JAK POMOCT: Ježci
Ježci potřebují pomoc:
- jsou-li zranění nebo nemocní,
- jsou-li aktivní během dne (zdraví ježci jsou aktivní od soumraku do svítání) nebo během zimy (ježci zimu přečkávají v zimním spánku),
- uvízli-li v nějaké pasti – ve výkopu, v síti, v zahradním jezírku apod.,
- jedná-li se o velmi malé nesamostatné mládě (váží méně než 100 g) nalezené mimo hnízdo,
- jedná-li se o pozdně narozená mláďata s nízkou hmotností, která jim neumožňuje úspěšně přežít zimu. Tato mláďata ale stačí zachraňovat až od druhé poloviny října, do té doby jsou v přírodě obvykle stále vhodné podmínky na to, aby se mláďata vykrmovala sama. Ježci mají nedostatečnou hmotnost pro přezimování, pokud mají ve druhé polovině října méně než 400 g anebo v listopadu méně než 600 g.
Jak postupovat:
Kontaktujte naši záchrannou stanici na pohotovostní telefonní lince 773 772 771.
O větší mládě ježka či dospělé nezraněné zvíře se můžete krátce postarat i sami, zraněné zvíře či nesamostatné mládě je potřeba urychleně předat záchranné stanici.
Budete-li se o ježka starat, než si ho převezme záchranná stanice, umístěte ho do teplé místnosti, ubytujte ve výběhu o velikosti 1 – 2 m2 (můžete použít i větší klec pro hlodavce) s boudičkou na spaní (vhodná je papírová krabice) a krmte jej konzervami pro psy nebo kočky, granulemi pro psy nebo kočky (ideální jsou granule pro malá plemena psů anebo pro štěňata) nebo vařeným drůbežím masem s troškou rýže či těstovin. Vhodná výstelka boudičky na spaní je seno či sláma, na podlahu výběhu dejte noviny. Noviny je zapotřebí denně měnit, výstelku boudičky na spaní stačí měnit obvykle jednou za týden. Ježek potřebuje odblešit, odčervit (nejenom proti střevním parazitům, ale i proti plicním parazitům) a pravidelně vážit (měl by za týden přibrat cca 50 g).
Neponechávejte si ježka doma, ale předejte ho záchranné stanici. Ta disponuje veškerými vhodnými veterinárními přípravky na odčervení (na komplikace způsobené parazity umírá většina ježků držených v lidské péči), dostatečně prostorným chovným zázemím a nehrozí zde ochočení ježků, což by bylo překážkou pro návrat ježků zpět do přírody.