Vypiplat mládě ohroženého sysla nám pomohla parta veverek

8. 8. 2019

Každý rok přijme naše Záchranná stanice hl. m. Prahy po volně žijící živočichy stovky osiřelých či opuštěných ptačích a savčích mláďat, která přišla o rodiče nebo rodné hnízdo a bez lidské pomoci by si v přírodě nedokázala poradit. S mláďaty některých druhů, jako jsou ježci, veverky, kosi nebo labutě, se ošetřovatelé setkávají pravidelně každý rok, každá sezona mláďat si ale pro naše zaměstnance připraví také několik nečekaných překvapení. Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se naše stanice starala teprve podruhé ve své více než sedmileté historii.

Na vyčerpané syslí mládě, které bez hnutí leželo mimo noru, narazily nálezkyně koncem května letošního roku na Mladoboleslavsku, kde žije kolonie syslů obecných, při fotografování těchto drobných zvířat. Mládě, které přivezly k nám do stanice, bylo naprosto vysílené a dehydratované. Mělo ještě zavřené oči a nemohlo být tedy starší než 3 týdny, jedno oko však již mělo zanícené a plné muších vajíček. Několik prvních dní bylo pro malou syslí slečnu, která dostala jméno Soňa, kritických. Díky intenzivní péči ošetřovatelů se ale její stav začal rychle zlepšovat a mládě začalo přibývat na váze.

sysel

Syslové jsou však velmi společenská zvířata, která žijí ve skupinách, a tak naší pacientce záhy začala chybět společnost. Smutně pískala a volala své druhy, jenže na to, abychom ji mohli vypustit zpět do volné přírody, ještě nebyla dost silná. A tehdy přišli na řadu náhradní kamarádi: V záchranné stanici se právě zotavovalo několik podobně starých veverčat. Veverky a syslové jsou příbuzní, a tak jsme je zkusili dát dohromady. Mláďata si na sebe rychle zvykla a velmi k sobě přilnula. Syslí slečna se dokonce naučila pár veverčích triků, například šplhání po větvích, i když obvykle se sysel jako zemní hlodavec drží raději při zemi. Po měsíci péče v záchranné stanici byla Soňa připravená vrátit se zpátky ke svému původnímu druhu. Její zachránkyně ji odvezly na místo, kde ji původně našly, a ujistily se, že syslí kolonie svého ztraceného člena v pořádku přijala. Doufáme, že si Sonička mezi svými rychle zvykla a že přispěje k rozšíření populace tohoto kritického ohroženého druhu.

15_u

Kolonie syslů

Sysel obecný patří mezi hlodavce a je naším jediným zástupcem takzvaných zemních veverek. Má velké oči, malá ouška a krátký ocas. Žije v koloniích, které mohou čítat až několik stovek jedinců. Syslové nejraději obývají přehledné travnaté plochy s nízkou vegetací, kde se mohou snadno orientovat a včas se skrýt před případným nebezpečím do některé ze svých nor. Sysel patří mezi kriticky ohrožené druhy české i evropské fauny.