Rybník Markéta (malá)

 

Katastrální území Praha 6 – Břevnov
Vodní tok Brusnice
ČHDP 1 – 12 – 01 – 004
Typ nádrže neprotékaná (za běžných průtoků),
při vyšších vodních stavech převod vody z nádrže Markéta I (velká)
Účel nádrže krajinotvorný, chov ryb, zdroj závlahové vody
Objem nádrže 1 510 m3
Plocha hladiny 1 457 m2
Typ vzdouvací stavby zemní sypaná hráz
(výška 2,1 m – pouze v profilu spodní výpusti)
Vlastník Hlavní město Praha
Správa Lesy hl. m. Prahy

 
Údržba a správa
V rámci běžné údržby se provádí prořezávání břehových porostů, sečení trávy podél břehů a odklízení černých skládek. Součástí údržby je také pravidelná kontrola vodohospodářských objektů.
 
Květen 2007 – duben 2008 Odbahnění rybníka systémem Drausy
Odbahnění Rybník Malá Markéta byl zanesen asi 500 m3 bahna, které je převážně organického původu. Zabahnění bylo způsobeno zejména spadem listí z okolních stromů. Vzhledem  k tomu, že rybník se nachází v nově upraveném parku a roste v něm velké množství vzácného stulíku, byla by klasická těžba bahna z vypuštěného rybníka velmi problematická. Z toho důvodu přistoupil Odbor ochrany prostředí MHMP k netradičnímu řešení – odbahnění systémem Drausy.
Tato technologie využívá biologické a chemické procesy, které jsou aktivovány přísunem vzdušného kyslíku. Jinými slovy, do dna rybníka je přiváděn vzduch, který nastartuje procesy napomáhající přirozenému rozkladu organického bahna. Celý proces odbahňování trvá 6 měsíců. Po jeho dokončení zůstane na dně jen minimální množství biologicky nerozložitelných sedimentů. Zároveň dojde ke zlepšení kvality vody, protože právě organická složka bahna způsobuje znečištění a nadměrný výskyt řas v letním období.


Provzdušňování sedimentu rybníka trvalo od dubna do září roku 2007. Během provozu celého procesu bylo pozorováno výrazné zlepšení kvality vody v rybníce a zlepšení kyslíkových vlastností. V listopadu byl rybník vypuštěn a bylo provedeno vyhodnocení celé akce. Ve spodní, hlubší části rybníka byl sediment z větší části odstraněn a zbylo zde jen nově napadané listí. V horní části, kde se hloubka vody pohybuje kolem 40 cm se úbytek bahna neprojevil. Jeden z důvodů je, že v mělké vodě nedochází k takovému prokysličení vodního sloupce. Zásadní vliv mělo ovšem čerstvě spadané listí. V zadní části rybníka se každý podzim nahromadí listí spadané z okolních stromů a vytvoří na dně vrstvu až 20 cm vysokou. Prokysličování tedy způsobilo pouze urychlení rozkladu nově napadaného listí a nikoli redukci sedimentu.
Po vyhodnocení celé akce a s využitím nových zkušeností bylo dohodnuto, že v příštím roce bude odbahnění pokračovat, ale již jen v horní části rybníka. Na jaře bude rybník upuštěn a provzdušňovací hadice budou umístěny přímo do rybničního bahna tak, aby provzdušňování probíhalo odspodu. Celkové vyhodnocení akce pak bude provedeno na podzim roku 2008.
Odbahnění prováděla firma Oko servis Anders za cenu cca 130 tisíc Kč.