POZVÁNKA: Velká akce v Kunratickém lese a září plné exkurzí. Slavíme Dny stromů

13. 8. 2022

Vyrazte s námi v září do pražské přírody a oslavme tak společně letošní Dny stromů. Na celý měsíc jsme pro děti, rodiče, prarodiče a všechny přátele lesa ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze. Společně se vydáme například na vycházku do Stromovky, na Petřín nebo za zvířecími obyvateli lesa do zookoutku v Malé Chuchli a zajímavé programy a workshopy chystáme speciálně také pro školní třídy, které se budou moci objednat na libovolný zářijový termín. Kromě toho ale všem rozhodně doporučujeme si v diáři zakroužkovat středu 14. září 2022. To bude náš letošní hlavní Den stromů a v Kunratickém lese pro vás bude připraven celodenní program o stromech, lese a jeho obyvatelích od těch nejpovolanějších – od našich lesníků, kteří se o všechno tohle přírodní bohatství starají.

Celý článek »

Autory nejhezčích obrázků divočáků jsme ocenili v chuchelském zookoutku

28. 6. 2022

Výtvarná soutěž Divočák aneb prase v lese zná své vítěze. Z více než sedmi stovek obrázků vybrala porota vítěze v kategoriích předškoláků, dětí ve školním věku a dospělých. Ocenili jsme také výtvarné dílo na téma divočák, které společně vytvořila celá třída. Při předávání cen v chuchelském zookoutku se ocenění i další účastníci soutěže mohli seznámit se zdejšími zvířaty.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den otevřených lesů. Poznejte les očima lesníka

6. 6. 2022

V květnu jsme připravili Týden lesů pro žáky pražských škol a nyní zveme za našimi lesníky do lesa úplně všechny. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice pořádá 18. června první ročník akce Den otevřených lesů, během níž různé lesnické organizace po celé republice představují zájemcům les očima lesníků a přibližují jim úskalí i radosti péče o něj. Také naše organizace, která je členem sdružení zastřešující nestátní vlastníky a správce lesů a stará se o více než 2 900 hektarů lesů na území metropole, se do projektu zapojila a připravila na červnový víkend několik lesních aktivit.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podvečerní netopýří výpravy do Milíčovského lesa a do Stromovky

3. 6. 2022

Když se začíná stmívat a den se chýlí ke konci, začínají se v přírodě probouzet ti,  pro které je tma jejich přirozeným prostředím. Někteří jsou hluční a dupotem a funěním dávají o sobě vědět, mnozí však jen neslyšně brouzdají večerní krajinou a míhají se kolem nás bez povšimnutí.  Mezi ně patří létající savci – netopýři. Zveme vás za nimi na výpravu do večerní pražské přírody a třebaže jsou velmi nenápadní, pokusíme se je odhalit pomocí speciálního přístroje. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 13. června v Milíčovském lese a 15. června ve Stromovce.
Celý článek »

Týden lesů oslavíme se školami v Kunratickém lese a Ďáblickém háji

8. 5. 2022

Les je životadárný, je místem pro naši relaxaci, životním prostorem mnoha živočichů, les zadržuje vodu, zlepšuje klima, snižuje teplotu, produkuje kyslík, dává nám dřevo na topení i na nábytek. Je důležité o něj s láskou pečovat a připomínat si jeho význam. Jednou z takových příležitostí je každoroční Týden lesů, který slaví v květnu lesnické organizace po celé České republice. Letošní termín oslav připadl na 9.-15. května.
Celý článek »

Den parků – komentované vycházky do Stromovky, na Petřín a do Kunratického lesa

5. 5. 2022

Naše organizace Lesy hl. m. Prahy se od roku 1992 stará o lesy i velké parky na území metropole a víme co tu roste i žije, ale také co obnáší péče o tyto přírodní lokality, které jsou oblíbeným cílem Pražanů i dalších návštěvníků města. Pro zájemce, kteří chtějí lépe poznat své okolí a nahlédnout pod ruce lesníkům i zahradníkům, máme na úterý 24. 5. 2022 připraveno několik vycházek do Královské obory Stromovka, do zahrad vrchu Petřína a Kunratického lesa.
Celý článek »

Včelařem na zkoušku. Komunitní včelnice bude letos také v Kunratickém lese

21. 4. 2022

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? V tom případě je tato nabídka přesně pro vás. Od května 2022 v našem ekocentru Prales a nově také na včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese spouštíme druhý ročník projektu komunitní včelnice, během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Hlásit se můžete  do 6. 5. 2022. Hned poté bude následovat úvodní seminář. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.

Celý článek »

POZVÁNKA: Navštivte Jarní zahradu v ekocentru Prales

8. 4. 2022

Oslavte s námi start nové pěstitelské sezony! Poslední dubnovou sobotu zveme všechny milovníky zahradničení a nadšené pěstitele do ekocentra Prales. V dílnách pro malé i velké si zkusíte vyrobit travnatou hlavu, vrbovou píšťalku, bylinkovou tinkturu nebo tzv. seed bombs, můžete se zapojit také do swapu semen a sadebního materiálu, ochutnat jarní „plevel“ nebo si na stánku našeho Zahradnictví Ďáblice nakoupit rostliny, které vám na zahradě či v truhlíku ještě chybí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den ptactva v zookoutku. Opeřenci mají svůj svátek v dubnu

21. 3. 2022

I opeřenci mají svůj svátek. Mezinárodní den ptactva (1. 4.) se po celém světě slaví pravidelně již od roku 1906. Letos můžete oslavovat s námi. V zookoutku Malá Chuchle jsme pro vás připravili v sobotu 2. dubna od 14-16 hodin zábavné i poučné odpoledne s několika stanovišti například o sovách, dravcích a vodních ptácích. Vstup zdarma.

Celý článek »

Indiánské léto v Pralese: Příměstský tábor pro děti nabízí dva turnusy

28. 2. 2022

Upozornění (14. 4. 2022): Kapacita táborů je již naplněna.
Pro rodiče, kteří již plánují pro své děti zábavu na letní prázdniny, přicházíme s nabídkou letních příměstských táborů v našem ekocentru Prales v pražských Kbelích. Indiánské léto v Pralese proběhne ve dvou turnusech a je určeno pro děti ve věku prvního stupně základní školy. Dva týdny plné zážitků a zábavy pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají. Na některých bude program pro školy.

24. 2. 2022

Výlovy rybníků neprobíhají pouze na podzim, ale rybáři využívají také vhodné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 3. 3. do 1. 4. 2022 postupně vypustí a sloví 12 pražských rybníků. Protože je již epidemická situace příznivější pro skupinové akce, tak na Hamerském rybníku v Praze 10, Hořejším rybníku v Praze 9 a rybníku Labuť v Praze 4 obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. Na něm si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářství a rybářském řemesle i o živočiších, kteří v rybníce a kolem něj žijí a dohromady vytváří unikátní vodní společenství. Pro účast na doprovodném programu se objednávejte na tel.  777 358 375 (Štěpán Makrlík).

Celý článek »

Je libo ptačí budku nebo hmyzí hotel? V Pralese si je můžete sami vyrobit

18. 1. 2022

Nechce se vám čekat na jaro se založenýma rukama? Nemusíte. Vyzkoušejte si s námi například zpracování ovčí vlny, výrobu ptačí budky nebo třeba hmyzího hotelu. V ekocentru Prales máme potřebné vybavení a víme, jak na to. Připravili jsme pro vás další termíny rukodělných workshopů – práce se dřevem, kůží, vlnou i dalšími přírodními materiály až do velikonoc.

Celý článek »

POZVÁNKA: Soví námluvy se blíží. Vydejte se s námi za královnami noci do pražských lesů

18. 1. 2022

Upozornění (4. 2. 2022): Kapacita všech výprav je již plně obsazena.

Od roku 2011 se v předjaří pravidelně vydáváme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. V tomto období probíhají soví námluvy a sovy častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček. Na našich podvečerních výpravách se v doprovodu odborníků můžete  zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců a  také se dozvědět, čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují. Nevšední zážitek vám nabízíme v termínech v průběhu února do začátku března.

Celý článek »

Jak vyrobit draka, mýdlo či kokedamu? Naučíme vás to ve Dřeváku

26. 10. 2021

Rádi pracujete se dřevem a dalšími přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Chtěli byste si udělat draka, který doopravdy létá, vyřezat dřevěnou misku nebo si vyzdobit byt vlastnoručně vyrobenými vánočními ozdobami? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Během letošního podzimu a zimy vás čeká série nejrůznějších tematických workshopů. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem, kůží a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro naše zdraví či krásu.

Celý článek »