POZVÁNKA: Soví houkání zve za královnami noci do pražských lesů

19. 1. 2023

Tak jako každý rok se i letos v předjaří vydáme do nitra večerního lesa. V tomto období probíhají soví námluvy a tyto královny noci častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete zaposlouchat do sovího houkání a také se dozvědět více o životě těchto tajemných opeřenců či o mýtech a pověstech, které o nich kolují.
Celý článek »

Lesy plné medu. Limitovanou edicí medu slavíme 30 let naší organizace

8. 12. 2022

I letos jsme si pro vás připravili limitovanou edici medu z našich včelnic v pražských lesích a parcích, jejíž téma každý rok volíme tak, abychom připomněli nějakou událost nebo osobnost české historie. Tentokrát jsme si ale dovolili zůstat tak trochu doma – respektive přímo u nás v lese. 🙂 Protože třicáté narozeniny si pozornost přece jen zaslouží. Letos je to právě třicet let, co se staráme o pražskou přírodu – naše organizace Lesy hl. m. Prahy byla založena v listopadu 1992. A letošní limitovanou edicí medu bychom toto výročí spolu s vámi rádi oslavili. Limitovanou edici Lesy plné medu zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Kateřinou Jeníčkovou, telefon 771 230 241), v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales vždy během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Ve Dřeváku si vyzkoušíte tradiční řemesla i tvoření z přírodnin

31. 10. 2022

Baví vás práce rukama a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Rádi pracujete s přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Láká vás řezbářské řemeslo, brašnářství či plstění nebo si chcete vyrobit mýdlo, koupelovou sůl či přírodní mast? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro zdraví a krásu. Nechybí ani tvoření inspirované ročními obdobími od podzimu až do Velikonoc.

Celý článek »

POZVÁNKA: Stromy pro Prahu sázíme už 30 let. Zasaď strom pro její budoucnost i ty

10. 10. 2022

Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Přidejte se k nám teď na podzim i vy a pomozte nám s výsadbou lesních sazeniček, z nichž jednou vyroste nová generace lesa. Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, vás zveme na – už skoro tradiční 🙂 – společné sázení lesních stromků, které se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022 od 10 do 16 hodin, tentokrát v lesoparku Letňany.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poslechněte jelení troubení a vydejte se na podzim do zookoutku Malá Chuchle

27. 9. 2022

Nenechte se odradit sychravým počasím a užijte si s námi podzimní sezonu v zookoutku Malá Chuchle. Období od konce září do listopadu je časem jelení říje, a tak se za námi vypravte do lesa a zkuste se zaposlouchat, zda se neozve mocné troubení tohoto krále českých lesů. V chuchelském zookoutku jsme si pro vás připravili několik sobotních událostí, při kterých se blíže seznámíte nejen s jeleny, ale i s dalšími zdejšími zvířecími obyvateli.
Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 5, 8, 18, Slivenec a Velká Chuchle

20. 9. 2022

Aktuální informace 23. 11. 2022: Známe vítěze letošního ročníku, podrobnosti na konci článku.

Pro školy v městských částech Praha 5, Praha-Slivenec, Praha-Velká Chuchle, Praha 8 a Praha 18 vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se již dvanáct let pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek. Letos se opět zaměříme na naše zookoutky a jejich obyvatele. Účastníci soutěže mohou sbírat žaludy, bukvice, vlašské a lískové ořechy a šípky, na kterých si pak pochutnají třeba divoká prasata, daňci nebo krkavci. Pozor ale na kaštany, ty přijímat nebudeme.

Celý článek »

Podzim přinese výlovy pražských rybníků. Pro školy je doprovodný program

13. 9. 2022

V polovině září začíná období výlovů pražských rybníků, které pro rybáře znamená završení jejich celoroční práce. Během dvou měsíců musí Český rybářský svaz ve spolupráci s naší organizací stihnout vypustit téměř čtyři desítky vodních nádrží na území Prahy. První letošní výlov se uskuteční u Polifkova rybníka a podzimní sezónu zakončí 17. listopadu slovení retenční nádrže Nový pod Šeberovem. Výlovy letos opět doplníme doprovodným programem pro předem objednané školy, během kterého žákům představíme různé druhy ryb, vodních savců, ptáků a dalších vodních živočichů a popovídáme si o životě ve vodě i kolem ní.

Celý článek »

POZVÁNKA: Zažijte s námi Den stromů v Kunratickém lese

1. 9. 2022

Jak pomáhá kůň v lese? Kdo je to arborista? A jak dokáže dřevosochař vytvořit z obyčejného kmene umělecké dílo? To vše a mnohem víc se dozvíte na celodenní oslavě Dnů stromů ve středu 14. září 2022. Srdečně vás spolu s hlavním městem Prahou zveme do Kunratického lesa, kde vás čeká celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích a zblízka poznáte práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

Celý článek »

POZVÁNKA: Akce v Kunratickém lese a září plné exkurzí. Slavíme Dny stromů

13. 8. 2022

Vyrazte s námi v září do pražské přírody a oslavme tak společně letošní Dny stromů. Na celý měsíc jsme pro děti, rodiče, prarodiče a všechny přátele lesa ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze. Společně se vydáme například na vycházku do Stromovky, na Petřín nebo za zvířecími obyvateli lesa do zookoutku v Malé Chuchli a zajímavé programy a workshopy chystáme speciálně také pro školní třídy, které se budou moci objednat na libovolný zářijový termín. Kromě toho ale všem rozhodně doporučujeme si v diáři zakroužkovat středu 14. září 2022. To bude letošní hlavní Den stromů a v Kunratickém lese pro vás bude připraven celodenní program o stromech, lese a jeho obyvatelích od těch nejpovolanějších – od lesníků, kteří se o všechno tohle přírodní bohatství starají.

Celý článek »

Autory nejhezčích obrázků divočáků jsme ocenili v chuchelském zookoutku

28. 6. 2022

Výtvarná soutěž Divočák aneb prase v lese zná své vítěze. Z více než sedmi stovek obrázků vybrala porota vítěze v kategoriích předškoláků, dětí ve školním věku a dospělých. Ocenili jsme také výtvarné dílo na téma divočák, které společně vytvořila celá třída. Při předávání cen v chuchelském zookoutku se ocenění i další účastníci soutěže mohli seznámit se zdejšími zvířaty.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den otevřených lesů. Poznejte les očima lesníka

6. 6. 2022

V květnu jsme připravili Týden lesů pro žáky pražských škol a nyní zveme za našimi lesníky do lesa úplně všechny. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice pořádá 18. června první ročník akce Den otevřených lesů, během níž různé lesnické organizace po celé republice představují zájemcům les očima lesníků a přibližují jim úskalí i radosti péče o něj. Také naše organizace, která je členem sdružení zastřešující nestátní vlastníky a správce lesů a stará se o více než 2 900 hektarů lesů na území metropole, se do projektu zapojila a připravila na červnový víkend několik lesních aktivit.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podvečerní netopýří výpravy do Milíčovského lesa a do Stromovky

3. 6. 2022

Když se začíná stmívat a den se chýlí ke konci, začínají se v přírodě probouzet ti,  pro které je tma jejich přirozeným prostředím. Někteří jsou hluční a dupotem a funěním dávají o sobě vědět, mnozí však jen neslyšně brouzdají večerní krajinou a míhají se kolem nás bez povšimnutí.  Mezi ně patří létající savci – netopýři. Zveme vás za nimi na výpravu do večerní pražské přírody a třebaže jsou velmi nenápadní, pokusíme se je odhalit pomocí speciálního přístroje. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 13. června v Milíčovském lese a 15. června ve Stromovce.
Celý článek »

Týden lesů oslavíme se školami v Kunratickém lese a Ďáblickém háji

8. 5. 2022

Les je životadárný, je místem pro naši relaxaci, životním prostorem mnoha živočichů, les zadržuje vodu, zlepšuje klima, snižuje teplotu, produkuje kyslík, dává nám dřevo na topení i na nábytek. Je důležité o něj s láskou pečovat a připomínat si jeho význam. Jednou z takových příležitostí je každoroční Týden lesů, který slaví v květnu lesnické organizace po celé České republice. Letošní termín oslav připadl na 9.-15. května.
Celý článek »

Den parků – komentované vycházky do Stromovky, na Petřín a do Kunratického lesa

5. 5. 2022

Naše organizace Lesy hl. m. Prahy se od roku 1992 stará o lesy i velké parky na území metropole a víme co tu roste i žije, ale také co obnáší péče o tyto přírodní lokality, které jsou oblíbeným cílem Pražanů i dalších návštěvníků města. Pro zájemce, kteří chtějí lépe poznat své okolí a nahlédnout pod ruce lesníkům i zahradníkům, máme na úterý 24. 5. 2022 připraveno několik vycházek do Královské obory Stromovka, do zahrad vrchu Petřína a Kunratického lesa.
Celý článek »

Včelařem na zkoušku. Komunitní včelnice bude letos také v Kunratickém lese

21. 4. 2022

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od května 2022 v našem ekocentru Prales a nově také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme druhý ročník projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete  do 6. 5. 2022. Hned poté bude následovat úvodní seminář. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

POZVÁNKA: Navštivte Jarní zahradu v ekocentru Prales

8. 4. 2022

Oslavte s námi start nové pěstitelské sezony! Poslední dubnovou sobotu zveme všechny milovníky zahradničení a nadšené pěstitele do ekocentra Prales. V dílnách pro malé i velké si zkusíte vyrobit travnatou hlavu, vrbovou píšťalku, bylinkovou tinkturu nebo tzv. seed bombs, můžete se zapojit také do swapu semen a sadebního materiálu, ochutnat jarní „plevel“ nebo si na stánku našeho Zahradnictví Ďáblice nakoupit rostliny, které vám na zahradě či v truhlíku ještě chybí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den ptactva v zookoutku. Opeřenci mají svůj svátek v dubnu

21. 3. 2022

I opeřenci mají svůj svátek. Mezinárodní den ptactva (1. 4.) se po celém světě slaví pravidelně již od roku 1906. Letos můžete oslavovat s námi. V zookoutku Malá Chuchle jsme pro vás připravili v sobotu 2. dubna od 14-16 hodin zábavné i poučné odpoledne s několika stanovišti například o sovách, dravcích a vodních ptácích. Vstup zdarma.

Celý článek »

Indiánské léto v Pralese: Příměstský tábor pro děti nabízí dva turnusy

28. 2. 2022

Upozornění (14. 4. 2022): Kapacita táborů je již naplněna.
Pro rodiče, kteří již plánují pro své děti zábavu na letní prázdniny, přicházíme s nabídkou letních příměstských táborů v našem ekocentru Prales v pražských Kbelích. Indiánské léto v Pralese proběhne ve dvou turnusech a je určeno pro děti ve věku prvního stupně základní školy. Dva týdny plné zážitků a zábavy pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají. Na některých bude program pro školy.

24. 2. 2022

Výlovy rybníků neprobíhají pouze na podzim, ale rybáři využívají také vhodné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 3. 3. do 1. 4. 2022 postupně vypustí a sloví 12 pražských rybníků. Protože je již epidemická situace příznivější pro skupinové akce, tak na Hamerském rybníku v Praze 10, Hořejším rybníku v Praze 9 a rybníku Labuť v Praze 4 obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. Na něm si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářství a rybářském řemesle i o živočiších, kteří v rybníce a kolem něj žijí a dohromady vytváří unikátní vodní společenství. Pro účast na doprovodném programu se objednávejte na tel.  777 358 375 (Štěpán Makrlík).

Celý článek »

Je libo ptačí budku nebo hmyzí hotel? V Pralese si je můžete sami vyrobit

18. 1. 2022

Nechce se vám čekat na jaro se založenýma rukama? Nemusíte. Vyzkoušejte si s námi například zpracování ovčí vlny, výrobu ptačí budky nebo třeba hmyzího hotelu. V ekocentru Prales máme potřebné vybavení a víme, jak na to. Připravili jsme pro vás další termíny rukodělných workshopů – práce se dřevem, kůží, vlnou i dalšími přírodními materiály až do velikonoc.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví námluvy se blíží. Vydejte se s námi za královnami noci do pražských lesů

18. 1. 2022

Upozornění (4. 2. 2022): Kapacita všech výprav je již plně obsazena.

Od roku 2011 se v předjaří pravidelně vydáváme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. V tomto období probíhají soví námluvy a sovy častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete  zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců a  také se dozvědět, čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují. Nevšední zážitek vám nabízíme v termínech v průběhu února do začátku března.

Celý článek »

Jak vyrobit draka, mýdlo či kokedamu? Naučíme vás to ve Dřeváku

26. 10. 2021

Rádi pracujete se dřevem a dalšími přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Chtěli byste si udělat draka, který doopravdy létá, vyřezat dřevěnou misku nebo si vyzdobit byt vlastnoručně vyrobenými vánočními ozdobami? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Během letošního podzimu a zimy vás čeká série nejrůznějších tematických workshopů. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem, kůží a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro naše zdraví či krásu.

Celý článek »