Sezóna mláďat je tady: Pozor, neuvážená pomoc jim spíše uškodí

10. 4. 2019

Sezóna mláďat je v plném proudu, a tak se vám při procházkách přírodou může snadno stát, že narazíte na malá ptáčata, zajíce či srnčata. Často působí naprosto bezbranně – neumí ještě utíkat či létat, nebojí se nás, choulí se v trávě. Leckoho by tak mohlo napadnout, že je s nimi něco v nepořádku, že se něco stalo jejich rodičům a že možná potřebují pomoc. Může mít pravdu. Ale pozor, neuvážená a neodborná “pomoc” může další život mláděte tragicky poznamenat a nezřídka vést i k jeho rychlé smrti. Při nálezu mláděte proto sami nikdy nic nepodnikejte, dokud se neporadíte se zvířecími záchranáři.

mládě kosa

mládě kosa černého

Zraněným a jinak postiženým volně žijícím živočichům na území Prahy pomáhá naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Stará se i o mláďata, která potřebují pomoc, obvykle proto, že přišla o rodiče. Až polovina mláďat však ve stanici končí zbytečně – z dobré vůle lidí, kteří je z přírody bezdůvodně odnesou. Při nálezu mláděte, o kterém se domníváte, že pomoc potřebuje, nás, prosíme, vždy nejprve kontaktujte na naší pohotovostní lince (telefonní číslo 773 772 771). Zaměstnanci stanice situaci zhodnotí a navrhnou další postup. Nalezená mláďata volně žijících živočichů si nikdy nenechávejte doma, porušili byste tím zákon na ochranu přírody. Podle něj jste povinni bezodkladně předat mládě volně žijícího druhu do péče záchranné stanice.

Odchov ptačích i savčích mláďat je velmi náročný a vyžaduje kromě odborných znalostí i dostatek času a technické a prostorové zázemí. Většina ptačích mláďat se krmí po 15 minutách od rána do večera. Savčí mláďata se krmí sice po 2-4hodinových intervalech, zato ale i v noci. Ptáčata i savčí mláďata potřebují kvalitní potravu, která se liší podle druhu zvířete a často se nedá ani běžně sehnat. Mláďata také vyžadují zahřívání, protože si často nejsou schopna udržet tělesnou teplotu. Ani dodržení všech postupů vám bez odborného dohledu nezaručí, že mládě přežije. Proto se při svých procházkách pražskou přírodou vyvarujte sbírání a odnášení mláďat z jejich úkrytů a nejprve se poraďte s odborníky.

Pokud jste v přírodě narazili na mládě a nejste si jistí, zda potřebuje vaši pomoc, prohlédněte si náš jednoduchý návod, který vám při rozhodování pomůže.

ptaci
savci