Uzdravený muflon se vrátil ke svému stádu v areálu Thomayerovy nemocnice

15. 12. 2020

Ve čtvrtek 10. prosince jsme zpátky do areálu Thomayerovy nemocnice vypustili dospělého mufloního samce, který se v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy od konce května letošního roku léčil s tříštivou zlomeninou levé přední končetiny. Stádo muflonů žije volně v okolí nemocnice a v přilehlém Kunratickém lese již řadu let a svou přítomností dělá radost především zdejším pacientům, kteří vítají každé rozptýlení. Blízkost lidské civilizace má však pro zvířata i své stinné stránky. Muflona, který musel několik měsíců strávit v záchranné stanici, zřejmě srazilo auto. Díky nasazení záchranářů a dlouhodobé péči našich ošetřovatelů se ale nyní mohl ke svému stádu vrátit.

V první polovině května jsme byli ke zraněnému muflonovi, který se pohyboval po areálu nemocnice, přivoláni poprvé. Přestože měl viditelnou otevřenou zlomeninu levé přední končetiny, byl odhodlaný nenechat se chytit a záchranářům, kteří jej potřebovali prohlédnout a ošetřit, stále unikal. Teprve po dvou týdnech jeho aktivitu utlumila únava a záchranářům se jej ve spolupráci s veterinářkou podařilo bezpečně uspat, odchytit a odvézt do stanice.

DSC8294

Vyšetření na noze odhalilo několik týdnů starou hnisavou ránu, kterou pravděpodobně zapříčinila srážka s autem. Ve stanici podstoupil složitou, několikaměsíční léčbu, během níž se z rány musely opakovaně odstraňovat úlomky kostí, aby se zlomenina mohla konečně začít hojit. Ani po sundání sádry ale ještě nebylo vyhráno – muflon musel začít nohu teprve postupně zatěžovat a rozhýbávat. A abychom mu návrat ke stádu poté co nejvíce usnadnili, počkali jsme s jeho vypuštěním raději až na období po skončení říje, aby mohl v klidu nabrat na síle a nemusel se hned potýkat se soky v lásce.

Mufloni nepatří mezi časté pacienty záchranné stanice, jejich případy – zvláště pokud v nich hraje roli střet s autem – však nezřídka bývají vážné, nebo dokonce tragické. Letos záchranná stanice přijala zatím 4 muflony, kromě tohoto dospělého jedince ještě 3 mufloní mláďata.

Stádo, které žije v areálu Thomayerovy nemocnice a v okolním lese, v současné době čítá zhruba 6 desítek zvířat. Do areálu přichází dírami v plotě, někdy využívají i brány do sousedního IKEMu. Do Kunratického lesa byli mufloni vypuštěni již v 60. letech minulého století. Protože je Kunratický les hojně navštěvován a návštěvníci často berou do lesa i své psy, tlak na volně žijící zvěř se zvyšuje. Proto začali mufloni hledat nějaké klidnější útočiště, které našli v areálu nemocnice. Odvděčují se za to jako dobrovolní zvířecí terapeuti, kteří zlepšují náladu pacientům i návštěvníkům nemocnice.

DSB_3348

Pokud se vám práce naší záchranné stanice líbí, můžete nás podpořit formou sponzorského příspěvku nebo třeba adopcí některého z našich trvale handicapovaných muflonů, kteří neměli takové štěstí jako tento muflon. Děkujeme za jakýkoli příspěvek.