Ekovýchovné programy

Ekovýchovné programy pro všechny věkové kategorie probíhající v areálu ekocentra Prales. Nezahrnuje programy probíhající v dalších pražských lesích a parcích. (samostatná nabídka).

LES

Cesta dřeva

Ekovýchovný program: Běžně trvá celých 100 let, než les vyroste. My vás ale jeho životem provedeme během chvilky. Víte, na co jsou v lese ty velké ohrady? Umíte rozpoznat jednotlivé druhy stromů a jejich semínka? Přijďte se podívat, jak se sází nebo kácí strom, vyzkoušejte si, jestli utáhnete tolik jako kůň, který lesníkovi pomáhá tahat klády, nebo se zahleďte na letokruhy stromu jako do studnice našeho času.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


Čtvero ročních období

Ekovýchovný program: Dění v přírodě během celého roku nelze obsáhnout za jediné dopoledne. Zapojte se do našeho celoročního programu a postupně s námi poznávejte jednotlivá roční období. Vždy se nejprve vydáme do přírody a pak se pustíme do tvoření krásných věcí z toho, co nám dané roční období nabídne.
MŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


Rok v přírodě

Ekovýchovný program: Víte, kdy se rodí mláďata, kdy se suší seno, kdy zrají jeřabiny nebo kdy veverka uléhá ke spánku? Ukážeme vám, jak se příroda mění v průběhu roku, čím se tyto změny řídí a co je pro jednotlivá roční období charakteristické. Těšíme se na vás na jaře, v létě, na podzim i v zimě.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč

ZAHRADA

Malí zahradníci

Ekovýchovný program: Každý rád mlsá sladký hrášek nebo šťavnaté jahody. Jak se ale pěstují a co všechno musí takový zahradník udělat pro to, aby se rostlinkám dobře dařilo? Zasvětíme vás do tajů zahradničení a nějakou rostlinku si společně také zasadíme. Protože co se v mládí naučíš… 🙂
MŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 2 hodiny / 60 Kč


Poznávej zahradu

Ekovýchovný program: Co všechno se děje na zahradě a co ke svému životu potřebují rostliny? Rozeznáte ředkvičku od kedlubny? Víte si rady s motykou a rýčem? Vyzkoušejte si práci zahradníka a vypěstujte si svoji vlastní zeleninu.
ZŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 2 hodiny / 60 Kč


Přírodní lékárna

Ekovýchovný program: Všichni známe pampelišku, kopřivu nebo třeba jitrocel. Ale už zdaleka ne každý ví, že tyto rostlinky mají kouzelnou moc. Že nás dokážou zbavit kašle, že umí zahnat bolest hlavy nebo že zvládnou i neklidnou mysl ukolébat ke spánku. Které byliny mají tyto léčivé schopnosti a jak se užívají? To všechno vás naučíme v naší přírodní lékárně.
ZŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 2 hodiny / 60 Kč

FARMA

Za zvířátky na farmu

Ekovýchovný program: Kdo nám dává vajíčka a kde se bere mléko? Proč mají králíci dlouhé uši a ovečky huňaté kožíšky? A kdo všechno vlastně bydlí na farmě? Vydejte se s farmářem na průzkum stájí, kurníku i králíkárny a seznamte se s jejich obyvateli. Některá ze zvířátek budete moct nakrmit, jiná se možná nechají i pohladit. Dozvíte se, co mají ráda a co jim naopak škodí a jak se o zvířátka správně starat, aby byla veselá a spokojená.
MŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 h / 60 Kč


U nás na farmě

Ekovýchovný program:
Je slepice opravdu tak hloupá a koza tak mlsná, jak se říká? Jak jsou hospodářská zvířata lidem užitečná a jakou vyžadují péči? A jak vlastně dříve vypadal takový život na farmě či na statku? To vše se dozvíte na naší malé farmě, kde se s hospodářskými zvířaty osobně seznámíte. Budete si je moct pohladit, nakrmit a některá třeba i podojit. Odteď už nemusíte jezdit z Prahy na venkov – život na farmě si můžete na vlastní kůži vyzkoušet i u nás v Pralese.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 h / 60 Kč


Ovčí svetr

Ekovýchovný program: Jak se z ovčího rouna stane svetr? A kdo pomáhá ovčákovi hlídat jeho stádo? Seznamte se s naším ovčím stádem a zkuste všechny jeho členy uhlídat, aby vám žádná ovečka neutekla. Osaháte si ovčí vlnu, naučíte se, jaké má vlastnosti a k čemu je dobrá, a sami si zkusíte, jak se s takovým materiálem pracuje.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


Heboučké ovečky

Ekovýchovný program: Jak se chovají ovečky? Proč jsou užitečné a co všechno člověku dávají? To všechno se dozvíte na návštěvě u našeho ovčího stáda. Můžete se s ovečkami zkusit spřátelit – nejlépe to půjde s pomocí nějakého vhodného pamlsku. 😉 Společně pak otestujeme kvality měkoučké ovčí vlny a něco pěkného z ní vyrobíme.
MŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


Od zrníčka ke chlebu

Ekovýchovný program: Je to žito, oves, ječmen, nebo pšenice? Které obilí má dlouhé vousy a které “si udržuje” jen krátké strniště? Víte, jak ze zrníček ukrytých v klásku vzniká chleba? Vyzkoušejte si práci sedláka, který obhospodařuje své obilné pole, i mlynáře, který obilí mění v mouku.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


O Ječmínkovi

Ekovýchovný program: Do našeho jídelníčku patří odnepaměti. Jak se ale chleba dostává na náš stůl? Z čeho se vyrábí a proč se různé druhy liší barvou i chutí? Zkusíme to spolu zjistit. Přeneseme se za obilnými zrnky, která dozrávají ve zlátnoucích klasech na poli, do mlýna plného oblaků mouky i do pekárny, v níž to omamně voní hotovými bochníky.
MŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč

 

ČTYŘI ŽIVLY – půda, oheň, voda, vítr

Půda žije

Ekovýchovný program: Půda je plná života, který stojí za to prozkoumat. Staňte se na chvíli půdoznalcem (pedologem) a zjistěte, jak to v pedosféře funguje. Prozkoumáme složení různých typů a druhů půdy, představíme si její schopnosti a vysvětlíme, jak pracují půdotvorní činitelé. Dozvíte se, jaký má pro nás půda význam a proč a jak bychom ji měli chránit.
ZŠ / areál Pralesa / jaro–podzim / 2 hodiny / 60 Kč


Vzhůru do oblak

Ekovýchovný program: Některé připomínají beránky, jiné lodě a další třeba postavy. Bývají bílé, narůžovělé i ocelově šedé. Víte, o kom je řeč? Přece o mracích. Vystoupejte s námi do oblak a dozvíte se například jak vznikají, jaké jsou jejich základní druhy nebo jak můžeme podle nich předpovídat počasí. Skryté nám nezůstanou ani další jevy, které lze na obloze pozorovat.
ZŠ / areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 60 Kč


Křest ohněm

Ekovýchovný program: Když se první pračlověk naučil získat a udržet oheň, byl to zlomový okamžik ve vývoji celého lidstva. Oheň lidem poskytl teplo, chránil je před dravci a taky jim umožnil objevit kouzlo teplých večeří. A jak si s ohněm rozumíte vy? Umíte ho rozdělat bez sirek či zapalovače? Víte, co na oheň přikládat, čím plamen udržet co nejdéle nebo jak s ním bezpečně zacházet tak, aby neublížil? Přijďte si to k nám vyzkoušet.
ZŠ / areál Pralesa / jaro–podzim / 2 hodiny / 60 Kč


H2O

Ekovýchovný program: Že je voda základ života, už někdy slyšel asi každý. Ale umíme s tímto životadárným zdrojem hospodařit? Přemýšlíme někdy nad tím, kde se bere v našich domácnostech a jak to funguje v neviditelném labyrintu trubek? Může vám tvrdá voda ublížit? Potřebuje si kořenová čistička čistit kořeny? A jak moc šedá je šedá voda? V roli vědců si vyzkoušíme třeba filtraci nebo laboratorní rozbor vody, a taky si otestujeme, kolik vody dokážeme ušetřit.
ZŠ / areál Pralesa / jaro–podzim / 2 hodiny / 60 Kč

 

SVĚT HMYZU

Medový život včel

Ekovýchovný program: Pozorujte život ve včelím úlu a seznamte se s celou včelí rodinou. Kdo má na starosti úklid úlu a kdo ho brání před vetřelci? Ukážeme si, jak se sladký med dostává z včelí plástve až do sklenice na našem stole a vyzkoušíme si, zda by z nás byli dobří včelaři.
ZŠ / areál Pralesa / květen-srpen / 2 hodiny / 60 Kč


Pilné včelky

Ekovýchovný program: Znáte včelku Máju a její kamarády? Víte, kde bydlí a jak to uvnitř vypadá? Zveme vás na prohlídku včelí říše. Zjistíte, kdo ze včelí rodiny je nejpracovitější a kdo je největší lenoch nebo jak si včelky mezi sebou povídají. Zkušený včelař vám představí své řemeslo i své pracovní nástroje.
MŠ / areál Pralesa / květen-srpen / 2 hodiny / 60 Kč


Život brouka

Ekovýchovný program: Vydejte se s námi na výpravu do nekonečně různorodé hmyzí říše. V roli průzkumníků se seznámíte se zástupci druhů, které žijí v naší blízkosti, a s jejich schopnostmi a dovednostmi. Představíme vám zodpovědnou práci opylovačů, prozkoumáme tajemství pavoučích sítí a poměříme síly s nosorožíky. Víte, jak brouci přicházejí na svět, k čemu slouží mimikry a jak vypadá svět očima hmyzu? Prozkoumejte s námi život brouka pěkně zblízka.
ZŠ / areál Pralesa / jaro–léto / 2 h / 60 Kč


Motýlí louka

Ekovýchovný program: Kdo by neznal a neobdivoval pestrobarevné motýly, kteří po celý den elegantně poletují nad loukou? Tentokrát nás vezmou s sebou a na svých křídlech nás zanesou do říše lučního hmyzu. S jejich pomocí prozkoumáme život na louce a seznámíme se také s jejich kamarády – s pilnými mravenečky nebo lesklými broučky. A ještě si u toho procvičíme jednoduché počítání i poznávání barev.
MŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 2 hod / 60 Kč

 

PTÁCI

Za ptačím zpěvem

Poznáte, kdo to zpívá ve větvích? Víte, kteří ptáci s námi přes zimu zůstávají a kdo naopak odlétá do teplých krajin? Kde spí sýkorka a kde třeba sova? Vydejte se s námi na putování do tajuplné ptačí říše. Seznámíte se s některými ptačími druhy našich lesů a dozvíte se zajímavosti z jejich života.
ZŠ / areál Pralesa / jaro–podzim / 2 h / 60 Kč

 

NOČNÍ PŘÍRODA

Noc v (Pra)lese – Zálesákův učeň

Ekovýchovný program: Život v dnešním moderním světě nám usnadňuje nejrůznější technika. Dokázali bychom ale přežít i bez ní? Během noci v Pralese si vyzkoušíme spaní v přírodě i rozdělávání ohně bez sirek a naučíme se všechno, co je potřeba k tomu, abychom se neztratili v divočině a stali se z nás praví zálesáci.
ZŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 4 hodiny + přespání / 160 Kč


Noc v (Pra)lese – Noční život drobných savců

Ekovýchovný program: Mají myši opravdu nejraději sýr? Proč žije krtek v podzemí? Nevadí mu, že nic nevidí? A vážně pijí netopýři krev? Budeme si vyprávět o všech těchto tajemných živočiších, kteří se probouzejí až se soumrakem nebo za tmy a sami si vyzkoušíme, jaké to je, když se můžeme spolehnout pouze na svůj sluch nebo čich, stejně jako se spoléhají tato noční zvířata. S pomocí neškodných živochytných pastí se podíváme “na zoubek” některým nočním hlodavcům.
ZŠ / areál Pralesa / jaro – léto / 4 hodiny + přespání / 160 Kč

 

INDIÁNI

Po stopách indiánů

Ekovýchovný program: Indiáni jsou mrštní lovci i bystří pozorovatelé, dokonale rozumí přírodním zákonům a dokážou se o sebe v divočině postarat. Naučme se stejně jako oni luštit poselství, o kterých vyprávějí stopy v půdě, objevujme tajemství, která příroda svěřuje jen tomu, kdo doopravdy poslouchá, a vyzkoušejme si svou obratnost.
MŠ / areál Pralesa / jaro – podzim / 2 hod / 60 Kč

 

EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Tajemství odpadkového koše

Ekovýchovný program: Co to je odpad, jak vzniká a co s ním? Umíme předcházet jeho vzniku? Co znamenají pojmy recyklace, upcyklace nebo zerowaste? Nahlédneme pod víko odpadkového koše a zkusíme vymyslet, jak by se dal odpad z běžné domácnosti minimalizovat.
ZŠ / areál Pralesa / jaro – podzim / 2 hod / 60 Kč


Ekosystémy kolem nás

Ekovýchovný program: V přírodě kolem nás je vše vzájemně neviditelně propojené. Složení půdy ovlivňuje, jaké rostliny v ní budou růst, rychlost proudění nebo teplota vody v potůčku určuje, jací živočichové v něm budou žít, a třeba množství hrabošů ovlivní počet dravců v přírodě. Křehkou rovnováhu lze ale velmi snadno narušit. Co to jsou ekosystémy a jaký máme na ně vliv? Kdo je jejich součástí a jakou má úlohu?
ZŠ / areál Pralesa / jaro – podzim / 2 hod / 60 Kč

 

DÍLNIČKA

Vůně dřeva

Ekovýchovný program: Tužka, píšťalka, lžíce nebo třeba ptačí krmítko. To vše a mnohem více lze snadno vyrobit ze dřeva. Stačí jen dobrý nápad, to správné vybavení a pár šikovných rukou, které se do toho nebojí říznout.
ZŠ / učebna / podzim – jaro / 2 hod / 80 Kč


Řezbářství pro začátečníky

Ekovýchovný program: Dřevo je nádherný voňavý materiál a práce s ním není tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Řezbáři umí z kousku měkkého dřeva vytvořit nádherné předměty a my se o něco takového můžeme také pokusit. Půjčíme vám jejich nástroje a pod odborným dohledem si zkusíte vyrobit svoji první dřevěnou misku.
2. stupeň ZŠ, SŠ / učebna / zima / max. 20 žáků / 4 hod. / 150 Kč


Ježíškova dílnička

Ekovýchovný program: Blíží se čas Vánoc a vy stále ještě nemáte vhodný dárek pro maminku nebo babičku? Anebo byste rádi na poslední chvíli vyrobili nějakou vánoční ozdobu? Pak je Ježíškova dílnička to pravé místo pro vás. Tady vyrobíte všechno, co potřebujete, a poslouží vám k tomu samé krásné a voňavé přírodní materiály.
MŠ i ZŠ / učebna / prosinec / 2 hod / 80 Kč


Velikonoční tvoření

Ekovýchovný program: Oslavme společně svátky jara. Ve velikonoční dílničce budeme barvit a zdobit vajíčka, vymýšlet a vyrábět velikonoční ozdoby a dekorace nebo splétat pomlázky a přitom si budeme vyprávět o velikonočních svátcích, jejich tradicích i symbolech.
MŠ i ZŠ / učebna / jaro / 2 hod / 80 Kč


Ekocentrum nabízí kromě vzdělávacích programů pro školy a školky také tematické workshopy pro širokou veřejnost. Zaměřené jsou především na zpracování přírodních materiálů (dřevo, proutí, vlna, vosk), na pečení chleba či medování. Podrobnosti a aktuální nabídka zde.