Rekord i kvůli dešti. Stanice loni přijala 6790 živočichů, o tisíc víc než v roce 2023

9. 1. 2025

Rok 2024 byl rekordní. V několika předcházejících letech naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy pokaždé překonala hranici 5 000 přijatých pacientů, tentokrát bylo ale nejpozději v září jasné, že v roce 2024 bude tohle celkové číslo mnohem vyšší. Jednak proto, že rok 2024 byl pro živočichy dlouho mimořádně teplotně příznivý, a tak se v přírodě rodilo mnohem více mláďat (a mnohem více mláďat se pak dostávalo i k nám), a jednak proto, že v září přišly povodně. Prudké ochlazení a vytrvalé zářijové deště způsobily vážné problémy na mnoha místech republiky a zasáhly i přírodu a její obyvatele. V září jsme tak ošetřovali například extrémní množství vysílených a vyhladovělých jiřiček či ježčat vyplavených ze svých hnízd. Počasí bylo tím hlavním důvodem, proč jsme nakonec v roce 2024 přijali celkem 6 790 pacientů 143 druhů, o 1 050 pacientů více než v roce 2023 (5 740 živočichů) a dokonce o 1 615 pacientů více než v roce 2022 (5 175 živočichů).

2024_zs_nahled

Nejčastěji (41 % případů) se k nám v roce 2024 dostávali živočichové, kteří utrpěli nějaké zranění – obvykle při střetech s dopravními prostředky, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou trolejová vedení nebo skleněné plochy. Jeden z nejdramatičtějších případů, který jsme v uplynulém roce řešili, byl případ srny zaseknuté v plotě, do kterého ji zřejmě nahnal volně pobíhající pes. Pomáhali jsme také hladovějící labuti, které se do zobáku zabodl rybářský háček a která měla kolem zobáku tak těsně omotaný rybářský vlasec, že zobák nemohla ani otevřít. Mezi netradičními pacienty, kteří se k nám dostali kvůli zranění, byla husa běločelá. Tyto husy hnízdí na severu Kanady, v Grónsku nebo na severu v ruské tundře, na našem území zimují nebo tudy protahují. “Naši” husu běločelou v letu patrně zastavila nějaká překážka. Byla to vůbec první zástupkyně tohoto druhu u nás ve stanici. A vzpomenout musíme i na jeden z nejstrašnějších případů minulého roku, případ postřelené káně lesní.

DSC_1514

Husa běločelá

Další velkou skupinu pacientů tvořili ti úplně nejmenší – malá nesamostatná mláďata, která se z různých důvodů ocitla bez rodičovské péče nebo mimo hnízdo (32 % případů).

Celkem 12 % živočichů u nás skončilo kvůli celkovému vyčerpání. V uplynulém roce to byli hlavně vyčerpaní a vyplavení ježci a zesláblé jiřičky, dva druhy, které nejvíc doplatily na intenzivní zářijové deště. Spousta mladých a ne ještě zkušených jiřiček v té době právě opustila hnízdo a teprve nabíraly zkušenosti a síly, aby mohly odletět na zimu do Afriky. Jenže jiřičky loví pouze létající hmyz, a tak několik dní v kuse hladověly, protože v dešti žádný hmyz nelétal. Během několika dní byly mladé jiřičky zcela vyčerpány a začaly bohužel doslova padat na zem. Během 4 dnů jsme přijali 160 zcela vyčerpaných a zesláblých jiřiček. Ježkům zase vytrvalé deště úplně promáčely hnízda, v té době plná mláďat. Kromě ježčat jsme během těchto dní přijímali dokonce i dospělé ježky, které chladné a deštivé počasí zcela vysílilo. Ačkoli nejvíc práce jsme měli jako vždycky na přelomu jara a léta, kdy tradičně vrcholí sezóna mláďat, září bylo hned druhý neočekávaný vrchol roku. Během května jsme přijali 1 093 pacientů, v červnu 1 090 a v červenci 900. A v září? Přibylo dalších 912 pacientů, o 358 živočichů více než v září 2023! Celkem jsme v roce 2024 přijali rekordních 868 ježků (638 v roce 2023), z toho 605 ježků východních a 263 ježků západních, jiřiček bylo 226 (63 v roce 2023).

Dalších 10 % pacientů potřebovalo pomoc, protože uvízlo v některé z městských pastí, jako jsou světlíky, komíny, kanály či nejrůznější sítě a další skryté nástrahy.

Většina pacientů se k nám každoročně dostává hlavně v prvních měsících svých životů. Mláďata a mladí jedinci v roce 2024 tvořili 69 % všech přijatých pacientů:

  • mláďat bylo 48 % (3 250),
  • 21 % živočichů bylo ve věku do jednoho roku (1 404)
  • a 31 % pacientů již dosáhlo dospělosti (2 136).

Starali jsme se tak o 716 víc malých mláďat než v roce 2023 (tehdy jich bylo 2 534). Rok 2024 byl poměrně teplý, jaro přišlo brzy a podzim byl – s výjimkou chladného a deštivého září – teplotně příznivý, a tak toho řada druhů využila a měla tolik mláďat, kolik zvládla odchovat.

Ptáci tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů, savci zbývající jednu čtvrtinu. Kromě ježků byli mezi savčími pacienty například zajíci polní, veverky obecné či netopýři (různé druhy). Z ptačích zástupců jsme kromě jiřiček přijímali kupříkladu kachny divoké, straky obecné, rorýse obecné nebo poštolky obecné. Velkou skupinu ptačích pacientů tvořili také holubi hřivnáči, holubi domácí či hrdličky zahradní. Oproti předcházejícím rokům jsme přijali větší množství některých pěvců, například 168 kosů černých (107 v roce 2023), 155 sýkor koňader (131 v roce 2023), 72 rehků domácích (35 v roce 2023) a 64 vrabců domácích (29 v roce 2023). Díky teplému počasí totiž některé druhy pěvců zřejmě v průběhu roku hnízdily dvakrát.

DSC_7366

Sýkory koňadry

Kromě zástupců těch druhů, které se v pražské přírodě vyskytují běžně a běžně se tak dostávají i k nám do záchranné stanice, jsme pečovali také o zástupce zvláště chráněných druhů. Starali jsme se například o chřástala vodního, křečka polního, slepýše křehkého nebo sýce rousného. Úplně poprvé v historii záchranné stanice se k nám do péče dostala bekasina otavní.

DSC_5501

Chřástal vodní

Provoz záchranné stanice pro zraněné živočichy je finančně velmi náročný. Proto jsme vděční za každou takovou pomoc. Naši stanici je možné finančně podpořit dvěma základními způsoby – formou sponzorství (či finančního příspěvku na konkrétní sbírku) nebo formou adopce jednoho z našich trvale handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit zpět do volné přírody.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají – ať už finančně příspěvkem na náš transparentní účet 000000-5918916349/0800, materiálními dary nebo jako dobrovolníci, velmi si vaší pomoci vážíme. Pokud se vám práce naší záchranné stanice líbí, můžete nás rovněž podpořit. Veškeré informace najdete v sekci Sponzorství a adopce. Děkujeme za jakýkoli příspěvek.