Workshopy ve Dřeváku začínají v listopadu. Voní bylinkami, dřevem i voskem

5. 10. 2023

Rádi pracujete s přírodními materiály a doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Lákají vás řemesla našich předků nebo si chcete jen vyzkoušet něco nového a třeba vyrobit originální dárek? Od podzimu do jara nabízíme širokou škálu rukodělných setkání, na kterých využijete svoji zručnost a kreativitu. Nechte se zlákat vůní dřeva, bylin či včelího vosku a vyrobte si s námi dřevěnou misku, kožený opasek, bylinnou mast, mýdlo nebo kokedamu. Svou zahradu si můžete také oživit vlastnoručně vyrobeným krmítkem, ptačí budkou či hmyzím hotelem. Ve Dřeváku v Ekocentru Prales čeká na vaše tvoření příjemné zázemí i zkušení lektoři.

Kapacita je omezená, nezapomeňte se přihlásit včas.

Důležité informace

👉 Na všechny workshopy je nutné se předem objednat!
Kontakt: Ing. Kateřina Swólová, email: swolova@lesy-praha.cz, tel.: 778 716 582

👉 Workshopy začínají vždy od 17 hodin a trvají obvykle 1,5-2 hodiny.

👉 Konají se v budově Dřevák v horním areálu Ekocentra Prales, Mladoboleslavská 953, Praha 19 – Kbely.

Z čeho můžete vybírat od listopadu 2023 do března 2024?

Termín Téma workshopu
7. listopadu Podzimní tvoření
Na podzim se příroda převléká do barevného hávu, dozrávají plody a padá listí. Přenesme si kousek podzimní atmosféry také domů. Využijeme toho, co příroda nabízí, a vyrobíme si dekorace z barevného listí nebo zvířátka ze šišek, kaštanů či ořechů.
Vhodné pro rodiny s dětmi / cena 100 Kč
14. listopadu Sejdeme se na krmítku
Chtěli byste mít na zahradě či balkoně vlastní krmítko a zblízka pozorovat ptáčky? S námi si právě takové krmítko vyrobíte, a navíc se naučíte připravovat ptačí hostinu z vhodných surovin, tak abyste opeřencům skutečně pomáhali. Dozvíte se také, jaké ptačí návštěvníky u vás doma můžete očekávat.
Vhodné pro příznivce opeřenců / cena 200 Kč
21. listopadu Výroba bylinných mastí
Tajemnou sílu bylin naši předkové dobře znali. Proč se nevrátit ke kořenům a nezkusit si vyrobit kosmetiku bez chemických přísad a barviv? Využijeme toho, co nám příroda nabízí, a připravíme si krémy pouze z bylin a masťových základů.
Vhodné pro všemi mastmi mazané / cena 150 Kč
28. listopadu Výroba adventních věnců – již obsazeno
Vánoce nám klepou na dveře a my si společně vyrobíme (ne)tradiční adventní věnec. Chcete tentokrát věnec z chvojí, šišek nebo snad ze dřeva? Volba je jen a jen na vás. Uděláte si vlastní korpus a k dispozici budete mít nejrůznější přírodniny k dozdobení. Ostatní „nepřírodní“ ozdoby si přineste dle svého vkusu.
Vhodné pro vánoční nadšence / cena 200 Kč
29. listopadu Výroba adventních věnců  přidaný nový termín
Chcete tentokrát věnec z chvojí, šišek nebo snad ze dřeva? Volba je jen a jen na vás. Uděláte si vlastní korpus a k dispozici budete mít nejrůznější přírodniny k dozdobení. Ostatní „nepřírodní“ ozdoby si přineste dle svého vkusu.
Vhodné pro vánoční nadšence / cena 200 Kč
5. prosince Řezbářství pro začátečníky
Dřevo je nádherný voňavý materiál a práce s ním není až tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Řezbáři umí z kousku měkkého dřeva vytvořit nádherné předměty a my se o něco takového můžeme také pokusit. Půjčíme vám řezbářské nástroje, dodáme materiál a pod oborným dohledem si zkusíte vyrobit svoji první dřevěnou misku.
Vhodné pro šikovné a/nebo odvážné / cena 300 Kč
12. prosince Výroba mýdel
U našeho mýdlového workshopu se rozhodně neušpiníte! Popusťte uzdu své fantazii a vyrobte si mýdlo, které bude opravdu jedinečné svou barvou, vůní či designem. Získáte tak originální dárek pro někoho ze svých blízkých.
Vhodné pro ty, kteří nejsou namydlení / cena 150 Kč
19. prosince Výroba svíček
Světlo svíček navodí i ve všední den sváteční náladu a domácí pohodu. Jejich výroba není vůbec žádná věda! Pro výrobu je potřeba přinést si prázdnou lahvičku od Actimelu nebo nápojový karton od mléka, ledové kávy apod. (s vnitřní vrstvou potaženou hliníkem), pokud byste chtěli svíčku ve skle, tak vlastní skleněnou nádobu.
Vhodné pro milovníky blikajících světýlek / cena 150 Kč
2. ledna Stromečky štěstí
Oblíbená dekorace, která má tradici v čínském učení feng-šuej. Říká se, že tyto stromečky harmonizují obytný prostor, přináší štěstí, zdraví a prosperitu a plní přání. Na začátku nového roku můžeme věnovat čas jeho výrobě a trošku si tak pojistit rok 2024. Anebo jeho darováním někomu dalšímu udělat novoroční radost.
Vhodné pro potencionální smolaře / cena 150 Kč
9. ledna Řezbářství pro mírně pokročilé
Omámila vás vůně dřeva a propadli jste kouzlu řezbářského řemesla? Pokud už ovládáte jeho základy, připravili jsme právě pro vás navazující kurz řezbářství, ve kterém posunete svoje dovednosti zase o kousek výš a naučíte se, jak si vyrobit dřevěnou sošku. Není vhodné jako úplně první seznámení s řezbářstvím – pro úplné začátečníky nabízíme workshop Řezbářství pro začátečníky.
Vhodné pro absolventy Řezbářství pro začátečníky / cena 300 Kč
16. ledna Plstění ovčí vlny
Plstění je tradičním způsobem zpracování ovčí vlny. Z ovčího rouna se dá vyrobit spousta krásných dekorací i šperků. Vyzkoušíme si metodu tzv. suchého plstění a vyrobíme si barevné víly, skřítky a dekorace.
Vhodné pro milovníky hebkých materiálů / cena 200 Kč
23. ledna Výroba kožených opasků
Zajímá vás brašnářské řemeslo? Voní vám práce s kůží? Přijďte si ji vyzkoušet a vyrobte si vlastnoručně krásný a voňavý opasek z pravé kůže. K dispozici budete mít veškeré potřebné vybavení a materiál a radu i případnou pomoc zkušeného řemeslníka.
Vhodné pro ty, kteří jdou s kůží na trh / cena 300 Kč
30. ledna Výroba zvířátek z korálků
Jak si vyrobit přívěšek na krk nebo na klíče ve tvaru roztomilé ještěrky, chobotnice nebo třeba jedovatého brouka? Přijďte potrénovat svou zručnost a trpělivost a odneste si za to originální ozdobu.
Vhodné pro trpělivé milovníky zvířat / cena 150 Kč
6. února Řezbářství pro začátečníky
Dřevo je nádherný voňavý materiál a práce s ním není až tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Řezbáři umí z kousku měkkého dřeva vytvořit nádherné předměty a my se o něco takového můžeme také pokusit. Půjčíme vám řezbářské nástroje, dodáme materiál a pod oborným dohledem si zkusíte vyrobit svoji první dřevěnou misku.
Vhodné pro šikovné a/nebo odvážné / cena 300 Kč
13. února Pletení z pedigu
Pletení košíků je krásná a vysoce návyková záliba, při které zaměstnáte nejen ruce, ale i hlavu. Tradiční vrbové proutí můžeme nahradit přírodním pedigem, se kterým je práce o něco snazší. Přijďte si pletení z pedigu vyzkoušet a vyrobte si vlastní ošatku na ovoce.
Vhodné pro ty, kteří se rádi do všeho pletou / cena 300 Kč
20. února Výroba solí a šumivých koulí do koupele
Není snad nic příjemnějšího, než si po náročném dni lehnout do horké lázně. Aby byl váš požitek dokonalý, naučíme vás, jak si připravit vlastní koupelovou sůl nebo šumivou bylinkovou kouli, díky níž se rozplyne veškeré napětí a stres.
Vhodné pro milovníky koupelí / cena 150 Kč
27. února Jak na vlastní kokedamu
Možná už jste někde viděli rostliny, které měly místo květináče mechovou kouli a zavěšené „levitovaly“ v prostoru. Není to žádná magie, ale japonský způsob pěstování rostlin, který se vyvinul z tradice bonsají. Kokedamu, jak se této metodě říká, si každý zvládne vyrobit sám. Poradíme vám, jak na to.
Vhodné pro milovníky pokojovek / cena 300 Kč
5. března Řezbářství pro mírně pokročilé
Omámila vás vůně dřeva a propadli jste kouzlu řezbářského řemesla? Pokud už ovládáte jeho základy, připravili jsme právě pro vás navazující kurz řezbářství, ve kterém posunete svoje dovednosti zase o kousek výš a naučíte se, jak si vyrobit dřevěnou sošku. Není vhodné jako úplně první seznámení s řezbářstvím – pro úplné začátečníky nabízíme workshop Řezbářství pro začátečníky.
Vhodné pro absolventy řezbářství pro začátečníky / cena 300 Kč
12. března Výroba ptačích budek
Chtěli byste na zahradě poslouchat ptačí zpěv? Pojďte štěstí naproti a přichystejte opeřencům budku, které zkrátka neodolají. Přelom února a března je nejlepším obdobím, kdy umístit budku do korun stromů, aby se v nich noví nájemci na jaře zabydleli. Představíme vám nejčastější obyvatele ptačích budek a pod vedením lektora si vyrobíte budku z připravených polotovarů.
Vhodné pro příznivce opeřenců / cena 300 Kč
19. března Výroba hmyzích hotelů
Hmyzí hotely nejen ozdobí vaši zahradu či balkon, ale především poskytnou užitečným druhům hmyzu prostor pro nakladení vajíček a vyvinutí larev. Ty se vám v dospělosti odvděčí nejen opylováním květů, ale i bojem s hmyzími škůdci.
Vhodné pro milovníky hmyzu / cena 200 Kč
26. března Velikonoční tvoření
Velikonoce jsou již za dveřmi a je nejvyšší čas se na ně nachystat. Chcete si vyrobit velikonoční věnec, jarní osení nebo malovaná vajíčka? Pak je Dřevák tím správným místem! Prosíme účastníky, aby si k výrobě donesli vyfouklá vajíčka, ostatní pomůcky budou připraveny.
Vhodné pro milovníky tradic / cena 100 Kč