POZVÁNKA: Zažijte s námi Den stromů v Kunratickém lese

1. 9. 2022

Jak pomáhá kůň v lese? Kdo je to arborista? A jak dokáže dřevosochař vytvořit z obyčejného kmene umělecké dílo? To vše a mnohem víc se dozvíte na celodenní oslavě Dnů stromů ve středu 14. září 2022. Srdečně vás spolu s hlavním městem Prahou zveme do Kunratického lesa, kde vás čeká celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích a zblízka poznáte práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

Program pro děti

Ve středu 14. září na vás budeme od 9 do 18 hodin čekat u Velkého altánu v Kunratickém lese. Tady bude infostánkem začínat trasa po zajímavostech a činnostech, které se pojí s lesem a péčí o něj. Nejmenší návštěvníci si pohrají se skládačkami ze dřeva či otočnými dřevěnými obrázky nebo si vyzkouší třeba dendrofon. Kdo se chce dozvědět více o jednotlivých druzích stromů, může si prohlédnout ukázky listů, šišek, dřeva i plodů. Poté, co uvidíte v akci dřevosochaře, se jistě sami rádi pustíte do tvoření  z přírodních materiálů v naší lesní dílničce.

Chybět nebudou ani ukázky nebezpečné, ale nepostradatelné práce arboristů. Ti vám představí stromolezeckou techniku či akustický tomograf a také si budete moci jejich vybavení sami vyzkoušet. Odborníci z České zemědělské univerzity v Praze vám zase ukážou, jak fungují různé přístroje na měření stromů nebo jak lze při péči o les využít drony. Poznáte také, jaká je práce koně, který lesníkům pomáhá v těžko přístupném terénu.

Jak se správně zachovat při nalezení zraněného zvířete, poradí kolegové z naší Záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kteří s sebou vezmou i některého ze zvířecích pacientů. Díky České společnosti pro ochranu netopýrů se setkáte se živým netopýrem a dozvíte se více také o těchto nočních savcích. V proskleném úlu nahlédnete do života včel a seznámíte se s pomůckami, které používají včelaři. K vidění zde budou také dravci, které můžete potkat v naší přírodě. Kdo by chtěl ptákům ve svém okolí poskytnout úkryt, ve kterém by se jim dobře žilo, dozví se o typech budek pro různé druhy opeřenců, jejich správném umístění i vhodné péči o ně.

Díky finanční podpoře hlavního města Prahy jsou veškeré akce k letošním Dnům stromů zdarma. Do Kunratického lesa zveme nejen jednotlivce a rodiny, ale také školní kolektivy. Pokud se chcete se svou třídou zúčastnit hlavního programu, prosíme, abyste se kvůli kapacitě jednotlivých stanovišť předem nahlásili na telefonním čísle 775 018 630 nebo na e-mailu sev@lesy-praha.cz.

Školní třída na Dni stromů

Velkou akcí v Kunratickém lese ale naše oslavy Dnů stromů rozhodně nekončí. Na celé září jsme pro vás ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili vycházky do pražské zeleně a tematické exkurze. Společně se vydáme například na procházku na Petřín, za netopýry do Stromovky nebo za zvířecími obyvateli lesa do zookoutku v Malé Chuchli. Speciální programy a workshopy chystáme také pro školní třídy, které se po objednání budou moci v libovolném zářijovém termínu podívat nejen do pražských lesů, ale vyrazit třeba na exkurzi do kompostárny nebo si osvojit základy řezbářství.

Celý projekt Dny stromů financuje hlavní město Praha prostřednictvím odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy a organizačně ho zajišťují Lesy hl.m. Prahy.