Návštěvníci zookoutků nerespektují zákaz krmení: Daněk za to zaplatil životem

1. 4. 2019

V sobotu odpoledne došlo v kunratickém zookoutku ke smutné tragédii. Jeden z obyvatelů zdejšího výběhu, tříletý daněk Alfons, uhynul. Jeho závažných zdravotních problémů si všimla kolemjdoucí, která ihned přivolala našeho pracovníka. Alfons se před smrtí trápil několik hodin a ani zásah našich zaměstnanců jej nedokázal zachránit. Příčinu jeho skonu odhalila pitva, během které veterinární lékařka zjistila, že zvíře zemřelo v důsledku požití plesnivého a sladkého pečiva. To způsobilo acidózu bachoru, která je pro přežvýkavce velmi nebezpečná a často končí jejich smrtí.

Pro zvířata chutné, avšak naprosto nevhodné krmivo naházeli do výběhu neukáznění návštěvníci Kunratického lesa, kteří nedbali zákazu krmení a cedulí s upozorněními. Jejich bezohlednost stála Alfonse mnoho bolesti a nakonec i život, což nás velmi rmoutí. Během posledních tří let je to již čtvrté zvíře, které zemřelo vinou nevhodného krmiva pocházejícího od návštěvníků zookoutků.

uhynulý daněk

Zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy zvířata v zookoutku pravidelně krmí, a tak rozhodně nestrádají hladem. Dostávají vyváženou kvalitní stravu, čerstvou vodu a veškerou potřebnou péči. V případě, že jim chcete přilepšit, můžete pochutiny pro ně odevzdat našim pracovníkům v zookoutcích nebo je nechat odložené na určených místech. Pro zvířata tam můžete zanechat čerstvé ovoce a zeleninu (jablka, mrkve, salát, řepu) nebo například žaludy a bukvice. Nikdy krmení neházejte do výběhů se zvířaty, můžete je zabít a zničit tak naši dlouholetou práci a především – nevinné životy.