Letenské sady

letna

Letenské sady či Letenská pláň je rozsáhlý pražský park na levém břehu Vltavy naproti Starému Městu, který náleží do katastrálního území Holešovic. Jedná se o historicky významnou lokalitu, jak dokazují dodnes zachované bastiony (opevnění) při západní hranici parku.

Název místa je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch. A právě díky své vyvýšené poloze umožňuje výhled na Prahu a její dominanty, jako je Petřín, Vítkov nebo Pražský hrad. Veřejný park zde byl postupně zakládán od roku 1860 na místě někdejších vinic, podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Od roku 1863 se začalo s terénními úpravami, budováním cest a osázením svahů v celé délce Letné.

V padesátých letech 20. století vzhled Letenských sadů výrazně poznamenalo vybudování monumentálního pomníku Stalina, k němuž vedlo také nové mohutné schodiště. Pomník však byl v 60. letech odstraněn, zůstal jen podstavec a od roku 1991 stojí na místě původní sochy obří metronom.

Letenské sady slouží svým návštěvníkům nejen k aktivnímu, ale i k pasivnímu odpočinku. Park je velmi populární a nabízí spoustu různorodých možností pro všechny věkové kategorie: Je možné jen tak posedět na lavičce nebo v trávě a vychutnávat si krásný výhled na Prahu nebo využít asfaltovou plochu k projížďce na kole nebo in-line bruslích či se vydat na procházku třeba se psem.

Mapka parku ke stažení

Otevírací doba veřejných toalet, které jsou v parku k dispozici:

1. 4.-31. 10. otevřeno 9-20 hodin
1. 11.-31.3. otevřeno 9-18 hodin