám labutě dostávají. Nejvíce labutí se zdržuje v centru města poblíž Vltavy, a tak velmi často ošetřujeme labutě, které se zranily při nárazu do tramvajového vedení na mostech nad řekou nebo přímo do mostních konstrukcí. Právě v zimních měsících míváme nejvíc labutích pacientů, protože v Praze během zimy pobývá víc labutí než obvykle. Na Vltavě zimují i labutě z širokého okolí, a dokonce také ze zahraničí. Počet labutích pacientů ale již několik let postupně klesá, a to pravděpodobně v důsledku ptačí chřipky, která zmenšila pražskou labutí populaci.

Celý článek »

Staví se nový areál, stanice funguje dál. Loni přijala rekordních 5740 pacientů

18. 1. 2024

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou rok plný výzev. Hned v lednu 2023 jsme se stěhovali z Prahy 5 na Prahu 8: V našem působišti v Jinonicích v zimě začala dlouho plánovaná stavba nového areálu, která pokračuje ještě i letos, a tak jsme se s pacienty i se vším potřebným vybavením přesouvali na dočasné náhradní místo do areálu Zahradnictví Ďáblice, které je stejně jako stanice součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. Provoz jsme ale nepřerušili ani na jediný den a počet pacientů se nijak nezmenšil. Právě naopak! Rok 2023 byl už pátým rokem v řadě, ve kterém stanice překonala hranici 5000 zvířecích pacientů. A tentokrát jsme dokonce ošetřili vůbec nejvíc pacientů v historii – celkem 5740 živočichů 137 různých druhů. V porovnání s rokem 2022 (5175 případů) jsme měli o 565 pacientů více a oproti roku 2019, ve kterém stanice zaznamenala dosud nejvíce případů (5368), to byl nárůst o 372 pacientů.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte s námi Vánoce v záchranné stanici

3. 12. 2023

Přijďte s námi před Vánoci chvilku pobýt. Všechny naše příznivce a podporovatele zveme na historicky první vánoční setkání v naší záchranné stanici, které pořádáme v sobotu 9. prosince od 10 do 14 hodin v našem areálu (K Zahradnictví 582, Praha 8). Hlavně během letní sezóny je stanice neustále plná k prasknutí a my nevíme, kde nám hlava stojí, teď s přicházející zimou už je ale pacientů o něco méně. Toho bychom rádi využili a ukázali vám, jak to u nás vypadá. A taky vám tak poděkovali, že stanici fandíte a podporujete nás v naší práci.

Celý článek »

Letošním 5000. pacientem je nejmenší evropský pták, králíček obecný

26. 10. 2023

Mnohem dřív než v předchozích letech – hranici 5000 pacientů jsme tentokrát překonali už v první polovině října. Letošním 5000. pacientem se stal králíček obecný, nejmenší druh ptáka žijící v Evropě. Přijali jsme jej otřeseného po nárazu do prosklené plochy. Sklo je bohužel u volně žijících ptáků tím vůbec nejčastějším důvodem zranění. V těchto dnech do stanice přijímáme mnoho ptačích pacientů, kteří při svém letu narazili do nějaké neviditelné překážky. Tažní ptáci se teď přesouvají směrem na jih na svá zimoviště, jsou proto více v pohybu a spíš tak hrozí i jejich zranění.

Celý článek »

Výstavu Taky Pražané na podzim najdete v budovách Magistrátu hl. m. Prahy

6. 10. 2023

Jak vypadá práce naší záchranné stanice, kdo jsou naši pacienti a jaké jsou jejich příběhy? O tom vypráví fotografická výstava Taky Pražané: Naši zvířecí sousedé v nesnázích. Loni jsme k desetiletému výročí fungování záchranné stanice připravili její první ročník pro Smíchovskou náplavku, letos jsme navázali spolupráci s městskou částí Praha 8 – během léta byla výstava s novými příběhy k vidění v Bílém domě v Praze 8 – Libni. A teď na podzim se přesouváme na Prahu 1! Své stěny nám poskytlo hlavní město Praha. Od října do konce listopadu tak fotografie našich pacientů najdete ve vstupním vestibulu Nové radnice, od listopadu navíc také v přízemí Škodova paláce.

Celý článek »

Zvířecí pacienti jako hrdinové z pohádek. Poslechněte si příběhy ze záchranné stanice

7. 9. 2023

Víly, draci a princové? To jsou známé pohádkové bytosti. Ale co třeba takový ježek s poraněnou packou, veverčí sedmerčata nebo nedočkavá malá sýkorka? Že pohádkovými hrdiny se můžou stát i zvířecí pacienti – anebo taky jejich lidští zachránci, ukazuje nová série edukativních pohádkových příběhů projektu Čas na pohádku. V první polovině letošního roku vznikaly ve spolupráci s naší Záchrannou stanicí hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Teď už jsou všechny tři online a najdete je na YouTube kanálu Čas na pohádku.

Celý článek »

Těžké léto pro rorýse. Na 90 mláďat skončilo kvůli počasí v záchranné stanici

18. 8. 2023

Rorýse obecné letošní léto pořádně potrápilo. Nejdřív bylo velmi dlouho velmi horko a sucho a poté naopak přišlo výrazné ochlazení a dlouhotrvající déšť. Proč je to pro rorýse tak špatná kombinace? Horko a sucho rorýsům, kteří jsou ve vzduchu, vůbec nevadí, spíš naopak. Pro dokonalé letce, jako jsou rorýsi, kteří loví létající hmyz, je to ideální, hmyzu je za takových podmínek ve vzduchu dostatek. Bohužel je to ale nesmírně nebezpečná kombinace pro malá mláďata, která jsou ještě ve hnízdech. Rorýsi mají hnízda téměř vždy na budovách, ve skulinách na fasádách, pod střechami či v odvětrávacích otvorech. A intenzivní sluneční svit tyto prostory dokáže rozpálit natolik, že v nich mláďata nevydrží. Aby se neupekla zaživa, prostě vyskočí ven. Jenže tím se většinou stejně nezachrání. Pokud se rovnou nezabijí pádem z velké výšky, na zemi uhynou. Jejich jedinou nadějí je, že je někdo včas najde a předá záchranné stanici.

Celý článek »

POZVÁNKA: Taky Pražané. Výstava fotografií ze záchranné stanice

16. 6. 2023

Jak vypadá činnost Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kdo jsou její pacienti a jaké jsou jejich příběhy? Odpovědi se dozvíte na fotografické výstavě Taky Pražané, kterou ve spolupráci s městskou částí Praha 8 pořádáme od 21. června do 15. září 2023 v Bílém domě v Praze-Libni.

Celý článek »

Chráněná kavka v metru uvízla na 14 dní, teď je v péči záchranné stanice

22. 5. 2023

Desítky lidí se v posledních dnech obracely na městskou policii i na naši záchrannou stanici kvůli kavce obecné, která začátkem května omylem zalétla do podzemních prostor stanice metra Kobylisy, nervózně poletovala nad hlavami cestujících a marně hledala cestu ven. Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a Pražskou zvířecí záchrankou jsme provedli několik pokusů, jak chráněného ptáka na tak komplikovaném místě bezpečně odchytit. Vyzkoušely se podběráky, různé sítě, lákání na kavčí hlas, na světlo i na návnadu. Úspěch se dostavil po 14 dnech. Nyní je nedobrovolný „černý pasažér“ v péči našich záchranářů. Je trochu pohublá a vyčerpaná, věříme ale, že se už brzy bude moci konečně podívat zpátky na svobodu.

Celý článek »

Také oni někdy potřebují pomoc. Naše stanice se stará i o zraněné holuby

19. 4. 2023

I holubi, hrdličky a jejich ptačí příbuzní patří mezi obyvatele Prahy a také oni se podobně jako jiná volně žijící zvířata někdy ve městě dostanou do potíží. Kdo jim v takovém případě může pomoct? Naše záchranná stanice je tu i pro ně. Od počátku fungování naší stanice jsou holubi mezi pacienty, které přijímáme a kterým pomáháme.

Celý článek »

Poprvé pečujeme o mláďata vyder. Ve stanici máme sourozence z Uhříněvsi

24. 3. 2023

Začátkem března jsme do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijali dva velmi vzácné savčí pacienty. Jde o dvě malá nesamostatná mláďata chráněné vydry říční, která se našla bez matky u Říčanského potoka v Uhříněvsi na jihovýchodě Prahy. Nejsou to první vydry, o které se staráme, již v minulosti jsme ve stanici několik dospělých zraněných vyder krátce ošetřovali. Vydří mláďata – a navíc sourozence – máme ale v péči úplně poprvé.

Celý článek »

Záchranná stanice se kvůli stavbě dočasně přesunula do Ďáblic. Provoz nepřerušen

25. 1. 2023

Dlouho očekávaná stavba nového zázemí naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v Praze 5 – Jinonicích by měla být zahájena teď v únoru, a tak se celá stanice včetně pacientů v těchto dnech přesouvá na své dočasné náhradní působiště v Praze 8. Po celou dobu stavby bude stanice fungovat ve veřejnosti nepřístupné části areálu Zahradnictví Ďáblice, které je stejně jako záchranná stanice součástí naší příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. V následujících měsících tak záchrannou stanici najdete na adrese K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov (hned vedle Ďáblického hřbitova). Od pondělí 23. ledna jsme na této adrese začali přijímat i nové pacienty.

Celý článek »

Přes 2 tisíce mláďat, 6 set holubů hřivnáčů. Záchranná stanice přijala 5175 živočichů

14. 1. 2023

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. Stejně jako v předchozích letech překonala hranici 5000 zvířecích pacientů. V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5 175 živočichů 125 různých druhů. To je sice o stovku méně než v předchozím roce, přesto jde o jedno z nejvyšších čísel v historii fungování naší stanice. Nejčastěji přijímaným volně žijícím živočichem byl v roce 2022 holub hřivnáč, původně plachý lesní pták, který se podobně jako jiní volně žijící živočichové v posledních desetiletích stále více zabydluje i ve velkých městech a musí se tak potýkat s nástrahami městského prostředí. V uplynulém roce naši pomoc potřebovalo celkem 638 holubů hřivnáčů.

Celý článek »

Kvakoš noční si zlomil obě nohy, díky záchranné stanici odletěl do Afriky

28. 11. 2022

Zlomit si nohu, to už je velký problém, ale zlomit si rovnou obě naráz, to pro volně žijícího živočicha obvykle znamená prostě konec, protože s takovým zraněním se o sebe v přírodě nedokáže postarat. Pokud se mu ovšem nedostane odborné pomoci. Vzácný kvakoš noční z Prahy 8 se jí naštěstí dočkal. V naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy sice musel pobýt celkem měsíc a půl, než se mu obě končetiny pořádně zahojily, díky péči našich ošetřovatelů to ale skvěle zvládl a ještě před zimou dokonce stihl i odletět na zimoviště v Africe.

Celý článek »

Zvířecí pacienty můžete podpořit nákupem našich kalendářů nebo vykrajovátek

25. 11. 2022

Chcete podpořit toho, kdo to opravdu potřebuje, i když si o pomoc neumí sám říct? Nebo hledáte smysluplný dárek pro někoho ze svých blízkých? S obojím vám dokážeme poradit. 🙂 Tento týden jsme zahájili prodej nové sady našich charitativních zvířátkových vykrajovátek a také kalendářů na rok 2023 s fotografiemi pacientů naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Veškerý výtěžek z prodeje těchto produktů putuje na péči o zraněná a jinak handicapovaná divoká zvířata a na nákup krmení a vybavení. Můžete tak přispět na dobrou věc a ještě vyřešit některé z Ježíškových dilemat. Vykrajovátka i kalendář seženete přímo u nás ve stanici nebo na některém z našich prodejních míst.

Celý článek »

O ptáčata kalouse se postarala záchranná stanice, do hnízda je vrátili arboristé

2. 11. 2022

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. Ta má mimo jiné na starosti také pražské lesy a parky a její součástí je proto i tým arboristů, kteří o stromy pečují přímo v jejich korunách. Jak je výhodné mít mezi kolegy někoho, kdo dokáže během chvilky vyšplhat přesně tam, kam je potřeba, a dokonce tam s sebou vzít i toho, kdo to sám ještě nezvládne, jsme si potvrdili u případu dvou mláďat kalouse ušatého, která v létě během velkých bouřek vypadla z hnízda na sídlišti Řepy.

Celý článek »

Městský holubník poskytne ptákům útočiště a pomůže regulovat jejich počty

26. 9. 2022

V centru Prahy nedaleko radnice na Mariánském náměstí začal v červenci fungovat nový městský holubník, jehož vybudováním nás pověřilo hlavní město Praha. Toto zařízení ptákům poskytne podmínky ke hnízdění a zároveň městu umožní šetrným způsobem regulovat jejich populaci. Když mají holubi k dispozici vhodný prostor se zdroji potravy a vody, přirozeně zde zahnízdí a budou čas trávit uvnitř místo toho, aby se zdržovali na místech, kde je jejich výskyt nežádoucí, jako jsou například parapety či střechy památek. V holubníku lze navíc odebíráním části vajec regulovat jejich počty a tím zmenšit velikost hejna. Holubník bude provozovat naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Máte zahradu, kde je příroda vítána? Takové domovy hledáme pro „naše“ ježky

9. 8. 2022

Máte u svého rodinného domu zahradu, v níž je příroda vítána? Nebo chatu v zahrádkářské kolonii, kde mohou žít i volně žijící živočichové a nikdo je nevyhání? Pak možná hledáme právě vás, respektive váš pozemek. 🙂 Brzy budeme vypouštět dorostlé ježky východní, kteří se k nám před časem dostali jako malá, osiřelá mláďata. Teď bychom je rádi vypustili někam, kde budou pokud možno v bezpečí, kde budou vítáni a kde, ideálně, dostanou občas i něco na zub. Měli byste u vás místo pro jednoho či více takových ježčích výrostků?

Celý článek »

Záchranná stanice v poločase: V prvním pololetí přijala přes 2,5 tisíce pacientů

1. 8. 2022

První polovina roku je za námi, na žádnou pauzu to ale zatím rozhodně nevypadá. Aktuálně jsme totiž taky zhruba v polovině sezony mláďat, která je pro naši záchrannou stanici každý rok tím vůbec nejnáročnějším obdobím. Během první poloviny letošního roku jsme ošetřili celkem 2 560 nových pacientů. Bylo mezi nimi například 365 kachen divokých, 156 ježků, 67 veverek nebo 46 labutí. Velká část letošních pacientů už je zase zpátky v přírodě, i tak ale máme ve stanici pořád dost plno. Právě teď se u nás léčí nebo zotavuje 995 zvířat, z nichž většinu tvoří vzhledem k sezóně právě mláďata.

Celý článek »

POZVÁNKA: Zvířecí obyvatele hlavního města představí film Planeta Praha

27. 7. 2022

Každodenní dobrodružství našich zvířecích sousedů v hlavním městě zaznamenali tvůrci oceňovaného snímku Planeta Česko. Nový film Planeta Praha odkryje skrze desítky živočišných a rostlinných druhů fascinující městský svět zvířat, kterým v případě zranění či jiných potíží pomáhá naše záchranná stanice. Na výpravu za zvířecími hrdiny se do kin můžete vydat od 4. srpna.

Celý článek »

POZVÁNKA: Jsou to Taky Pražané. Stanice slaví 10 let výstavou fotografií pacientů

10. 7. 2022

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v letošním roce slaví 10 let své existence. Prvního pacienta jsme přijali na sklonku zimy 2012 a do konce roku 2021 stanicí prošlo celkem 37 613 divokých zvířat. Zraněných, vyčerpaných, osiřelých nebo jinak poznamenaných střetem s naší civilizací. I tak je to jen zlomek z těch, kteří spolu s námi v Praze žijí a kteří se s nástrahami velkoměsta denně potýkají. Právě oni, nenápadní zvířecí sousedé nás všech, jsou hlavními hrdiny výstavy, kterou bychom chtěli naše desetileté fungování oslavit a na kterou vás srdečně zveme. Na Smíchovské náplavce v okolí kobky 17 budou od 12. 7. do 8. 8. 2022 k vidění fotografie, které vznikly v průběhu posledních let přímo v záchranné stanici. Přijďte se podívat na fotografie těch, kteří často nejsou tolik vidět ani slyšet, a přesto v Praze žijí stejně jako my. Protože to jsou TAKY PRAŽANÉ a jejich osudy si zaslouží naši pozornost.

Celý článek »

Záchranná stanice zažila “rok ježka”. Přijala 5 275 pacientů, ježků bylo 15 %

31. 1. 2022

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. V pořadí již třetí rok po sobě jsme překonali hranici 5000 přijatých pacientů. V roce 2021 naši ošetřovatelé přijali celkem 5 275 živočichů 138 různých druhů. To je o 89 pacientů více než v roce 2020 a zároveň druhé nejvyšší číslo v historii fungování naší stanice. Větší počet zvířat jsme zaznamenali jen v roce 2019, kdy pod rukama našich zaměstnanců prošlo 5 368 zvířat. Uplynulý rok však statistiky rekordního roku 2019 přece jen v něčem překonal. V roce 2021 jsme přijali absolutně nejvíc ježků od začátku provozu stanice. Celkem 786 ježků představovalo 15 % všech přijatých pacientů, a dokonce 56 % všech přijatých savců.

Celý článek »

Letos opět bez petard. Nejen volně žijící živočichové vám předem děkují

30. 12. 2021

Doufáme, že i letošní Silvestr by mohl být pro všechna divoká zvířata, která žijí na území pražské metropole, opět bezpečnější a snesitelnější. Apelujeme na všechny obyvatele i návštěvníky, aby dodržovali zákaz používání pyrotechniky na vybraných lokalitách, který je od loňského roku dán obecně závaznou vyhláškou. V nejcitlivějších částech města, kam mimo jiné patří například okolí vodních toků a nádrží, přírodní parky nebo zvláště chráněná území, je amatérská pyrotechnika úplně zakázaná. Je to pomoc zejména pro volně žijící živočichy, pro něž mívají silvestrovské oslavy mnohdy velmi vážné důsledky.

Celý článek »

Máme charitativní kalendář. Nákupem podpoříte naše zvířecí pacienty

23. 11. 2021

Upozornění (31. 12. 2021): VYPRODÁNO – děkujeme.

Veverčátka, která přišla o hnízdo, puštík sražený autem, pokousané srnče, osiřelá ježčata nebo poštolka zraněná po nárazu do skleněné plochy. To jsou případy, které v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy denně řešíme a které jsme právě proto vybrali i do našeho nového charitativního kalendáře pro rok 2022. Kalendář Pacienti 2022 s fotografiemi zvířat z pražské přírody, která z různých důvodů potřebovala pomoc záchranné stanice, si nyní můžete zakoupit a přispět tak na dobrou věc. Veškerý výtěžek z prodeje kalendářů poputuje zpět do záchranné stanice na péči o živočichy a nákup krmení a vybavení.

Celý článek »

POZVÁNKA: Netopýři se vrací do Stromovky. Přijďte se podívat na vypouštění

14. 9. 2021

Přijďte se podívat na vypouštění několika uzdravených netopýrů, které letos zachránila naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Budete mít příležitost zblízka si naše – brzy už bývalé – pacienty prohlédnout, poznat jejich životní osudy a taky jim popřát šťastný let bez nehod. 🙂 Sejdeme se ve čtvrtek 23. září 2021 v 18 hodin u rybníka Slunečnice nedaleko Šlechtovy restaurace ve Stromovce.

Celý článek »

Poštolky, vládkyně pražské oblohy. Ročně jich ošetříme přes 100

13. 8. 2021

Poštolka obecná je nejpočetnější dravec žijící v Praze, a proto také poštolky patří mezi naše nejčastější zvířecí pacienty z této ptačí skupiny. Skvěle se přizpůsobily městskému prostředí a dokážou si zde najít dostatek potravy (především myší, ale zvládnou ulovit i mládě holuba) i míst ke hnízdění. V Praze se poštolkám daří dokonce mimořádně dobře – dle průzkumů jich zde žije minimálně dvojnásobný počet než v jiných evropských velkoměstech. Ani u nás se jim však nevyhýbají nebezpečí, jimž musí zvířata v městském prostředí čelit. Každoročně přijmeme 100-150 poštolek, které potřebují naši pomoc, letos už jsme ošetřili 102 poštolek. Proto jsme také tyto malé dravce zařadili mezi druhy, na jejichž péči můžete naší stanici poskytnout sponzorský příspěvek.

Celý článek »

Počty pacientů rychle rostou. 2000.pacientem je jedno z kosích dvojčat

23. 6. 2021

Jak se aktuální sezona mláďat projevuje v našich statistikách? Pouhých 39 dní od příjmu našeho letošního 1000. pacienta, jímž bylo zraněné labuťátko, jsme překonali další milník a ve stanici přivítali pacienta s číslem 2000. Opět je to pták, tentokrát ale jde o malého pěvce. Nedávno jsme psali o tom, že z mláďat pěvců každoročně přijímáme nejvíc kosů a sýkor, a byl to právě jeden takový malý kos černý z lesoparku Cibulka v pražských Košířích, který se stal naším letošním 2000. pacientem. Do stanice se dostal v pátek 11. června spolu se svým stejně starým sourozencem.

Celý článek »

Mezi ptáčaty pěvců je nejvíc kosů a sýkor. Každé se krmí i 90krát za den

11. 6. 2021

Ačkoli studené jaro ji skoro o měsíc posunulo, sezona mláďat se u nás nyní již velmi intenzivně projevuje a na celkovém počtu mláďat, která se letos dostanou do naší péče, opožděný start zřejmě nic nezmění. K 8. 6. 2021 jsme přijali už celkem 1884 zvířat a z toho bylo 853 mláďat (647 ptáčat a 206 savčích mláďat), která v důsledku nějaké tragédie potřebovala lidskou pomoc. Z ptáčat pěvců se k nám nejčastěji dostávají kosí a sýkorčí mláďata. Proto jsme také kosy a sýkory zařadili mezi druhy, na jejichž péči můžete naší stanici poskytnout sponzorský příspěvek.

Celý článek »

Letošním 1000. pacientem je labuťátko. Ve stanici se mu vylíhlo 5 kamarádů

27. 5. 2021

Sezona mláďat je v plném proudu a v naší záchranné stanici každý den přibývají další a další mláďata, která v důsledku nejrůznějších potíží potřebují lidskou pomoc. Není proto divu, že i naším letošním 1000. pacientem se stalo mládě. Začátkem května jsme přijali velmi malé mládě labutě velké, které se našlo na Podolském nábřeží v Praze 4. Napadl ho predátor a vážně poranil na hlavě. Sotva týdenní mládě se tak bohužel muselo odloučit od své labutí rodiny a začít se u nás léčit. Naštěstí nezůstalo dlouho samo – společnost mu nyní dělají labutí paterčata ze Stromovky, která se v průběhu května vylíhla přímo v naší stanici. Jejich matka uhynula v době, kdy na vejcích seděla.

Celý článek »

„Dobrý dar pro mléčný bar“. V květnu můžete přispět na mléka pro mláďata

13. 5. 2021

Edit 2. 6.: Naše květnová kampaň na náhradní mléka pro mláďata už skončila. Děkujeme za všechny vaše příspěvky.

***************************************************************************************

S příchodem jara a sezony savčích mláďat se naše záchranná stanice každoročně mění na „mléčný bar“. Žádné savčí mládě se v prvních týdnech až měsících svého života neobejde bez mléka. Pro mláďata to není jen potrava, ale také zdroj nezbytných protilátek, které je chrání před infekcemi. Savčím mláďatům, která se k nám většinou v důsledku různých tragédií, jako je zničení hnízda, smrt matky nebo útok predátora, dostávají, proto musíme mateřské mléko nahrazovat. Jelikož je ale složení mateřského mléka každého savčího druhu jiné, musíme pro jednotlivé druhy mláďat vybírat různé typy dostupných náhradních mlék, která se těm mateřským svým složením co nejvíce podobají. Každý rok pečujeme o stovky nejrůznějších savčích mláďat a spotřeba náhradních mlék je tak velice vysoká. Proto v tomto náročném „mléčném“ období velice oceníme jakýkoli finanční příspěvek, který budeme moci na nákup těchto mlék použít.

Celý článek »

Taxi pro kachní rodiny: Kachňata vylíhlá na terasách převážíme k vodě

30. 4. 2021

Každý měsíc vám představujeme jeden z živočišných druhů, jejichž zástupci se k nám do záchranné stanice dostávají nejčastěji a na jejichž péči můžete stanici poskytnout sponzorský příspěvek. Mezi naše nejčastější pacienty z řad vodního ptactva patří kromě labutí i kachny divoké. Ty naši pomoc potřebují většinou právě teď na jaře, kdy začínají hnízdit. V Praze se totiž potýkají s nedostatkem klidných míst v okolí vody, která by pro hnízdění byla vhodná, a tak se kachní mláďata často líhnou na místech sice relativně klidných, ale naprosto nevhodných, jako jsou balkony, terasy domů, střechy nebo uzavřené dvory. A v takových případech se může snadno stát, že je pak samice nedokáže sama bezpečně odvést k vodě a s přesunem potomků potřebuje pomoct.

Celý článek »

V korunách stromů se teď skrývají veverčátka. Dávejte pozor při údržbě zeleně

31. 3. 2021

Jaro je tu a my už máme plné ruce práce s péčí o mláďata volně žijících druhů, která přišla o svůj domov nebo o rodiče. Aktuálně pečujeme například o 23 veverčích mláďat a 22 mláďat zajíců a jejich počty každým dnem narůstají. Zatímco mláďata zajíců lidé často „zachraňují“ zbytečně (psali jsme o tom), u veverčat bývá lidská pomoc obvykle na místě. Většina z našich aktuálních veverčích pacientů se k nám dostala proto, že jim bylo při kácení stromu zničeno hnízdo. Celkem 17 veverčat pochází ze 4 různých hnízd, která se nacházela v dutinách stromů určených k pokácení. Ostatní veverčátka k nám doputovala postupně po jednom a pravděpodobně se jedná o osiřelá mláďata.

Celý článek »

Provoz nepřerušila ani pandemie. Záchranná stanice přijala 5186 živočichů

20. 1. 2021

Ačkoli pandemie koronaviru svět lidí v roce 2020 v mnoha ohledech takřka zastavila a řada služeb musela přerušit svůj provoz, naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy během uplynulých 12 měsíců fungovala stejně jako v letech předešlých. Příroda se totiž na epidemickou situaci neohlížela a řídila se jako vždy podle svých vlastních zákonitostí. Naši zaměstnanci tak i nadále vyráželi do ulic hlavního města pro zvířata v nesnázích a pečovali o zvířecí pacienty. Na jaře měli navíc na starosti výrazně větší množství mláďat volně žijících druhů než obvykle, neboť tato mláďata v prvních týdnech a měsících jejich života rušili lidé, kteří se kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru v mnohem větší míře vydávali do přírody. Celkem záchranná stanice v roce 2020 přijala 5 186 živočichů 143 různých druhů. To je druhé nejvyšší číslo v historii jejího fungování, větší počet pacientů jsme zaznamenali jen v roce 2019, kdy pod rukama ošetřovatelů prošlo 5 368 zvířat.

Celý článek »