Co u nás najdete

Co u nás najdeteKudy a kdy do ekocentraEkovýchovné programyObjednání

Prales_mapa

1. hlavní budova ekocentra Prales
2. naučná stezka Cesta dřeva
3. ukázková včelnice
4. výběh pro nutrie
5. výběh pro ovce
6. komunitní zahrada
7. výrobna štípaného dříví
8. zelené bludiště ve tvaru listu
9. budova Dřevák
10. ovocný sad
11. piknikové místo

Ekocentrum Prales tvoří horní a dolní areál.

Horní areál Pralesa

V horním areálu jsme v roce 2015 na vybraných plochách založili novou část lesoparku Kbely, který postupně dosazujeme sazenicemi vhodných lesních druhů, jako jsou duby, buky, jedle nebo borovice.
Areál je od konce roku 2016 volně přístupný, má opravenou cestní síť, která lesopark dobře zpřístupňuje, a Pražané se zde mohou pohodlně procházet či projíždět na kole, udělat si piknik na nové velké travnaté louce nebo využít ohniště s lavičkami a dřevníkem v jejím středu.
Vysadili jsme zde také alej jeřábů, která nyní lemuje cestu protínající horní areál, přírodní zelené bludiště ve tvaru listu nebo nový ovocný sad.
Dřevák
Součástí horního areálu ekocentra Prales je Dřevák, který byl slavnostně uveden do provozu 29. 5. 2019. Dřevěná budova se zahradou a kořenovou čističkou slouží jako zázemí ekovýchovných aktivit, které pořádáme pro mateřské a základní školy i pro širokou veřejnost. Poskytuje nám také prostor pro vedení odborných přednášek, workshopů a dalších akcí pro Pražany. Zahrada Dřeváku je vybavena solární sušičkou, bylinkovou spirálou, ovocnými keři, broukovištěm, včelími úly a velkým krmítkem na pozorování ptactva.

Dolní areál Pralesa

Dolní areál, který přímo sousedí s ulicí Mladoboleslavská a který disponuje budovou bývalé prodejny okrasné školky, je hlavní základnou pro naše ekovýchovné programy a akce.
Vybudovali jsme tu výběhy pro hospodářská zvířata (ovce) a vodní savce (nutrie), dokončují se přípravy komunitní zahrady pro zahrádkáře, na kterou jsme vyčlenili jeden z našich fóliovníků, a vzniká zde naučná stezka Cesta dřeva, jejíž hlavní osou je přírodní chodníček vybudovaný z dřevěných klád, plachty a štěpky. Vytvořili jsme zde i takzvanou hmatovou stezku vyplněnou přírodními materiály. Pražanům je tady k dispozici také dřevěný altán s částečně krytým ohništěm a dřevníkem opodál, prohlédnout si tu mohou ukázkovou včelnici nebo lesní školku či si přivonět k bylinkovým záhonům.

Celý areál ekocentra jsme se snažili co nejefektivněji využít, tak aby sloužil různým potřebám naší organizace. V horním areálu jsme tak mimo jiné vytvořili speciální prostor pro případnou kompostárnu biologicky rozložitelného odpadu, který vzniká při naší údržbě pražských parků, především v samotném kbelském areálu a v Královské oboře Stromovka, v dolním areálu zase kromě ekovýchovných aktivit má své zázemí také naše štípárna dřeva, které produkujeme při nezbytných výchovných těžbách v pražských lesích. Část produkčních ploch zde ještě využívá i naše Zahradnictví Ďáblice.