POZVÁNKA: V září se s námi vydejte za pražskými netopýry

9. 9. 2019

UPOZORNĚNÍ (16. 9. 2019): Máme plno! Oba termíny vycházek za netopýry jsou již obsazené. Děkujeme za váš zájem a těšíme se na viděnou ve Stromovce.

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Na podzim se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

S pomocí detektoru zjistíme, jak bohatý zvukový repertoár netopýři mají a jak se od sebe svými hlasy navzájem liší jednotlivé druhy netopýrů, z nichž 17 se v Praze prokazatelně vyskytuje. Zkusíme se naučit je rozlišovat a představíme jejich specifické rysy.
netopyri
Na výpravě nás doprovodí i některý z ochočených, trvale handicapovaných netopýrů. Odborné vedení netopýřích exkurzí zajistí lektoři z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Kdy se k nám můžete přidat:

Termín Lokalita Místo a čas srazu
18. 9. Stromovka v 18:00 před Šlechtovou restaurací
24. 9. Stromovka v 18:00 před Šlechtovou restaurací

Prosíme zájemce, aby svoji účast předem nahlásili na telefonním čísle 777 358 375 nebo na e-mailu makrlik@lesy-praha.cz (kapacita exkurzí je omezená, na jednu exkurzi se vejde asi 20–25 účastníků).
Obě exkurze začínají v 18 hodin, trvají zhruba hodinu a cena za osobu je 50 Kč. Předškoláci mají exkurzi zdarma.
Na exkurzi doporučujeme vzít si s sebou baterku a vhodné oblečení a obuv do terénu.
POZOR, exkurze se budou konat jen za vhodného počasí (ne za hustého deště, silného větru ani při velkém ochlazení – to bychom toho od netopýrů totiž mnoho nezaslechli).