Do naší záchranné stanice doputovala opeřená kráska ze severu

26. 10. 2017

O letošním podzimu se do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy vůbec poprvé dostala berneška bělolící, severský pták, který se od známé husy liší především svým tmavým zbarvením. Zraněnou bernešku jsme odchytili na Olšanském rybníce v Praze-Kunraticích. Se zlomenou končetinou jsme ji převezli k naší veterinární lékařce, která bernešku ošetřila a naordinovala jí trvalý pobyt na vodní hladině, aby zlomenou končetinu nezatěžovala a mohla se brzy zotavit.

Výskyt bernešky bělolící v Praze je ojedinělý úkaz. Tento vzácný pták hnízdí převážně na arktických ostrovech kolem severního pólu. Je tažná a zimu tráví na pobřeží západní Evropy. Jen velmi výjimečně se někteří ptáci v zimních měsících zatoulají i na území České republiky. „Naše“ berneška je tak dost možná půvabným prvním poslem blížící se zimy.

Nabízí se však i jiné, poněkud méně senzační vysvětlení – může se jednat o ptáka, který unikl z domácího chovu. Tomu však odporuje fakt, že berneška neměla žádný identifikační kroužek ani označení. Místo toho jsme u ní našli ornitologický kroužek, kterým se označují pouze volně žijící ptáci.

IMG_berneska

Po 14 dnech léčby v naší záchranné stanici již berneška na končetinu začala došlapovat a nadešel čas vypustit ji zpět do volné přírody. Zbývalo jen vyměnit její příliš velký ornitologický kroužek za menší a berneška se mohla opět svobodně rozletět do světa. Nám nezbývá než popřát jí šťastnou cestu, ať už zamíří domů na sever, či kamkoli jinam.

 

Video z vypouštění bernešky zpátky do přírody: