POZVÁNKA: Den ptactva v zookoutku. Navštivte naše opeřence i kvízovou stezku

28. 2. 2024

K Mezinárodnímu dni ptactva jsme připravili akci pro návštěvníky Zookoutku Malá Chuchle. Na konci března se můžete těšit na připravená stanoviště se zajímavými informacemi například o sovách, dravcích nebo vodních ptácích. K vidění budou také jednotliví ptačí zástupci ve voliérách a nebude možné minout ani kvízovou stezku při vstupech do zookoutku.

Celý článek »

Rybáři na jaře sloví 11 rybníků. Na některých bude program pro školy

27. 2. 2024

Výlovy pražských rybníků neprobíhají jen na podzim, rybáři využívají také současné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 27. února do 26. března 2024 postupně vypustí a sloví 11 pražských rybníků. Na Hamerském rybníku v Záběhlicích a Hořejším rybníku v Hloubětíně obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. S dětmi si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářském řemesle i o zvířatech, která v rybníce a kolem něj žijí.

Celý článek »

Známe vítěze soutěže Soví brko. Soutěžilo přes 190 výtvorů

10. 2. 2024

Výtvarná soutěž Soví brko, kterou jsme vyhlásili začátkem prosince, oslovila přes 530 dětských i dospělých výtvarníků nejčastěji z Prahy i některé například z Liberce, Berouna nebo Blanska. Do konce ledna k nám dorazilo celkem 198 obrázků, prostorových výtvorů, keramických sošek nebo dokonce audiovizuální animace.

Celý článek »

Letní příměstský tábor v Pralese: Objevujme společně tajemství přírody

29. 1. 2024

Hledáte v předstihu pro své děti letní tábor? Chtěli byste, aby zažily dobrodružství v přírodě, ale ne ve stylu postavy Kevina ve filmu Sám doma nebo Denise, postrachu okolí? V našem v Ekocentru Prales nabízíme v červenci a v srpnu příměstský tábor Tajemství přírody. Neváhejte s přihlašováním, budete tak mít vystaráno a vaše děti o zábavu postaráno. Na výběr jsou dva turnusy.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví houkání od února opět láká návštěvníky do pražských lesů

12. 1. 2024

Zveme vás na oblíbené vycházky za královnami noci do pražských lesů. Od roku 2011 se tradičně v předjaří společně vydáváme do večerního lesa, abychom se setkali s živými sovami. V tomto období probíhají jejich námluvy a sovy tak častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete zaposlouchat do tajemného houkání jinak neslyšných nočních lovců, také se dozvědět, čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují. Nevšední zážitek vám nabízíme v termínech v průběhu února a března. Výpravy za sovami si užijí jak děti, tak dospělí.
Celý článek »

Soví brko – výtvarná soutěž na zimní čas. Nechte se inspirovat tajemnými sovami

30. 11. 2023

V Praze žije řada druhů chráněných sov. Jejich jména jsou nám možná povědomá, někdo je dokonce i slyšel, ale málokdo je viděl. Na zimní čas jsme připravili výtvarnou soutěž zaměřenou právě na sovy. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o životě sov a jejich nočních výpravách, které jsou pro nás často opředené tajemstvím. Cenou pro jednotlivce bude vstupenka na vycházku Za sovím houkáním 2024. V kategorii kolektiv budou mít vítězové možnost zlepšit podmínky hnízdění sov vyvěšením budky na vhodném místě a během povídání s odborníkem se i setkat s živou sovou.

Celý článek »

Včelařem na zkoušku můžete být již od ledna. Užijte si rok 2024 se včelami

18. 10. 2023

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od ledna 2024 v našem ekocentru Prales a také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme čtvrtý ročník projektu Včelařem na zkoušku – komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete do 31. prosince 2023. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený!

Celý článek »

Workshopy ve Dřeváku začínají v listopadu. Voní bylinkami, dřevem i voskem

5. 10. 2023

Rádi pracujete s přírodními materiály a doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Lákají vás řemesla našich předků nebo si chcete jen vyzkoušet něco nového a třeba vyrobit originální dárek? Od podzimu do jara nabízíme širokou škálu rukodělných setkání, na kterých využijete svoji zručnost a kreativitu. Nechte se zlákat vůní dřeva, bylin či včelího vosku a vyrobte si s námi dřevěnou misku, kožený opasek, bylinnou mast, mýdlo nebo kokedamu. Svou zahradu si můžete také oživit vlastnoručně vyrobeným krmítkem, ptačí budkou či hmyzím hotelem. Ve Dřeváku v Ekocentru Prales čeká na vaše tvoření příjemné zázemí i zkušení lektoři.
Celý článek »

POZVÁNKA: Přijďte za podzimním troubením do zookoutku Malá Chuchle

26. 9. 2023

Navštivte nás v zookoutku Malá Chuchle a můžete s námi vstoupit do kouzelného podzimního období jeleního i loveckého troubení. Naše brány jsou zdarma otevřené všem návštěvníkům. Začínáme v říjnu akcí To jsem z toho jelen, během níž spolu nahlédneme do světa jelenů a dalších parohatých či rohatých obyvatel lesa. V listopadu oslavte s námi za zvuku borlic a lesnic svátek sv. Huberta, patrona myslivců, na Svatohubertském troubení.
Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 10, 11, 14, 15, Satalice a Vinoř

25. 9. 2023

Pro školy v městských částech Praha 10, Praha 11, Praha 14, Praha 15, Praha-Satalice a Praha-Vinoř vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se již třináct let pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek. Letos se opět zaměříme na naše zookoutky a jejich obyvatele. Účastníci soutěže mohou sbírat žaludy, bukvice, vlašské a lískové ořechy a šípky, na kterých si pak pochutnají třeba divoká prasata, daňci nebo krkavci. Pozor ale na kaštany, ty přijímat nebudeme.

Celý článek »

POZVÁNKA: Prožijte s námi Den stromů v Kunratickém lese

17. 8. 2023

Jak funguje strom jako klimatizace a les zase jako zásobník na vodu? Kdo je to arborista? Co dělá lesník? Jak se měří les? Komu slouží strom jako obydlí? To vše a mnohem víc se dozvíte na celodenní oslavě Dnů stromů ve středu 20. září 2023. Srdečně vás spolu s hlavním městem Prahou zveme do Kunratického lesa, kde vás čeká celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích a kde zblízka poznáte práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

Celý článek »

POZVÁNKA: Dny stromů v Praze 2023 – zajímavé akce v průběhu září

16. 8. 2023

Pojďte s námi v září do pražské přírody a oslavme tak společně letošní Dny stromů 2023. Na celý měsíc jsme pro děti, rodiče, prarodiče a všechny přátele stromů a lesa ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze či workshopy. Společně se vydáme například do Stromovky, na Petřín nebo na včelnici v Kunratickém lese. Zajímavý program chystáme speciálně také pro školní třídy, které se budou moci objednat na libovolný zářijový termín. Kromě toho ale všem rozhodně doporučujeme si v diáři zakroužkovat středu 20. září 2023. To bude letošní hlavní Den stromů v Kunratickém lese, kde pro vás bude připraven celodenní program o stromech, lese a jeho obyvatelích od těch nejpovolanějších – od lesníků, kteří se o všechno tohle přírodní bohatství starají.

Celý článek »

POZVÁNKA: Květen patří lesům. Poznejte les očima lesníka

3. 5. 2023

V květnu se tradičně zapojujeme do celorepublikových akcí, během nichž lesnické organizace představují zájemcům les očima lesníků a přibližují jim úskalí i radosti péče o něj.
Několik lesních aktivit volně přístupných veřejnosti máme připravených na akci Den otevřených lesů, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice, jehož jsou Lesy hl. m. Prahy také členy. Pokračovat budeme programy pro školy v rámci Týdne lesů, který se u nás pořádá od roku 2008 a jehož letošní téma je „Zdraví je z lesa“.

Celý článek »

Jaro přinese výlovy rybníků, některé s doprovodným programem pro školy

28. 2. 2023

Výlovy pražských rybníků neprobíhají jen na podzim, rybáři využívají také současné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 14. do 30. března 2023 postupně vypustí a sloví 8 pražských rybníků.
Na Hamerském rybníku v Praze 10 a Hořejším rybníku v Hloubětíně obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. S dětmi si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářském řemesle i o zvířatech, která v rybníce a kolem něj žijí.

Celý článek »