Upozornění: Ve dnech 26.-28. srpna 2020 bude v Praze zakázáno rozdělávat oheň

25. 8. 2020

Od středy 26. srpna do pátku 28. srpna 2020 bude platit na území hlavního města zákaz rozdělávání ohňů.
Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů hrozících na území metropole vydalo dnes hlavní město nařízení omezující rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.
Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavné pyrotechniky platí pro všechny lesy na území hlavního města, dále pro parky, lesoparky, louky a zahrady. Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do 50 metrů od kraje lesa. Omezení platí i pro oblíbené grilování na piknikových místech!

Celý článek »

V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů, hrozí požáry

28. 7. 2020

Upozornění: 2.8. 2020  bylo nařízení odvoláno.

Dnes, 28. 7. 2020, začal na území hlavního města platit přísný zákaz rozdělávání ohňů. Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů hrozících na území metropole bude až do odvolání platit nařízení omezující rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.
Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavné pyrotechniky platí pro všechny lesy na území hlavního města, dále pro parky, lesoparky, louky a zahrady. Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do 50 metrů od kraje lesa. Omezení platí i pro oblíbené grilování na piknikových místech!.

Celý článek »

POZVÁNKA: S kosou do Stromovky již po sedmé. Tradiční senoseč je za dveřmi

14. 5. 2020

Již po posedmé zasviští Stromovkou kosy, aby složily k zemi stébla trávy při tradiční senoseči. Každého, kdo si v pátek 12. června přivstane a za ranního rozbřesku se ve Stromovce chopí kosy, čeká pořádná dávka poctivé, ale radostné práce. Sekáči se sejdou v 5:30 na květnaté louce poblíž čítárny a za čerstvé ranní rosy se pustí do svého díla. O ostrost svých pracovních nástrojů se mohou zájemci postarat o dva dny dříve na workshopu kutí kos, který se bude konat v prostorách barokní Invalidovny. Přesný čas kutí kos organizátoři akce ještě ujasní na facebookové stránce události.

Celý článek »

Do konce května ve Stromovce zasadíme 155 nových stromů

29. 4. 2020

Nové stromy nepřibývají jen v pražských lesích. Do konce května se 155 nových stromů dočká také pražská Stromovka. Park v letošním roce získá řadu nových a rodově i druhově zajímavých dřevin. Návštěvníci parku se mohou těšit například na jedli řeckou a obrovskou, borovici rumelskou a Wallichovu, javor italský, javor francouzský či javor tříkvětý, pajasan žláznatý, habr karolínský, habr Fangův, katalpu kříženou, kalopanax pestrý, magnolii, habrovec japonský a virginský, lípu Henryho a mongolskou, buk východní, buk lesní a 7 druhů dubů: dub cer, velkolepý, taborský, hvězdovitý, proměnlivý, sametový a dub leana.

Celý článek »

Sucho v pražské přírodě stále trvá: Dejte pozor při manipulaci s ohněm

21. 4. 2020

Jarní počasí přímo vybízí k venkovním aktivitám a k zahájení grilovací seźony. I v pražských lesích lze na piknikových místech rozdělat malé ohníčky nebo si na vyhrazená místa v parcích přinést přenosný gril. Pobyt na piknikových místech má ovšem přísná pravidla, která je třeba důsledně dodržovat. V posledních letech trápí českou krajinu dlouhá období sucha, při němž stačí i jeden jediný doutnající uhlík mimo ohniště či odhozený cigaretový nedopalek, aby byla pohroma na světě.

Celý článek »

Památný strom v zahradě Kinských napadla houba. Čeká ho redukce koruny

23. 3. 2020

Památný strom v zahradě Kinských na Petříně čeká tento týden redukce koruny. 180 let starý platan javorolistý je totiž napaden dřevokaznou houbou rezavcem štětinatým, který narušuje jeho stabilitu. Větší zásahy proti hnilobě jsme na platanu prováděli již v roce 2016. Tehdy jsme museli zredukovat jednu z prostředních kosterních větví. S houbou se však strom potýká nadále, a proto se naši arborsité musí znovu pustit do práce. Řezy zredukují a ohlehčí korunu stromu tak, aby zvýšili jeho stabilitu a také bezpečnost návštěvníků parku.

Celý článek »

Upozornění: Omezujeme provoz kompostárny a zahradnictví

14. 3. 2020

Aktuálně (26. 3. 2020): Zahradnictví má opět otevřeno pro veřejnost. Otevírací doba je však omezená. Od pondělí do pátku nakupíte od 7:00 do 15:30, v sobotu od 8:00 do 12:00.

Na základě nových opatření vydaných Bezpečnostní radou státu v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, informujeme zákazníky Zahradnictví Ďáblice a Kompostárny hl. m. Prahy – Slivenec o změnách v našich prodejnách: Od dnešních 6:00 je uzavřen maloobchod v ďáblickém zahradnictví a veřejnosti není umožněn ani vstup na prodejní plochy. Ve slivenecké kompostárně je pro veřejnost provoz přerušen, návoz bioodpadu od podnikatelských subjektů je i nadále umožněn bez omezení. Zavedená opatření platí do odvolání.

Celý článek »

Vítkov prokoukne. Jižní svah zbavíme náletových dřevin

11. 3. 2020

Park na Vítkově, který zaujímá více než 31 hektarů, se v předjaří dočká omlazení. Jižní svahy parku jsou porostlé hustými nepropustnými křovinami a náletovými dřevinami, které parku příliš nesluší. Proto jsme se již v únoru pustili do odstranění přestárlých, plevelných a invazivních druhů dřevin, především akátů, pajasanů a kustovnice, na ploše přesahující 1,5 hektaru. Neproniknutelnou hradbu z křovin omladíme a odstraníme také černé skládky. S našimi pracemi budeme za příznivých klimatických podmínek hotovi do konce března. V opačném případě budeme pokračovat ještě na podzim tohoto roku.

Celý článek »

Kompostárna otevírá již příští týden. Zahájíme i výdej Pražského kompostu

26. 2. 2020

V pondělí 2. března zahájí naše Kompostárna hl. m. Prahy ve Slivenci opět plný provoz. Po zimní přestávce tak mohou Pražané a další zájemci dovážet rostlinný odpad, který se zde zpracovává na kvalitní kompost. V loňském roce přijala kompostárna celkem 3 197 t materiálu a vyprodukovala 900 t hotového kompostu, který je oficiálně registrován jako organické hnojivo pod názvem Pražský kompost.

Celý článek »

Péči o pražská stromořadí jsme předali Technické správě komunikací

11. 2. 2020

Pražská stromořadí změnila s novým rokem svého správce. Od 1. ledna 2020 jsme předali péči o 48 spravovaných stromořadí Technické správě komunikací, a.s. (TSK). V naší správě však nadále zůstávají mladé stromy, které jsme do stromořadí v ulicích Budečská, V Olšinách, Evropská, Českomoravská, Ječná a Sokolovská vysadili mezi lety 2016 až 2019. O nové dřeviny se budeme starat do uplynutí jejich pětileté záruky a poté i ony přejdou do péče TSK.

Celý článek »