Záchrannou stanici opustila labutí parťačka Ellie

22. 2. 2023

V lednu naši záchrannou stanici bohužel navždy opustila labuť Ellie. Podle veterinárního vyšetření bylo příčinou úmrtí přirozené opotřebení organismu spojené s věkem. Ellie se k nám dostala v roce 2017, kdy při přeletu nad mostem přes Vltavu narazila hlavou do tramvajového vedení a oslepla. Její zranění neumožňovalo návrat do volné přírody, a tak se u nás natrvalo zabydlela a díky své mírné povaze se stala vítanou pomocnicí při léčbě labutí. V záchranné stanici nám bude chybět.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poslechněte jelení troubení a vydejte se na podzim do zookoutku Malá Chuchle

27. 9. 2022

Nenechte se odradit sychravým počasím a užijte si s námi podzimní sezonu v zookoutku Malá Chuchle. Období od konce září do listopadu je časem jelení říje, a tak se za námi vypravte do lesa a zkuste se zaposlouchat, zda se neozve mocné troubení tohoto krále českých lesů. V chuchelském zookoutku jsme si pro vás připravili několik sobotních událostí, při kterých se blíže seznámíte nejen s jeleny, ale i s dalšími zdejšími zvířecími obyvateli.

Celý článek »

Místo betonové nádrže mírné břehy a zeleň. Vokovický rybník prochází proměnou

2. 6. 2021

Vokovický rybník, který se nachází na Litovickém potoce nad vodní nádrží Džbán v Praze 6, prochází v letošním roce kompletní rekonstrukcí. Nynější podobu rybník získal v 60. letech minulého století – starý návesní rybníček tehdy začal sloužit jako lapač splavenin z povodí potoka a pomáhal tak udržovat čistotu vody v nově zbudovaném přírodním koupališti Džbán. Jeho stav byl však v posledních letech již velmi špatný, nábřežní zdi se rozpadaly, nádrž netěsnila a vodohospodářské objekty byly zničené. Proto nyní nádrž přestavujeme a budujeme rybník, který bude mít přírodnější charakter s pozvolnými břehy a novými stromy v okolí a který zlepší mikroklima celé lokality.

Celý článek »

V Horních Počernicích jsme loni dokončili krajinný park V Ladech

26. 2. 2021

V Horních Počernicích na východě Prahy vyrostl nový krajinný park V Ladech. Během posledních tří let jsme zde zrevitalizovali plochu o rozloze přesahující 13 hektarů. Park tvoří oba zdejší opravené rybníky – Xaverovský I a Xaverovský II, zmeandrované koryto Svépravického potoka protékajícího mezi nimi, okolní louky, jimiž prochází síť mlatových cest s alejemi, a nově zalesněné plochy. Vznikla tak pestrá přírodní mozaika, která bude lákavá pro volně žijící živočichy a kterou, jak doufáme, ocení také obyvatelé této části Prahy a další návštěvníci.

Celý článek »

Konec roku klidnější (nejen) pro divoká zvířata. Praha omezila pyrotechniku

18. 12. 2020

Letošní Silvestr by měl být pro všechna divoká zvířata, která žijí na území pražské metropole, konečně bezpečnější a snesitelnější. Od 1. prosince 2020 v Praze začala platit nová obecně závazná vyhláška, která výrazně omezuje používání amatérských pyrotechnických výrobků. Dosavadní vyhláška z roku 2017 zakazovala sice laikům zábavní pyrotechniku na území Prahy po většinu roku používat, stanovovala ovšem výjimku pro několik konkrétních dní, mezi kterými byl i Silvestr a Nový rok. Nyní přichází změna pravidel – v nejcitlivějších částech města, kam mimo jiné patří například okolí vodních toků a nádrží, přírodní parky nebo zvláště chráněná území, je amatérská pyrotechnika zakázaná úplně. Věříme, že tato změna pomůže hlavně volně žijícím živočichům, pro něž mívají silvestrovské oslavy mnohdy velmi vážné důsledky.

Celý článek »

Uzdravený muflon se vrátil ke svému stádu v areálu Thomayerovy nemocnice

15. 12. 2020

Ve čtvrtek 10. prosince jsme zpátky do areálu Thomayerovy nemocnice vypustili dospělého mufloního samce, který se v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy od konce května letošního roku léčil s tříštivou zlomeninou levé přední končetiny. Stádo muflonů žije volně v okolí nemocnice a v přilehlém Kunratickém lese již řadu let a svou přítomností dělá radost především zdejším pacientům, kteří vítají každé rozptýlení. Blízkost lidské civilizace má však pro zvířata i své stinné stránky. Muflona, který musel několik měsíců strávit v záchranné stanici, zřejmě srazilo auto. Díky nasazení záchranářů a dlouhodobé péči našich ošetřovatelů se ale nyní mohl ke svému stádu vrátit.

Celý článek »

5000. pacient se zamotal do pytláckých háčků. Labuti propíchly křídlo a nohu

4. 12. 2020

Letošním pacientem číslo 5000 se stala zraněná labutí samice, která se svou rodinou žije na rybníce Kotlářka v pražských Košířích. Koncem listopadu se pro ni zaměstnanci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy neváhali vypravit do ledové vody. Labuť, k níž nás přivolali místní obyvatelé, se chytla do pytlácké nástrahy se dvěma háčky spojenými lankem, kterou zde někdo nastražil na ryby. Jeden háček jí propíchl křídlo, druhý nohu a labuť se tak nemohla ani pořádně hýbat. Snažila se bolestivých předmětů zbavit, sama si ale háčky z těla vytáhnout nemohla. Přesto se nejdřív odchytit nenechala. Teprve náš třetí pokus v neděli 22. listopadu dopadl – za cenu „koupele“ jednoho z ošetřovatelů – úspěšně.

Celý článek »

Staňte se sponzory nebo adoptivními rodiči Bezobličejíka a dalších zvířat

13. 11. 2020

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy funguje od roku 2012 a po celou tuto dobu pomáhají její činnost financovat mimo jiné také drobní dárci a sponzoři, kterým není osud volně žijících živočichů v Praze lhostejný. Právě pro ně a pro všechny další zájemce, kteří by chtěli záchrannou stanici podpořit, jsme na našem webu vytvořili a tento týden spustili novou sekci Sponzorství a adopce, kde najdete přehledně a pohromadě všechny informace o tom, jak můžete na péči o divoká zvířata přispět.

Celý článek »

Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, záchranná stanice musela zakročit

7. 10. 2020

V pondělí 5. října byli pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přivoláni do Stromovky. Kolegové ze střediska Městská zeleň, kteří mají mimo jiné na starosti péči o tento park, si krátce po desáté hodině dopoledne všimli, že do jímky na konci slepého ramene Vltavy, jemuž se říká Malá říčka, spadl bobr. Mladý zástupce ohroženého bobra evropského uvízl v prostoru před ochrannou mříží, za níž se Malá říčka zanořuje pod zem. Protože jej obklopovaly kolmé stěny, nemohl se odtamtud sám dostat, a tak na řadu musel přijít odchytový podběrák.

Celý článek »

Letošním 4000. pacientem se stalo jedno z hladových ježčích šesterčat

28. 8. 2020

Letošním 4000. pacientem naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je mládě ježka západního, které se k nám dostalo spolu se svými pěti sourozenci v neděli 23. srpna ze Zličína. Sotva třítýdenní ježčátka se batolila v trávě během dne, což ukazovalo na to, že mají potíže. Ježci jsou noční živočichové, a jsou-li aktivní během dne, většinou to znamená nějaký závažný problém. Když jsou takto malá mláďata přes den mimo hnízdo, je důvod obvykle bohužel jasný – jejich matce se stalo něco zlého a už se nevrátila do hnízda a mláďata po čase sama vylezla ven kvůli hladu. Na ježky, kteří rádi obývají lidské zahrady, číhá v blízkosti lidí mnoho nebezpečí. Nejnebezpečnější jsou pro ně strunové sekačky, auta, volně pobíhající psi a také jedy, které se na zahradách někdy používají proti škůdcům.

Celý článek »

Vzácný tenkozobec prolétal Prahou, zastavila ho překážka

7. 8. 2020

Víme, že Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi druhy chráněné. V hlavním městě lze pozorovat například chráněné rorýsy, kavky, jestřáby, krahujce či sokoly, vyskytuje se zde i několik chráněných druhů ptáků vázaných na vodní prostředí, jako jsou ledňáčci, kvakoši či potápky. Čas od času se ale u nás ve stanici objeví i zástupce takového druhu, který bychom v Praze opravdu nečekali. V druhé polovině července nás podobně překvapil mladý tenkozobec opačný, kterého byste v Praze našli spíš v zoo. Je to vůbec první tenkozobec, o kterého se naše stanice stará.

Celý článek »

POZVÁNKA: Chuchelské výběhy se otvírají. Prohlídky zookoutku s komentářem

9. 6. 2020

Nouzový stav skončil, zákazy se uvolňují, návštěvy jsou zase povoleny. A to platí i pro náš zookoutek v Malé Chuchli. 🙂 Na druhou polovinu června pro vás proto chystáme dokonce 4 komentované prohlídky zookoutku, jejichž součástí bude i návštěva u zvířat přímo ve výbězích. Dozvíte se spoustu informací o jednotlivých živočišných druzích, jejichž zástupci v zookoutku žijí, taky vám ale povyprávíme o osudech našich zvířat a důvodech, proč je jejich domovem právě zookoutek, který funguje jako detašované pracoviště naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Na vaši návštěvu se zvlášť těší například mufloni, jeleni nebo třeba daňci, protože právě je si během prohlídky budete moci výjimečně i nakrmit.

Celý článek »

POZVÁNKA: V Divoké zahradě Hostivař vystavíme snímky Czech Nature Photo

3. 6. 2020

V pátek 5. 6. 2020 v areálu naší Divoké zahrady Hostivař zahájíme venkovní výstavu vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo, která veřejnosti představuje nejlepší snímky přírody fotografů z České republiky a Slovenska. Protože nás spojuje snaha vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody i touha ukázat, jak pestrá a velkolepá příroda kolem nás je, stali jsme se v letošním roce jedním z partnerů soutěže.

Celý článek »

Vzácný návštěvník se stal naším 1000. pacientem. Do Prahy zaletěl rorýs velký

7. 5. 2020

V sobotu 2. května jsme se v podvečerních hodinách vydali na další z našich záchranných akcí. Tentokrát jsme zamířili do pražského Proseka. Nálezci na pohotovostní linku Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy nahlásili uvízlého ptáka na terase v nejvyšším patře domu. Po příjezdu na místo na nás čekalo překvapení. Na terasu domu totiž zalétla vzácná návštěva: rorýs velký. Tento pták, který je větším příbuzným našeho rorýse obecného, byl v České republice dosud pozorován pouze čtrnáctkrát. Vyskytuje se především v severní Africe, jižní Evropě, na Srí Lance, ve střední Asii a v Indii. Vzácný návštěvník se zároveň stal i 1000. pacientem přijatým v letošním roce do naší stanice.

Celý článek »

S pandemií přibyli i zvířecí pacienti. Živočichové nemají v přírodě klid

30. 4. 2020

Koronavirová pandemie má v Praze i některé nečekané oběti. Nejsou to lidé, nýbrž mláďata volně žijících živočichů. Virus jako takový je sice naštěstí nepostihuje, trpí však důsledky, které plynou z opatření zavedených pro občany. Pod tíhou řady omezujících pravidel se Pražané ve větším počtu než obvykle vydávají do přírody, aby si v zeleni alespoň na chvíli odpočinuli. Při tom však mohou velice snadno vyrušit volně žijící živočichy, kteří se právě teď starají o mláďata. S větším množstvím lidí v přírodě přibyl také počet mláďat, která se do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dostala poté, co byla nalezena zdánlivě opuštěná pod stromy nebo v trávě. Letos na jaře jsme přijali o 26 % těchto mláďat více než za stejné období v loňském roce. Naše stanice v tuto chvíli pečuje o 170 mláďat. Jsou mezi nimi hlavně veverčátka, kachňata, zajíčci, kosi a malé hrdličky.

Celý článek »

Po dlouhé zimě zpět v přírodě: Vypustili jsme 314 uzdravených živočichů

21. 4. 2020

V pražské přírodě se prohání o 314 živočichů více než před měsícem. Svůj podíl na tom ovšem nemá reprodukce, jak by mnohé napadlo, ale naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ta totiž celou zimu pečovala o své svěřence, které z různých důvodů nemohla vypustit dříve než na jaře. Nyní však přišla jejich chvíle a uzdravení pacienti 42 různých živočišných druhů zamířili do přírody.

Celý článek »

Zraněnou poštolku nám pomohl odchytit křeček v kleci

31. 3. 2020

O tom, že ostré kovové zábrany proti holubům nejsou nic příjemného, se přesvědčil i poštolčí sameček v Loretánské ulici v Praze 1. Nedopatřením se mu totiž podařilo probodnout si dlouhým tenkým bodcem stehno skrz naskrz. Bodec mu sice v noze uvázl, ale poštolčí samec i přes zjevnou překážku dokázal létat a lovit. O jeho nelehké situaci se pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dozvěděli ze sociálních sítí, kde na poraněnou poštolku svou fotografií upozornil fotograf Milan Artýszek. Poštolce hrozilo nebezpečí infekce a také riziko, že se svým nedobrovolným doplňkem někde zachytí a uvízne tam. Proto se ji naši zvířecí záchranáři rozhodli odchytit a bodec jí odstranit.

Celý článek »

Uzdravený čáp se vrátil do přírody. Jeho další osud zmapuje vysílačka

26. 3. 2020

Historicky první čáp bílý, kterého přijala naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, byl nalezen v polovině září 2019 v areálu golfového hřiště na Zbraslavi. Byl vyčerpaný, podchlazený a nesnažil se uletět. Odchytili jsme ho a převezli do záchranné stanice. Tam se už po několika dnech jeho stav výrazně zlepšil a během dvou týdnů se opět dostal do dobré kondice. V té době už ale byla většina čápů bílých na své cestě na jih a náš čáp se k nim tak nestihl připojit. Protože mladý jedinec by nedokázal doletět na zimoviště bez hejna dospělých ptáků, musel u nás ve stanici počkat až do jara.

Celý článek »

Záchranná stanice funguje i v době karanténních opatření

16. 3. 2020

Ačkoliv se Praha potýká s náporem epidemie onemocnění COVID-19 a na naši zemi je uvalena karanténa, jsou služby, které nemohou přerušit svůj provoz. To je případ i naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Naši zaměstnanci i nadále vyrážejí do ulic hlavního města za záchranou zraněných a handicapovaných zvířat. Přijali jsme ovšem bezpečnostní opatření, které pomůže ochránit zdraví záchranářů i Pražanů, kteří zvířeti přivolají pomoc. Jako vždy i nyní fungujeme na nonstop pohotovostní telefonní lince 773 772 771 – naleznete-li volně žijícího živočicha, který potřebuje pomoc, telefonicky nás kontaktujte. Po telefonu se pak dohodneme, kde a jak nám zvíře necháte, a my si jej posléze sami vyzvedneme.

Celý článek »

Nejproduktivnější pražský sokol se vrátil do přírody, čekaly na něj dvě samice

13. 3. 2020

V úterý 10. března jsme v Malešicích vypustili sokola stěhovavého, který se v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy 18 dní zotavoval po celkovém vysílení. Desetiletý samec kriticky ohroženého druhu byl v Malešicích nalezen na zemi, vyčerpaný a neschopný letu. Odhalili jsme u něj staré zranění křídla, které pravděpodobně utrpěl při nárazu do nějaké překážky, aktuálně jej ale limitovala především jeho špatná kondice a chybějící energie. Bylo přitom naprosto zásadní, aby se zotavil co nejdříve – podle ornitologického kroužku jsme zjistili, že se jedná o sokola, který v Praze od roku 2013 pravidelně hnízdí, a to dokonce se dvěma samicemi zároveň. Na jeho návrat tak nedočkavě čekaly hned dvě sokolí partnerky. Podle ornitologa Dušana Raka, který výskyt sokolů v hlavním městě dlouhodobě sleduje, tento sokol celkem odchoval již více než 20 mláďat a je to tak vůbec nejproduktivnější sokol v Praze.

Celý článek »

Charitativní krmítka jsou opět v prodeji. Podpořte záchrannou stanici i ptactvo

5. 2. 2020

Zima stále ještě nekončí a na keřích už zbývá pomálu bobulí, které by volně žijící ptactvo mohlo zasytit. Vy jim však se sháněním potravy můžete pomoci. Ode dneška si u nás můžete opět zakoupit charitativní ptačí krmítko, které potěší nejen volně žijící ptactvo, ale také pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, z nichž dvě třetiny tvoří opět ptáci. Právě na podporu záchranné stanice totiž celý výtěžek z prodeje našich krmítek poputuje.

Celý článek »

Další rekordní rok pro záchrannou stanici: Přijali jsme 5 368 živočichů

27. 1. 2020

V hlavním městě Praze není vysoká jen koncentrace lidí. Svůj domov tu našlo i velké množství volně žijících živočichů, kteří se životu v městském prostředí dokázali přizpůsobit. Kromě výhod, jako jsou například dostupnost a dostatek potravy, je však ve městě i řada nástrah, které které způsobují jejich poranění a zdravotní problémy. A takové živočichy přijímá do péče naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. V loňském roce stanicí prošlo 5 368 živočichů 138 různých druhů, což je vůbec nejvyšší číslo v historii jejího fungování.

Celý článek »

Pes pokousal muflonče. Ročně stanice řeší 2 stovky podobných případů

13. 12. 2019

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy eviduje další případ živočicha, kterého pokousal volně pobíhající pes. Do stanice se koncem listopadu dostalo zraněné mufloní mládě ze Zbraslavi. Malá muflonka, kterou pes pravděpodobně odehnal od jejího stáda z nedaleké obory, měla ještě štěstí – před pronásledujícím psem ji zachránila svědkyně, která incident zpozorovala z terasy svého domu. Velká část podobných případů ale končí tragicky. Ročně stanice přijme zhruba dvě stovky podobně postižených pacientů a dvě třetiny z nich svým často velmi vážným zraněním podlehnou.

Celý článek »

Vánoční dárek, kterým podpoříte záchrannou stanici. Charitativní ptačí krmítko

10. 12. 2019

UPOZORNĚNÍ (16. 12. 2019): Aktuálně jsou krmítka vyprodaná, další várku naskladníme v lednu 2020.

Máte mezi svými blízkými někoho, kdo má rád přírodu a nejsou mu lhostejné osudy volně žijících živočichů? Vyberte pro něj dárek, který má smysl. Ode dneška si u nás můžete zakoupit charitativní ptačí krmítko, které potěší nejen volně žijící ptactvo, ale také pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, z nichž dvě třetiny tvoří opět ptáci. Právě na podporu záchranné stanice totiž celý výtěžek z prodeje našich krmítek poputuje.

Celý článek »

Vánoce začínají v zookoutku: Přineste dárečky zvířecím obyvatelům

22. 11. 2019

Těšíte se na Vánoce? Se zvířaty z chuchelského zookoutku je můžete zahájit o deset dnů dřív. Už v sobotu 14. prosince ve 14 hodin začínají v našem zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek. Radost daňkům, muflonům i jelenům uděláte třeba jablky, mrkví, žaludy nebo obyčejnou řepou. Obdarovat můžete i šelmy, které si v zelenině příliš nelibují. Našeho rysa, fretky, lišky či zvědavé mývaly potěšíte hračkami určenými speciálně pro zvířata. Uvítají pískací hračky, kousací uzlíky a kosti, uzené vepřové uši, kožené míčky a další předměty, které lze pořídit ve zverimexech pro domácí mazlíčky.

Celý článek »

Další rekordní rok: Záchranná stanice přijala letošního 5000. pacienta

13. 11. 2019

Od začátku svého fungování přijímá naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy každý rok víc a víc pacientů. Zatímco loni se jejich počet zastavil na čísle 4 712, letos stanice už koncem října překonala hranici 5000 pacientů. Pacientem s pořadovým číslem 5000 se stalo zesláblé a vyhladovělé mládě ježka západního z Prahy 6. Že toto kulaté číslo připadlo právě na ježka, není náhoda. Letošní rok totiž ve stanici označují doslova jako rok ježků. Od začátku roku 2019 jich stanice přijala a ošetřila již více než 650, což je oproti předchozím rokům zdaleka nejvíc. Téměř polovina ošetřených a vyléčených ježků se už vrátila zpět do volné přírody. Náš 5000. pacient však zimu stráví ve stanici.

Celý článek »

Volně pobíhající pes ve Stromovce potrhal kachnu, musela být utracena

6. 9. 2019

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijala minulý pátek do péče vážně poraněnou kachnu divokou ze Stromovky. Na zraněné zvíře ošetřovatele upozornili zaměstnanci naší organizace, kteří o park pečují. Kachnu u jednoho ze zdejších rybníků pokousal pes, kterého jeho majitel nechal volně pobíhat po parku, přestože je volný pohyb psů ve Stromovce povolen jen na přesně vymezených místech. Pták byl pokousaný na zádech i na spodní části těla. Rány byly bohužel tak rozsáhlé a hluboké, že kachnu již nebylo možné zachránit.

Celý článek »

Ošetřili jsme 4000. pacienta. Byl to mladý rorýs

5. 9. 2019

Letošním 4000. pacientem naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se stal roční rorýs obecný. K jeho odchytu vyrazili naši zvířecí záchranáři do Jarníkovy ulice v Praze 11 ve středu 21. srpna. Na místě zjistili, že rorýs nejspíš narazil do překážky a poranil si křídlo. Proto jej odvezli k ošetření do stanice, kde si pobyl několik dní, než se zotavil. Pak už mohl vyrazit na dalekou cestu do zimoviště svého druhu v jižní Africe.

Celý článek »

Podzimní sezona je za dveřmi. Prožijte ji v zookoutku Malá Chuchle

30. 8. 2019

Nenechte se rozmrzet končícím létem a vyhlídkou na podzimní plískanice. Udělejte si výlet do přírody a užijte si příjemné chvilky ve společnosti zvířat a zábavy v zookoutku Malá Chuchle. Jakmile se ze stromů začne k zemi snášet listí, v zookoutku startuje podzimní sezona, na kterou jsme si pro vás připravili několik krásných víkendových akcí. A pro jaké zážitky si v podzimním kalendáři rezervovat tři sobotní odpoledne? V září vás pozveme na program o jelenech, listopad vám zpestříme koncertem lovecké hudby a v prosinci společně nakrmíme zvířecí obyvatele zookoutku.

Celý článek »

Vypiplat mládě ohroženého sysla nám pomohla parta veverek

8. 8. 2019

Každý rok přijme naše Záchranná stanice hl. m. Prahy po volně žijící živočichy stovky osiřelých či opuštěných ptačích a savčích mláďat, která přišla o rodiče nebo rodné hnízdo a bez lidské pomoci by si v přírodě nedokázala poradit. S mláďaty některých druhů, jako jsou ježci, veverky, kosi nebo labutě, se ošetřovatelé setkávají pravidelně každý rok, každá sezona mláďat si ale pro naše zaměstnance připraví také několik nečekaných překvapení. Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se naše stanice starala teprve podruhé ve své více než sedmileté historii.

Celý článek »

Z říčního břehu do stanice: Přijali jsme trojici mláďat ledňáčka

30. 7. 2019

V červenci přijala naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy tři velmi vzácné pacienty. Byla to mláďata ledňáčka říčního, který patří mezi silně ohrožené druhy. Tři opuštěné a hladové sourozence nalezla v říčním břehu Rokytky v Nedvězí ornitoložka, která ihned poznala, že mláďata potřebují pomoc. Kromě ještě tří žijících mláďat bylo u vchodu do hnízdní nory i čtvrté a bohužel již uhynulé mládě. To mohlo znamenat jediné: Jednomu nebo oběma rodičům se něco stalo a nebyli schopni se o své potomky postarat. Proto jejich nálezkyně kontaktovala naše zvířecí záchranáře, kteří si je převzali do péče. O takto malá mláďata ledňáčků jsme se v historii stanice starali poprvé.

Celý článek »

Náročný život pražských veverek: Od začátku roku jsme jich ošetřili 80

19. 7. 2019

Rezavý nebo černý kožich, huňatý ocas, roztomilý kukuč, mrštné tělo a hra na schovávanou v korunách stromů. To jsou veverky. Těm pražským se v hlavním městě daří především díky velkému množství parků, travnatých ploch a stromořadí. Svůj život přizpůsobily lidské civilizaci a staly se součástí městské přírody. Ovšem i veverkám, které se v městské džungli vyznají, se může přihodit nehoda, kvůli které skončí v péči naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Od počátku letošního roku jsme do stanice přijali celkem 80 veverčích pacientů z nichž 39 se u nás stále ještě léčí. Většina veverek si ve stanici pobude v průměru 2 až 3 měsíce, některé ale potřebují i mnohem delší péči.

Celý článek »

3 000. pacientem záchranné stanice se stala poraněná poštolka

13. 7. 2019

Neuplynul ještě ani měsíc od chvíle, kdy naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy ošetřila 2 000. pacienta, kterým se stalo ježčí mládě, a už jsme překročili další tisícovku. V pátek 5. července jsme přijali k ošetření zraněnou poštolku. Mladá a nezkušená poštolka zřejmě neodhadla své manévrovací schopnosti a v letu narazila do překážky. Naštěstí ze svého nevydařeného letu vyvázla pouze s pohmožděným ramenem. V současné době se zotavuje a má se čile k světu. Jakmile se jí pohmožděniny uzdraví, umístíme našeho letošního 3 000. pacienta do rozlétávací voliéry k dalším mladým poštolkám. Tam si protrénuje svaly a létání a pak už jí nebude nic bránit v její cestě na svobodu.

Celý článek »

Poštolky v truhlíku vyplavil silný déšť. Nejmladší mládě bojovalo o život

13. 6. 2019

V truhlících za okny by většina z nás čekala třeba muškáty, petunie nebo jiné balkonové květiny. V pražském Spořilově ale za oknem „pěstují“ něco docela jiného. Jeden z truhlíků si k zahnízdění před pár týdny vybraly již podruhé poštolky, kterým majitelé bytu dali jméno Adélka a Matěj a které tu přivedly na svět pět mláďat. Rodinnou ptačí idylku ovšem nejprve narušil úhyn nejmenšího z mláďat a poté také silné přívalové deště a krupobití, které v Praze udeřily 6. června. Pro bezbranná mláďata se tyto okamžiky změnily v boj o život. Nejmenší ze zbývající čtveřice mělo po silném dešti skutečně namále a bez lidské pomoci by uhynulo. Díky včasnému zásahu obyvatel bytu a naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy však dostalo druhou šanci na život.

Celý článek »

Krmení vodního ptactva má svá pravidla: Místo rohlíků zvolte raději salát

30. 5. 2019

Slunečné jarní dny přímo vybízejí k vycházkám a pobytu u vodních ploch v pražských parcích, kolem potoků i na náplavkách Vltavy. Na vodní hladině se pohupují kachny a labutě se svými mláďaty a leckdo nedokáže odolat nutkání nabídnout jim něco k snědku. Víte ovšem, jak správně krmit vodní ptactvo tak, abyste jim svým zamýšleným dobrým skutkem neublížili? Rohlíky, chleba či zbytky z kuchyně nechte doma. Jejich podáváním můžete mláďatům kachen a labutí způsobit trvalé zdravotní následky.

Celý článek »

Na jaře jsme vypustili 115 zachráněných ježků. Zlepšit jejich život můžete i vy

23. 5. 2019

Během jarních měsíců jsme do přírody vypustili našich 10 Kamarádů ježků, s jejichž péčí nám pomáhali senioři a děti ze základních a mateřských škol. O zbývajících 115 ježků zimujících v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy pečovali naši ošetřovatelé. V dubnu jsme je postupně všechny navrátili zpět do jejich domovů. Většina z nich se do naší péče dostala coby pozdní nebo osiřelá mláďata s nedostatečnou hmotností k přečkání zimy ve volné přírodě nebo kvůli různým zraněním od psů, sekaček či aut. Bodlinaté živočichy jsme se snažili vypouštět do míst, kde to znají a kde mají svůj domovský okrsek. A pro ty, které nebylo možné vypustit na původní místo nálezu, neboť se jednalo například o okraje frekventovaných silnic, jsme našli bezpečné a klidné lokality s dostatkem potravy i úkrytů. Mezi našimi pacienty bylo 70 ježků východních a 45 ježků západních.

Celý článek »

Ošetřili jsme 1000. pacienta. Stalo se jím mládě pěnkavy obecné

7. 5. 2019

Ochlazení a deště posledních dnů uvítali nejen lidé, ale především pražská příroda. Sourozenecké dvojici mladých pěnkav obecných ovšem déšť a vítr značně zkomplikovaly jejich start do života. V úterý 30. dubna je krátce po poledni objevil nálezce schoulené, vyčerpané a prochladlé na zemi v Podolské ulici v Praze 4. Poryv větru zřejmě shodil jejich hnízdo a bez cizí pomoci by mláďata uhynula. Ptáčata měla ovšem štěstí a dostala se do péče naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Nalezené pěnkavy jsme umístili do vyhřátého inkubátoru a pravidelně je krmíme, a až se zcela osamostatní, vypustíme je zpět do volné přírody. Ptačí dvojice se do naší evidence zapsala jako 999. a 1000. pacient letošního roku.

Celý článek »

POZVÁNKA: Nezamotejte se do rodinných vazeb a oslavte Den rodiny

3. 5. 2019

Máma, švagr, neteř, bratranec, tetička z druhého kolene… Taky se vám občas zatočí hlava, když se zapletete do složitých příbuzenských vazeb své rodiny? Nemůžete se na prstech dopočítat všech rodinných příslušníků a netušíte, jak správně oslovit bratrancovu neteř z matčiny strany? Ano, je to zamotané. A nejinak je tomu i ve zvířecí říši. Víte, zda je veverka příbuzná bobra, i když jeden na stromech bydlí a druhý je kácí? A proč bažant nikdy nezajde na dostaveníčko s koroptví? Jestli váháte, rozhodně nezoufejte. K příležitosti Mezinárodního dne rodiny, který si svět připomíná 15. května, jsme pro vás v zookoutku v Malé Chuchli přichystali zábavné vědomostní odpoledne plné otázek týkajících se rodiny a příbuzenských vztahů ve zvířecí říši. Budeme se na vás těšit v sobotu 11. května od 14:00 do 17:00 před hlavním vchodem do zookoutku.

Celý článek »

Sezóna mláďat je tady: Pozor, neuvážená pomoc jim spíše uškodí

10. 4. 2019

Sezóna mláďat je v plném proudu, a tak se vám při procházkách přírodou může snadno stát, že narazíte na malá ptáčata, zajíce či srnčata. Často působí naprosto bezbranně – neumí ještě utíkat či létat, nebojí se nás, choulí se v trávě. Leckoho by tak mohlo napadnout, že je s nimi něco v nepořádku, že se něco stalo jejich rodičům a že možná potřebují pomoc. Může mít pravdu. Ale pozor, neuvážená a neodborná “pomoc” může další život mláděte tragicky poznamenat a nezřídka vést i k jeho rychlé smrti. Při nálezu mláděte proto sami nikdy nic nepodnikejte, dokud se neporadíte se zvířecími záchranáři.

Celý článek »

POZVÁNKA: Záchranná stanice vypustí ve Stromovce 50 netopýrů

2. 4. 2019

Ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin vypustí Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků v centrální části Stromovky 50 netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie. Součástí akce, určené také veřejnosti, bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Celý článek »

Návštěvníci zookoutků nerespektují zákaz krmení: Daněk za to zaplatil životem

1. 4. 2019

V sobotu odpoledne došlo v kunratickém zookoutku ke smutné tragédii. Jeden z obyvatelů zdejšího výběhu, tříletý daněk Alfons, uhynul. Jeho závažných zdravotních problémů si všimla kolemjdoucí, která ihned přivolala našeho pracovníka. Alfons se před smrtí trápil několik hodin a ani zásah našich zaměstnanců jej nedokázal zachránit. Příčinu jeho skonu odhalila pitva, během které veterinární lékařka zjistila, že zvíře zemřelo v důsledku požití plesnivého a sladkého pečiva. To způsobilo acidózu bachoru, která je pro přežvýkavce velmi nebezpečná a často končí jejich smrtí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Připojte se k oslavám Dne mláďat v chuchelském zookoutku

18. 3. 2019

Během celého jara se v pražské přírodě můžete setkat s mláďaty všech druhů i velikostí. Tito nejmenší obyvatelé hlavního města žijí často skrytým a tajemným životem, který skýtá také mnoho útrap a nebezpečí. A o tom, jak se zvířecím mláďatům žije v městské divočině, se můžete dozvědět na Dni mláďat, který spolu s vámi oslavíme v našem zookoutku Malá Chuchle. Akce se koná pod záštitou naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v sobotu 6. dubna od 14 do 17 hodin.

Celý článek »

Shledání po letech: Poštolka lapená v ochranné síti byla naší starou známou

15. 3. 2019

Přísloví o dobrých holubech, kteří se vracejí, všichni důvěrně známe. Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se však nedávno přesvědčili, že kromě dobrých holubů se mohou vracet například i zraněné poštolky. Jedna taková se již podruhé během svého života dostala do péče naší záchranné stanice. Ke své smůle uvízla v ochranné síti na střeše obchodního domu v Praze 8. S její záchranou nám koncem února pomáhal i hasičský záchranný sbor.

Celý článek »

Záchranná akce na Císařském ostrově: Bobr uvízl ve vodní elektrárně

22. 2. 2019

O velkém štěstí by mohl hovořit bobr evropský, kterého jsme ve středu 20. února zachránili na Císařském ostrově. Největší český vodní hlodavec se zřejmě vydal na průzkum vodní elektrárny. V kanále přivádějícím vodu z Vltavy jej však překvapil velmi silný proud. I přes to, že je bobr velmi schopný plavec, neměl v boji proti proudící vodě šanci a bez včasného zásahu by nejspíš zemřel na vysílení. I ve své smůle měl ale nakonec štěstí, protože si jeho útrap všimli zaměstnanci elektrárny, kteří zavolali do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Naši zaměstnanci bobra z jeho nedobrovolného vězení vyprostili a protože byl naprosto v pořádku, mohli jej ještě týž den vypustit zpátky do volné přírody. V současné době si tak už zase užívá svobody poblíž Trojského zámku, kde jsme již v minulosti výskyt bobrů zaznamenali. Tento zachráněný živočich se stal historicky teprve druhým svého druhu v historii záchranné stanice.

Celý článek »

S nohama od montážní pěny: Racek bělohlavý se stal naším 100. pacientem

5. 2. 2019

Na svoji poslední návštěvu České republiky zřejmě jen tak nezapomene racek bělohlavý, kterého jsme před týdnem přijali do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ke zvířeti v nesnázích nás na Janáčkovo nábřeží přivolali pracovníci Povodí Vltavy 29. ledna odpoledne. Tento návštěvník z pobřeží Černého moře si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu. Naše veterinární lékařka racka montážní pěny i odpadu, který se na ni nalepil, zbavila a pacienta vyšetřila. Naštěstí však pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Proto jsme jej mohli hned následující den vypustit zpátky na Vltavu. Racek se stal naším 100. pacientem přijatým v tomto roce.

Celý článek »

Liška Eliška z chuchelského zookoutku získala sponzory

25. 1. 2019

Liška z chuchelského zookoutku má novou rodinu. Tedy alespoň tu adoptivní. Staly se jí děti z Mateřské školy, Praha 5 – Barrandov, Lohniského 830, které pro zrzavou obyvatelku našeho zookoutku vybraly díky charitativnímu běhu 4 382 Kč. Lišku, která se do našeho zookoutku dostala před pěti lety jako osiřelé mládě, jsme s dětmi pojmenovali Eliška. Z finančního daru nakoupíme Elišce hračky pro radost a také pamlsky na přilepšenou, ze kterých bude mít určitě radost i lišák Filip, který s Eliškou sdílí výběh. Jako odměnu a poděkování jsme pro štědré dárce v polovině ledna připravili jeden z našich ekovýchovných programů, který je provedl celým zookoutkem.

Celý článek »

Pražané nejsou lhostejní: V loňském roce stanice přijala 4 712 pacientů

11. 1. 2019

V hlavním městě Praze není vysoká jen koncentrace lidí. Svůj domov tu našlo i velké množství volně žijících živočichů, kteří se životu v městském prostředí dokázali přizpůsobit. Kromě výhod, jako jsou například dostupnost a dostatek potravy, však město pro zvířata dennodenně chystá i mnohé nástrahy, které způsobují jejich poranění a vznik handicapů. Naštěstí jsou ale Pražané stále uvědomělejší a není jim lhostejné jejich okolí. Zajímají se, co se kolem nich děje, jsou informovaní a vědí, jak postupovat, když přijdou do styku se zraněným zvířetem. Díky nim se naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy daří zachraňovat tisíce zvířat ročně. V loňském roce stanicí prošlo 4 712 živočichů 141 různých druhů, což je vůbec nejvyšší číslo v historii jejího fungování.

Celý článek »

Děti z Prahy 7 vykoledovaly pro záchrannou stanici takřka 90 tisíc korun

4. 1. 2019

Přesně 89 639 Kč. Tolik vybraly děti ze 3. třídy Základní školy Strossmayerovo náměstí z Prahy 7 s týmem herců a hudebníků z projektu Zkoleduj se díky dvěma společným charitativním adventním koncertům. Za projektem Zkoleduj se stojí herec Petr Vaněk a jeho kolegové, kteří spolu se zájemci z řad základních škol a jejich žáků před Vánoci pořádají několik netradičních charitativních koncertů v různých českých městech. Výtěžek z nich pak putuje potřebným, které se samy školy rozhodnou podpořit. Dětským domovům, domovům pro seniory, nemocnicím anebo – jako v tomto případě – zraněným a handicapovaným živočichům. Pro naši Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy děti zpívaly a hrály 7. prosince v Biu Oko a 15. prosince v La Fabrice.

Celý článek »

Lesní zvěř i ptactvo krmte správně a s rozvahou, ať jim neublížíte

19. 12. 2018

Blíží se vánoční svátky, období, v němž jsou lidé štědří nejen k sobě navzájem, ale také ke zvířatům ve volné přírodě, kterým se snaží zimní měsíce zpříjemnit různými dobrotami. Stačí ovšem málo, aby se dobře myšlený skutek změnil v nešťastnou událost. Pražské lesy i břehy rybníků během vánočních svátků leckdy vypadají jako štědrovečerní hostina s několika chody, což pro hladová zvířata představuje velké riziko. Řízky, uzeniny, cukroví, vánočky či bramborový salát – nic z toho není pro zvířata vhodné. Jejich trávicí soustava není pro lidskou stravu uzpůsobena a místo spokojené siesty po svačince čekají na zvířecí strávníky nepředstavitelné bolesti, které mohou skončit i jejich smrtí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vánoce začínají v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

27. 11. 2018

Těšíte se na Vánoce? Se zvířaty z chuchelského zookoutku je můžete zahájit o týden dřív. Už v sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v našem zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek. Radost daňkům, muflonům i jelenům uděláte třeba jablky, mrkví, žaludy nebo obyčejnou řepou. V letošním roce můžete nově obdarovat i šelmy, které si v zelenině příliš nelibují. Našeho rysa, fretky, lišky či zvědavé mývaly potěšíte hračkami určenými speciálně pro zvířata. Uvítají pískací hračky, kousací uzlíky a kosti, uzené vepřové uši, kožené míčky a další předměty, které lze pořídit ve zverimexech pro domácí mazlíčky.

Celý článek »

Novým obyvatelem chuchelského zookoutku je jezevčice Lucka

8. 11. 2018

Do zookoutku v Malé Chuchli se tento týden přistěhovala mladá jezevčí samička, která dostala jméno Lucka. Její příběh se začal psát začátkem května, kdy přišla o matku a vyhladovělá se toulala Ďáblickým hájem. Zoufalá a vysílená se přidala k prvním lidem, které spatřila, což jí zachránilo život. Její nálezci kontaktovali Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, která ji převzala do své péče. Lucka se zabydlela v jednom z venkovních výběhů, kde díky správné výživě vyrostla ve velkou slečnu. Její dosavadní domov jí však již začal být těsný a nadešel čas přestěhovat ji do většího výběhu v našem zookoutku, kde bude mít dostatek životního prostoru.

Celý článek »

Labuť ze Stromovky doplatila na lidskou neznalost. Kvůli pečivu přišla o křídlo

19. 10. 2018

Krmení vodního ptactva je nejen v hlavním městě vítanou kratochvílí pro návštěvníky parků, rybníků i náplavek. Stačí ovšem málo k tomu, aby dobrý úmysl způsobil tragickou událost, která zdravé zvíře poznamená na celý život. Své by o tom mohlo vyprávět i labutí mládě ze Stromovky, které přišlo na svět letos v květnu spolu se svými 4 sourozenci. Ptačí rodina se brzy stala velkou senzací pro všechny návštěvníky Královské obory, kteří je kromě pozorování a fotografování také hojně krmili. Bohužel pro labutě, si zvolili to nejméně vhodné krmivo: pečivo, které je ve větším množství pro vodní ptáky velmi nebezpečné. Kromě zažívacích potíží může labutím a kachnám způsobit i růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. A to je případ také labutího mláděte, které je již třetím měsícem v péči Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kde nakonec prohrálo svůj boj o návrat do volné přírody. I přes všechnu naši péči a léčbu, kterou jsme labutímu mláděti poskytli, se nám nepodařilo zdeformované křídlo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, museli jsme jej amputovat.

Celý článek »

Přijali jsme 4 000. pacienta. Stalo se jím osiřelé mládě ježka západního

27. 9. 2018

Opuštěné, zesláblé a hladové – tak našel všímavý kolemjdoucí malé čtyřtýdenní mládě ježka západního, které se toulalo ulicí pražské Zbraslavi. Mládě přišlo o matku, která zřejmě nezvládla překonat jednu z nástrah civilizace, jakými jsou například strunové sekačky, pobíhající psi či frekventovaná silnice. A tak její potomek zůstal na světě sám, neschopen se o sebe postarat. Naštěstí pomoc přišla včas. Malého ježka jsme převezli do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a ihned o něj začali pečovat. Ježčí mládě se stalo naším 4 000. pacientem a vytvořilo nový rekord záchranné stanice. Letošního pacienta jsme přijali o téměř tři měsíce dříve, než toho loňského.

Celý článek »

Výří sourozenci opět ve volné přírodě. Jejich domovem se stala Zbraslav

20. 9. 2018

Nad pražskou Zbraslaví se snášel soumrak a z dřevěných bedýnek se ozývalo tlumené houkání. To dvě zachráněné samice výra velkého netrpělivě čekaly na návrat do volné přírody. Na místě, kde jejich příběh začal, jsme se sešli v úterý 18. září s dětmi z Mateřské školy Nad Parkem, které přišly výřicím popřát mnoho štěstí a vyprovodit je na svobodu. Sourozenecká dvojice pobývala v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy od května a díky péči našich pracovníků se z drobných zesláblých mláďat stali silní a zdraví lovci, kteří dostali druhou šanci na život.

Celý článek »

Podzimní sezona je za dveřmi. Prožijte ji v zookoutku Malá Chuchle

5. 9. 2018

Nenechte se rozmrzet končícím létem a vyhlídkou na podzimní plískanice. Udělejte si výlet do přírody a užijte si příjemné chvilky ve společnosti zvířat a zábavy v zookoutku Malá Chuchle. Jakmile se ze stromů začne k zemi snášet listí, v zookoutku startuje podzimní sezona, na kterou jsme si pro vás připravili několik krásných víkendových akcí. A pro jaké zážitky si v podzimním kalendáři rezervovat tři sobotní odpoledne? V září vás pozveme na program o jelenech, listopad vám zpestříme koncertem lovecké hudby a v prosinci společně nakrmíme zvířecí obyvatele zookoutku.

Celý článek »

Přišel o mámu při senoseči: Malý daněk našel náhradní domov v zookoutku

23. 8. 2018

Každoroční senoseče polí a luk znamenají pro tisíce volně žijících zvířat smrtelné nebezpečí. Ukrytá mláďata, matky chránící své potomky, odpočívající zvířata – ti všichni nemají před rozjetými kombajny a traktory žádnou šanci. Do stejné smutné situace se koncem července dostala daněla s daňčetem z Tachova v západních Čechách. Matce se před žacím strojem uniknout nepodařilo, ale její potomek vyvázl bez zranění. Ocitl se ovšem sám a hladový a bez lidské pomoci by jistě zahynul. Naštěstí existují místa, jako je například náš zookoutek v Malé Chuchli, kde se dokážeme s takovou situací vypořádat a jsme na ni připraveni. Už necelý měsíc má mladý daněk jménem Frosty nový domov a adoptivní stádo kamarádů svého druhu.

Celý článek »

Extrémní počasí pokračuje. Volně žijící zvířata strádají žízní i hladem

3. 8. 2018

Tropické teploty, které v posledních týdnech zažíváme na celém území České republiky, přinášejí řadu komplikací nejen pro lidi, ale také pro zeleň a volně žijící živočichy. S extrémními teplotami a nedostatkem srážek totiž přichází další soupeř, se kterým se musíme vypořádat: sucho. Volně žijící živočichové si na rozdíl od člověka nedokážou opatřit vodu otočením kohoutku na vodovodním potrubí a musejí po zdrojích k napití pátrat ve svém okolí. Těch ovšem výrazně ubývá. Hladiny potoků razantně klesají a kaluže po dešti jako by nikdy nebyly. Společně s vodou zvířatům mizí i zdroje potravy, a tak začínají strádat nejen horkem a žízní, ale i hladem. Důkazem toho jsou stovky dehydrovaných a podvyživených zvířat, která se dostávají do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy takřka bez ustání. Jsou mezi nimi například ježci, mláďata veverek a ptáčata. Pomoc pro zvířata je však na dosah ruky a ke zlepšení jejich života stačí obyčejná mělká miska s vodou umístěná na stinném místě vaší zahrady.

Celý článek »

V pasti mezi peřejemi: Zachráněná labuť se stala naším 3 000. pacientem

26. 7. 2018

Uvězněná mezi jezem a peřejemi. Tak strávila několik dní labuť u Hlávkova mostu poblíž ostrova Štvanice, kterou jsme za asistence hasičů ve čtvrtek 19. července zachránili před strádáním z nedostatku potravy. Vysílená labuť se stala naším 3 000. pacientem, kterého jsme v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v letošním roce ošetřili. Překonala tím rekord z loňského roku, v němž jsme pacienta se stejným číslem přijali přesně o měsíc později. Tehdy se jím stala její labutí kolegyně z Janáčkova nábřeží.

Celý článek »