Výukové programy

S obnovenými či nově vybudovanými včelnicemi se úzce pojí ekovýchovné využití těchto areálů. V rámci projektu vybíráme lokality pro umisťování včelnic, které by vhodně propojily včelařství s environmentální výchovou škol a veřejnosti.
Z dosavadních zkušeností se nám potvrdil jednak obrovský zájem škol a zároveň se výborně osvědčilo propojení zážitkových, praktických i teoretických aktivit. Praktické činnosti i přímá pozorování dokážou dětem přiblížit svět hmyzu a osvětlit vzájemné vazby v ekosystémech.
Aby bylo možné využít včelnice právě při ekovýchovných programech a akcích, doplňujeme je různými interaktivními prvky. Mimo jiné jsou to například ukázkové prosklené úly, které umožňují přímé a přitom bezpečné pozorování života uvnitř úlu, či mobilní ukázkový úlek.
Rozšiřujeme je i o tzv. hmyzí hotely, které plní funkci přímé hnízdní podpory pro různé volně žijící druhy hmyzu, ale především slouží jako demonstrační úkazky, které nám mohou pomoci při výuce. Průhledy lze pozorovat vývoj hmyzu v jednotlivých stádiích.
 
V naší nabídce výukových programů pro školy naleznete několik programů zaměřených právě na život včel:

VČELÍ KRÁLOVSTVÍ (vhodné pro MŠ)- ve škole
vceli_kralovstvi_anot2Viděli jste už někdy opravdu zblízka, jak se rodí nová včelka? Víte, kde se bere med?
Včelka Mája pozve děti na procházku včelím úlem. A nebude to jen tak obyčejný úl, ale prosklený úl s opravdickými včelkami. Seznámí je se včelí královnou, Vilíky i ostatními pilnými včeličkami. Prozradí jim tajemství, kde se bere med, jak se krmí miminka a nechá je přivonět pravému včelímu vosku.

VČELY A VČELKY (vhodné pro ZŠ a SŠ) – ve škole
vcelaProgram zaměřený na úžasný svět včel. Pomocí proskleného ukázkového úlu si prohlédneme spolu s včelařem živé včelky úplně zblízka a bez rizika bodnutí. Včelí řemesla, práce včelaře, původ medu, historie a současnost včelařství. Program plný zajímavostí, práce, ale i sladké odměny.

 

VČELY A VČELKY NA VČELNICI (pro všechny kategorie)
Probíhá přímo na včelnici U Labutě v Kunratickém lese.  V doprovodu včelaře nakoukneme do života včelího společenství, poznáme včelí řemesla, zjistíme, kde se bere med, a seznámíme se s historií i současností včelařství. Stanete se na chvíli opravdovým včelařem se vším, co k tomu patří. Při správném načasování bude i skutečné medobraní. 

Exkurze do Medárny

Vhodné pro žáky ZŠ, SŠ a starší. Případně odbornou veřejnost.

 

Objednání programu