Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, záchranná stanice musela zakročit

7. 10. 2020

V pondělí 5. října byli pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přivoláni do Stromovky. Kolegové ze střediska Městská zeleň, kteří mají mimo jiné na starosti péči o tento park, si krátce po desáté hodině dopoledne všimli, že do jímky na konci slepého ramene Vltavy, jemuž se říká Malá říčka, spadl bobr. Mladý zástupce ohroženého bobra evropského uvízl v prostoru před ochrannou mříží, za níž se Malá říčka zanořuje pod zem. Protože jej obklopovaly kolmé stěny, nemohl se odtamtud sám dostat, a tak na řadu musel přijít odchytový podběrák.

IMG-20201005-WA0012_u

Na místě jsme byli během chvíle a bobra úspěšně odchytili. Díky pozornosti našich kolegů se tak z nádrže dostal rychle a bez následků. Odnesl si sice nepříjemný zážitek, naštěstí však neměl žádné zranění, a tak jsme jej mohli hned na to vypustit zase zpátky do přírody. Bobra jsme vrátili na druhý břeh Vltavy do Troji, kde jsme již v minulosti výskyt bobrů zaznamenali.

Bobr z Malé říčky je v pořadí třetí zástupce svého druhu, kterému naše záchranná stanice pomohla. Poprvé jsme se v Praze s bobrem v nesnázích setkali v roce 2016 – na jaře toho roku jsme jednoho vysíleného bobra vyprošťovali z betonové nádrže u Vltavy nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Další „bobří případ“ jsme řešili loni – jeden z pražských bobrů uvízl v kanále přivádějícím vodu do vodní elektrárny na Císařském ostrově. Bobři jsou sice vynikající plavci, některým nástrahám na řekách a vodních dílech se však jen sotva mohou vyhnout.

Na území hlavního města Prahy evidujeme výskyt bobrů evropských od roku 2015. Že se bobři po takřka 200 letech vrátili do Prahy, tehdy potvrdila Česká zemědělská univerzita v Praze díky fotopastím, které u Vltavy zachytily rodinu těchto vzácných vodních hlodavců.