POZVÁNKA: Prožijte s námi Den stromů v Kunratickém lese

17. 8. 2023

Jak funguje strom jako klimatizace a les zase jako zásobník na vodu? Kdo je to arborista? Co dělá lesník? Jak se měří les? Komu slouží strom jako obydlí? To vše a mnohem víc se dozvíte na celodenní oslavě Dnů stromů ve středu 20. září 2023. Srdečně vás spolu s hlavním městem Prahou zveme do Kunratického lesa, kde vás čeká celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích a kde zblízka poznáte práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

Celý článek »

POZVÁNKA: Dny stromů v Praze 2023 – zajímavé akce v průběhu září

16. 8. 2023

Pojďte s námi v září do pražské přírody a oslavme tak společně letošní Dny stromů 2023. Na celý měsíc jsme pro děti, rodiče, prarodiče a všechny přátele stromů a lesa ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze či workshopy. Společně se vydáme například do Stromovky, na Petřín nebo na včelnici v Kunratickém lese. Zajímavý program chystáme speciálně také pro školní třídy, které se budou moci objednat na libovolný zářijový termín. Kromě toho ale všem rozhodně doporučujeme si v diáři zakroužkovat středu 20. září 2023. To bude letošní hlavní Den stromů v Kunratickém lese, kde pro vás bude připraven celodenní program o stromech, lese a jeho obyvatelích od těch nejpovolanějších – od lesníků, kteří se o všechno tohle přírodní bohatství starají.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vycházky za netopýry do Stromovky a Milíčovského lesa

23. 5. 2023

Když se začíná stmívat a den se chýlí ke konci, začínají se v přírodě probouzet ti, pro které je tma jejich přirozeným prostředím. Někteří jsou hluční a dupotem a funěním dávají o sobě vědět, mnozí však jen neslyšně brouzdají večerní krajinou a míhají se kolem nás bez povšimnutí. Mezi ně patří létající savci – netopýři. Zveme vás za nimi na výpravu do večerní pražské přírody a třebaže jsou velmi nenápadní, pokusíme se je odhalit pomocí speciálního přístroje. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 6. června v Milíčovském lese a 13. června ve Stromovce.
Celý článek »

POZVÁNKA: Květen patří lesům. Poznejte les očima lesníka

3. 5. 2023

V květnu se tradičně zapojujeme do celorepublikových akcí, během nichž lesnické organizace představují zájemcům les očima lesníků a přibližují jim úskalí i radosti péče o něj.
Několik lesních aktivit volně přístupných veřejnosti máme připravených na akci Den otevřených lesů, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice, jehož jsou Lesy hl. m. Prahy také členy. Pokračovat budeme programy pro školy v rámci Týdne lesů, který se u nás pořádá od roku 2008 a jehož letošní téma je „Zdraví je z lesa“.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte Mezinárodní den ptactva v chuchelském zookoutku

7. 3. 2023

I opeřenci mají svůj svátek. Mezinárodní den ptactva se po celém světě slaví pravidelně na začátku dubna a letos si můžete tento výjimečný den užít s námi. V zookoutku Malá Chuchle jsme pro vás připravili v neděli 2. dubna od 14 do 16 hodin zábavné i poučné odpoledne s několika stanovišti například o sovách, dravcích a vodních ptácích. Své znalosti si děti mohou vyzkoušet na kvízové stezce. Vstup na akci je zdarma.

Celý článek »

Včelařem na zkoušku můžete letos být v Pralese i v Kunratickém lese

1. 3. 2023

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od dubna 2023 v našem ekocentru Prales a také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme třetí ročník úspěšného projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete do 31. března 2023 na telefonním čísle 771 230 241 nebo na e-mailu jenickova@lesy-praha.cz. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

Příměstské tábory: Léto na farmě si děti mohou užít v červenci i srpnu

15. 2. 2023

Upozornění (13. 4. 2023): Oba turnusy tábora jsou již plně obsazeny!

Hledáte na letní prázdniny zábavu pro vaše potomky? Tak to máte nejvyšší čas poohlédnout se po letních příměstských táborech. Děti si vyzkouší netradiční aktivity, poznají nové kamarády z okolí a užijí si spoustu zábavy, přitom ale spí každou noc doma ve své posteli a vy si o ně nemusíte dělat žádné starosti. Takový zážitek vašim dětem můžeme nabídnout v ekocentru Prales v pražských Kbelích, kde letos zažijí opravdové léto na farmě. Připravili jsme pro vás dva termíny příměstského tábora nabitého zážitky a zábavou pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví houkání zve za královnami noci do pražských lesů

19. 1. 2023

Upozornění: Kapacita všech výprav je již plně obsazena.

Tak jako každý rok se i letos v předjaří vydáme do nitra večerního lesa. V tomto období probíhají soví námluvy a tyto královny noci častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete zaposlouchat do sovího houkání a také se dozvědět více o životě těchto tajemných opeřenců či o mýtech a pověstech, které o nich kolují.

Celý článek »