Staňte se sponzory nebo adoptivními rodiči Bezobličejíka a dalších zvířat

13. 11. 2020

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy funguje od roku 2012 a po celou tuto dobu pomáhají její činnost financovat mimo jiné také drobní dárci a sponzoři, kterým není osud volně žijících živočichů v Praze lhostejný. Právě pro ně a pro všechny další zájemce, kteří by chtěli záchrannou stanici podpořit, jsme na našem webu vytvořili a tento týden spustili novou sekci Sponzorství a adopce, kde najdete přehledně a pohromadě všechny informace o tom, jak můžete na péči o divoká zvířata přispět.

Celý článek »

Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, záchranná stanice musela zakročit

7. 10. 2020

V pondělí 5. října byli pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přivoláni do Stromovky. Kolegové ze střediska Městská zeleň, kteří mají mimo jiné na starosti péči o tento park, si krátce po desáté hodině dopoledne všimli, že do jímky na konci slepého ramene Vltavy, jemuž se říká Malá říčka, spadl bobr. Mladý zástupce ohroženého bobra evropského uvízl v prostoru před ochrannou mříží, za níž se Malá říčka zanořuje pod zem. Protože jej obklopovaly kolmé stěny, nemohl se odtamtud sám dostat, a tak na řadu musel přijít odchytový podběrák.

Celý článek »

Letošním 4000. pacientem se stalo jedno z hladových ježčích šesterčat

28. 8. 2020

Letošním 4000. pacientem naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je mládě ježka západního, které se k nám dostalo spolu se svými pěti sourozenci v neděli 23. srpna ze Zličína. Sotva třítýdenní ježčátka se batolila v trávě během dne, což ukazovalo na to, že mají potíže. Ježci jsou noční živočichové, a jsou-li aktivní během dne, většinou to znamená nějaký závažný problém. Když jsou takto malá mláďata přes den mimo hnízdo, je důvod obvykle bohužel jasný – jejich matce se stalo něco zlého a už se nevrátila do hnízda a mláďata po čase sama vylezla ven kvůli hladu. Na ježky, kteří rádi obývají lidské zahrady, číhá v blízkosti lidí mnoho nebezpečí. Nejnebezpečnější jsou pro ně strunové sekačky, auta, volně pobíhající psi a také jedy, které se na zahradách někdy používají proti škůdcům.

Celý článek »

Vzácný tenkozobec prolétal Prahou, zastavila ho překážka

7. 8. 2020

Víme, že Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi druhy chráněné. V hlavním městě lze pozorovat například chráněné rorýsy, kavky, jestřáby, krahujce či sokoly, vyskytuje se zde i několik chráněných druhů ptáků vázaných na vodní prostředí, jako jsou ledňáčci, kvakoši či potápky. Čas od času se ale u nás ve stanici objeví i zástupce takového druhu, který bychom v Praze opravdu nečekali. V druhé polovině července nás podobně překvapil mladý tenkozobec opačný, kterého byste v Praze našli spíš v zoo. Je to vůbec první tenkozobec, o kterého se naše stanice stará.

Celý článek »

POZVÁNKA: Chuchelské výběhy se otvírají. Prohlídky zookoutku s komentářem

9. 6. 2020

Nouzový stav skončil, zákazy se uvolňují, návštěvy jsou zase povoleny. A to platí i pro náš zookoutek v Malé Chuchli. 🙂 Na druhou polovinu června pro vás proto chystáme dokonce 4 komentované prohlídky zookoutku, jejichž součástí bude i návštěva u zvířat přímo ve výbězích. Dozvíte se spoustu informací o jednotlivých živočišných druzích, jejichž zástupci v zookoutku žijí, taky vám ale povyprávíme o osudech našich zvířat a důvodech, proč je jejich domovem právě zookoutek, který funguje jako detašované pracoviště naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Na vaši návštěvu se zvlášť těší například mufloni, jeleni nebo třeba daňci, protože právě je si během prohlídky budete moci výjimečně i nakrmit.

Celý článek »

POZVÁNKA: V Divoké zahradě Hostivař vystavíme snímky Czech Nature Photo

3. 6. 2020

V pátek 5. 6. 2020 v areálu naší Divoké zahrady Hostivař zahájíme venkovní výstavu vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo, která veřejnosti představuje nejlepší snímky přírody fotografů z České republiky a Slovenska. Protože nás spojuje snaha vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody i touha ukázat, jak pestrá a velkolepá příroda kolem nás je, stali jsme se v letošním roce jedním z partnerů soutěže.

Celý článek »

Vzácný návštěvník se stal naším 1000. pacientem. Do Prahy zaletěl rorýs velký

7. 5. 2020

V sobotu 2. května jsme se v podvečerních hodinách vydali na další z našich záchranných akcí. Tentokrát jsme zamířili do pražského Proseka. Nálezci na pohotovostní linku Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy nahlásili uvízlého ptáka na terase v nejvyšším patře domu. Po příjezdu na místo na nás čekalo překvapení. Na terasu domu totiž zalétla vzácná návštěva: rorýs velký. Tento pták, který je větším příbuzným našeho rorýse obecného, byl v České republice dosud pozorován pouze čtrnáctkrát. Vyskytuje se především v severní Africe, jižní Evropě, na Srí Lance, ve střední Asii a v Indii. Vzácný návštěvník se zároveň stal i 1000. pacientem přijatým v letošním roce do naší stanice.

Celý článek »

S pandemií přibyli i zvířecí pacienti. Živočichové nemají v přírodě klid

30. 4. 2020

Koronavirová pandemie má v Praze i některé nečekané oběti. Nejsou to lidé, nýbrž mláďata volně žijících živočichů. Virus jako takový je sice naštěstí nepostihuje, trpí však důsledky, které plynou z opatření zavedených pro občany. Pod tíhou řady omezujících pravidel se Pražané ve větším počtu než obvykle vydávají do přírody, aby si v zeleni alespoň na chvíli odpočinuli. Při tom však mohou velice snadno vyrušit volně žijící živočichy, kteří se právě teď starají o mláďata. S větším množstvím lidí v přírodě přibyl také počet mláďat, která se do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dostala poté, co byla nalezena zdánlivě opuštěná pod stromy nebo v trávě. Letos na jaře jsme přijali o 26 % těchto mláďat více než za stejné období v loňském roce. Naše stanice v tuto chvíli pečuje o 170 mláďat. Jsou mezi nimi hlavně veverčátka, kachňata, zajíčci, kosi a malé hrdličky.

Celý článek »

Po dlouhé zimě zpět v přírodě: Vypustili jsme 314 uzdravených živočichů

21. 4. 2020

V pražské přírodě se prohání o 314 živočichů více než před měsícem. Svůj podíl na tom ovšem nemá reprodukce, jak by mnohé napadlo, ale naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ta totiž celou zimu pečovala o své svěřence, které z různých důvodů nemohla vypustit dříve než na jaře. Nyní však přišla jejich chvíle a uzdravení pacienti 42 různých živočišných druhů zamířili do přírody.

Celý článek »

Zraněnou poštolku nám pomohl odchytit křeček v kleci

31. 3. 2020

O tom, že ostré kovové zábrany proti holubům nejsou nic příjemného, se přesvědčil i poštolčí sameček v Loretánské ulici v Praze 1. Nedopatřením se mu totiž podařilo probodnout si dlouhým tenkým bodcem stehno skrz naskrz. Bodec mu sice v noze uvázl, ale poštolčí samec i přes zjevnou překážku dokázal létat a lovit. O jeho nelehké situaci se pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dozvěděli ze sociálních sítí, kde na poraněnou poštolku svou fotografií upozornil fotograf Milan Artýszek. Poštolce hrozilo nebezpečí infekce a také riziko, že se svým nedobrovolným doplňkem někde zachytí a uvízne tam. Proto se ji naši zvířecí záchranáři rozhodli odchytit a bodec jí odstranit.

Celý článek »

Uzdravený čáp se vrátil do přírody. Jeho další osud zmapuje vysílačka

26. 3. 2020

Historicky první čáp bílý, kterého přijala naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, byl nalezen v polovině září 2019 v areálu golfového hřiště na Zbraslavi. Byl vyčerpaný, podchlazený a nesnažil se uletět. Odchytili jsme ho a převezli do záchranné stanice. Tam se už po několika dnech jeho stav výrazně zlepšil a během dvou týdnů se opět dostal do dobré kondice. V té době už ale byla většina čápů bílých na své cestě na jih a náš čáp se k nim tak nestihl připojit. Protože mladý jedinec by nedokázal doletět na zimoviště bez hejna dospělých ptáků, musel u nás ve stanici počkat až do jara.

Celý článek »

Záchranná stanice funguje i v době karanténních opatření

16. 3. 2020

Ačkoliv se Praha potýká s náporem epidemie onemocnění COVID-19 a na naši zemi je uvalena karanténa, jsou služby, které nemohou přerušit svůj provoz. To je případ i naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Naši zaměstnanci i nadále vyrážejí do ulic hlavního města za záchranou zraněných a handicapovaných zvířat. Přijali jsme ovšem bezpečnostní opatření, které pomůže ochránit zdraví záchranářů i Pražanů, kteří zvířeti přivolají pomoc. Jako vždy i nyní fungujeme na nonstop pohotovostní telefonní lince 773 772 771 – naleznete-li volně žijícího živočicha, který potřebuje pomoc, telefonicky nás kontaktujte. Po telefonu se pak dohodneme, kde a jak nám zvíře necháte, a my si jej posléze sami vyzvedneme.

Celý článek »

Nejproduktivnější pražský sokol se vrátil do přírody, čekaly na něj dvě samice

13. 3. 2020

V úterý 10. března jsme v Malešicích vypustili sokola stěhovavého, který se v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy 18 dní zotavoval po celkovém vysílení. Desetiletý samec kriticky ohroženého druhu byl v Malešicích nalezen na zemi, vyčerpaný a neschopný letu. Odhalili jsme u něj staré zranění křídla, které pravděpodobně utrpěl při nárazu do nějaké překážky, aktuálně jej ale limitovala především jeho špatná kondice a chybějící energie. Bylo přitom naprosto zásadní, aby se zotavil co nejdříve – podle ornitologického kroužku jsme zjistili, že se jedná o sokola, který v Praze od roku 2013 pravidelně hnízdí, a to dokonce se dvěma samicemi zároveň. Na jeho návrat tak nedočkavě čekaly hned dvě sokolí partnerky. Podle ornitologa Dušana Raka, který výskyt sokolů v hlavním městě dlouhodobě sleduje, tento sokol celkem odchoval již více než 20 mláďat a je to tak vůbec nejproduktivnější sokol v Praze.

Celý článek »

Charitativní krmítka jsou opět v prodeji. Podpořte záchrannou stanici i ptactvo

5. 2. 2020

Zima stále ještě nekončí a na keřích už zbývá pomálu bobulí, které by volně žijící ptactvo mohlo zasytit. Vy jim však se sháněním potravy můžete pomoci. Ode dneška si u nás můžete opět zakoupit charitativní ptačí krmítko, které potěší nejen volně žijící ptactvo, ale také pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, z nichž dvě třetiny tvoří opět ptáci. Právě na podporu záchranné stanice totiž celý výtěžek z prodeje našich krmítek poputuje.

Celý článek »

Další rekordní rok pro záchrannou stanici: Přijali jsme 5 368 živočichů

27. 1. 2020

V hlavním městě Praze není vysoká jen koncentrace lidí. Svůj domov tu našlo i velké množství volně žijících živočichů, kteří se životu v městském prostředí dokázali přizpůsobit. Kromě výhod, jako jsou například dostupnost a dostatek potravy, je však ve městě i řada nástrah, které které způsobují jejich poranění a zdravotní problémy. A takové živočichy přijímá do péče naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. V loňském roce stanicí prošlo 5 368 živočichů 138 různých druhů, což je vůbec nejvyšší číslo v historii jejího fungování.

Celý článek »