Rybáři na jaře sloví 11 rybníků. Na některých bude program pro školy

27. 2. 2024

Výlovy pražských rybníků neprobíhají jen na podzim, rybáři využívají také současné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 27. února do 26. března 2024 postupně vypustí a sloví 11 pražských rybníků. Na Hamerském rybníku v Záběhlicích a Hořejším rybníku v Hloubětíně obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. S dětmi si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářském řemesle i o zvířatech, která v rybníce a kolem něj žijí.

Celý článek »

Upozornění: Vstup na led není zatím bezpečný

12. 1. 2024

Díky nízkým teplotám zima překryla hladiny pražských nádrží vrstvou ledu, který je lákadlem pro bruslaře. Led na pražských rybnících zatím není dostatečně tlustý, a tak je vstup na něj nebezpečný. Tloušťka ledu na pražských rybnících je nyní pouze kolem 6-8 cm a navíc dle předpovědi počasí má přijít oteplení.

Celý článek »

S čím se v létě potýkají pražské rybníky. Zelená voda nemusí znamenat sinice

4. 8. 2023

V létě jsou vodní plochy oblíbeným místem pro osvěžení během horkých dní a cílem vycházek a výletů mnohých Pražanů. Často se však na rybnících setkáváme s hladinou pokrytou zeleným povlakem. Tento jev se objevuje pravidelně a nemusí být vždy spojen se zhoršenou kvalitou vody či dokonce výskytem obávaných sinic. Na rybnících zaznamenáváme v posledních letech totiž i vyšší výskyt vláknitých řas. U nedávno vyčištěných, odbahněných a zrevitalizovaných vodních ploch s dobrou průhledností a čistou vodou je masivnější zarůstání řasami pro mnohé však překvapivé.

Celý článek »

Jaro přinese výlovy rybníků, některé s doprovodným programem pro školy

28. 2. 2023

Výlovy pražských rybníků neprobíhají jen na podzim, rybáři využívají také současné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 14. do 30. března 2023 postupně vypustí a sloví 8 pražských rybníků.
Na Hamerském rybníku v Praze 10 a Hořejším rybníku v Hloubětíně obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. S dětmi si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářském řemesle i o zvířatech, která v rybníce a kolem něj žijí.

Celý článek »

Soutěž Adapterra awards ocení krajinu připravenou na změnu klimatu i šetrné stavění

15. 2. 2023

Zúčastněte se soutěže Adapterra Awards, která oceňuje projekty bojující proti suchu v krajině, letnímu přehřívání měst, důsledkům přívalových srážek i erozi půdy. Své stavby a úpravy krajiny může do konce března přihlásit každý jednotlivec i organizace, která projekt financovala, projektovala, podílela se na jeho výstavbě nebo ho vlastní. V minulých ročnících se v soutěži umístilo několik revitalizačních projektů realizovaných naší organizací, například krajinný park Lítožnice.

Celý článek »

Led na vodních plochách je zatím velmi tenký a není bezpečný

18. 12. 2022

Hladiny pražských nádrží a rybníků se díky nízkým teplotám pokryly vrstvou ledu a lákají k bruslení. Led na nich ale zatím není dostatečně bezpečný.

Při pravidelných kontrolách technických objektů vodních ploch provádíme pro naše účely také měření tloušťky ledu na vodních dílech druhé a třetí kategorie, což je Hostivařská přehrada, Džbán, Šeberák a Jiviny. Namátkově měříme led také na dalších lokalitách, například na Počernickém rybníce, Kyjském rybníce, Pískovně a dalších vodních plochách. Přes mrazivé počasí posledních dní jsme na všech měřených lokalitách zjistili prozatím tloušťku ledu pouze několik centimetrů.

Upozorňujeme, že odborníci uvádí pro individuální bruslení minimální bezpečnou tloušťku ledu až od 15 cm, pro hromadné bruslení dokonce až od 18 cm.

Celý článek »

Rekonstrukce kamenné hráze rybníku Prasečák zakončila dřívější opravy

10. 11. 2022

Letošní stavební práce zakončily obnovu rybníku Prasečák v pražských Řepích. Poškozenou kamennou hráz jsme na jaře dotvarovali tak, aby byla opět kompletní. Upravili jsme také nejbližší okolí, které se nyní zelená travním porostem. Navázali jsme tak na předchozí rekonstrukci této vodní plochy z roku 2020, tedy před odkoupením rybníka hlavním městem od nedalekého kláštera sester sv. Karla Boromejského.

Celý článek »

Opravy na hrázi vodní nádrže Jiviny zajistí její delší životnost

16. 8. 2022

Aby ještě dlouho chránila Ruzyni před povodněmi a zároveň poskytovala Pražanům prostor pro rekreaci, potřebovala vodní nádrž Jiviny obnovit některé technologické součásti důležité pro své fungování. Proto zde v letošním roce od jara sanujeme betonové konstrukce a opravujeme hradící segmenty bezpečnostních přelivů. Vzhledem k tomu, že je práce třeba provádět ze zátopy nádrže, musí být po dobu obnovy vodní dílo vypuštěné. Celá oprava je hrazena z rozpočtu hlavního města Prahy.

Celý článek »

Na Letné budujeme nový rybník, který pomůže bojovat se suchem

15. 6. 2022

Od loňského podzimu stavíme v Letenských sadech novou vodní nádrž, která bude sloužit především jako zásobárna vody a pomůže tak vyřešit dlouhodobý problém se zálivkou zdejší zeleně. Nový krajinářský a estetický prvek zároveň přispěje ke zlepšení ovzduší. Rybník s ostrůvkem o celkové rozloze cca 6 800 m2 by měl být dokončen na podzim letošního roku, nyní opevňujeme břehy a stavíme ostrov s lávkou či výtokový objekt.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají. Na některých bude program pro školy.

24. 2. 2022

Výlovy rybníků neprobíhají pouze na podzim, ale rybáři využívají také vhodné předjarní a jarní období a část vodních ploch vypouští až nyní. Český rybářský svaz ve spolupráci s naším střediskem Vodní toky v období od 3. 3. do 1. 4. 2022 postupně vypustí a sloví 12 pražských rybníků. Protože je již epidemická situace příznivější pro skupinové akce, tak na Hamerském rybníku v Praze 10, Hořejším rybníku v Praze 9 a rybníku Labuť v Praze 4 obohatíme výlov doprovodným programem pro objednané základní a mateřské školy. Na něm si budeme povídat o významu vody v krajině, o rybářství a rybářském řemesle i o živočiších, kteří v rybníce a kolem něj žijí a dohromady vytváří unikátní vodní společenství. Pro účast na doprovodném programu se objednávejte na tel.  777 358 375 (Štěpán Makrlík).

Celý článek »

Vokovický rybník má nový vzhled i přechod pro ryby

25. 1. 2022

Koncem loňského roku jsme dokončili kompletní revitalizaci Vokovického rybníka. Malý rybník, který se nachází na Litovickém potoce nad vodní nádrží Džbán v Praze 6,  získal přestavbou nejen nové technické objekty, ale i přírodnější charakter s pozvolnými břehy a přechodem pro ryby.
Celý článek »