Co u nás najdete

prales-mapa_2023

 

Ekocentrum Prales tvoří horní a dolní areál.

Horní areál Pralesa

V horním areálu jsme v roce 2015 na vybraných plochách založili novou část lesoparku Kbely, který postupně dosazujeme sazenicemi vhodných lesních druhů, jako jsou duby, buky, jedle nebo borovice.
Areál je od konce roku 2016 volně přístupný, má opravenou cestní síť, která lesopark dobře zpřístupňuje, a Pražané se zde mohou pohodlně procházet či projíždět na kole, udělat si piknik na nové velké travnaté louce nebo využít ohniště s lavičkami a dřevníkem v jejím středu.
Vysadili jsme zde také alej jeřábů, která nyní lemuje cestu protínající horní areál, přírodní zelené bludiště ve tvaru listu nebo nový ovocný sad.
Návštěvníkům je zde dále k dispozici hřiště na míčové hry a vyzkoušet si mohou i několik tzv. chodníkových her. Novinkami jsou motýlí louka a broukoviště, edukativní prvky, které přibližují pestrý a rozmanitý svět hmyzu.
Dřevák
Součástí horního areálu ekocentra Prales je Dřevák, který byl slavnostně uveden do provozu 29. 5. 2019. Dřevěná budova se zahradou a kořenovou čističkou slouží jako zázemí ekovýchovných aktivit, které pořádáme pro mateřské a základní školy i pro širokou veřejnost. Poskytuje nám také prostor pro vedení odborných přednášek, workshopů a dalších akcí pro Pražany. Zahrada Dřeváku je vybavena solární sušičkou, bylinkovou spirálou, ovocnými keři, broukovištěm, včelími úly a velkým krmítkem na pozorování ptactva. Nabízíme možnost jeho krátkodobého pronájmu.

Dolní areál Pralesa

Dolní areál, který přímo sousedí s ulicí Mladoboleslavská a který disponuje budovou bývalé prodejny okrasné školky, je hlavní základnou pro naše ekovýchovné programy a akce.
Vybudovali jsme tu malou městskou farmu s hospodářskými zvířaty. Část našich foliovníků, které tu zůstaly po původním zahradnictví, jsme vyčlenili pro stále se rozrůstající komunitní zahradu. Navštívit zde můžete naučnou stezku Cestu dřeva, jejíž hlavní osou je přírodní chodníček vybudovaný z dřevěných klád, plachty a štěpky. Na stezce potkáte lesní školku, malé arboretum našich stromů, ukázky dřev a další interaktivní prvky s tématikou lesa a lesnictví. Projít se tu můžete i po takzvané hmatové stezce s různými přírodními materiály nebo si v letokruzích stromu najít významné události z naší i světové minulosti. Pro odpočinek a případný piknik je určený dřevěný altán s částečně krytým ohništěm a dřevníkem. V jeho blízkosti jsou voňavé bylinkové záhony i komunitní včelnice.

Celý areál ekocentra jsme se snažili co nejefektivněji využít, tak aby sloužil různým potřebám naší organizace. V horním areálu jsme tak mimo jiné vytvořili speciální prostor pro případnou kompostárnu biologicky rozložitelného odpadu, který vzniká při naší údržbě pražských parků, především v samotném kbelském areálu a v Královské oboře Stromovka, v dolním areálu zase kromě ekovýchovných aktivit má své zázemí také naše štípárna dřeva, které produkujeme při nezbytných výchovných těžbách v pražských lesích.