Hamerský rybík

 

Vodní tok Botič
Typ nádrže boční
Účel nádrže rybochovný, krajinotvorný, požární záloha
Objem nádrže 65 000 m3
Plocha hladiny 38 000 m2
Typ vzdouvací stavby zemní sypaná hráz
Vlastník Hlavní město Praha
Správa Lesy hl. m. Prahy

 
Hamerský rybník v Praze 10 Záběhlicích byl založen kolem roku 1770 jako zdroj vody pro nově vzniklé měděné hamry. Rybník je boční a je napájen náhonem z Botiče, který se od potoka odděluje doleva na Záběhlickém jezu. V polovině 20. století tvořila hladina asi jen necelou polovinu dnešní rozlohy a zbytek tvořil mokřad, zarostlý rákosem. V roce 1925 byla  severní část rybníka částečně vybagrována, ale do konce čtyřicátých let byl Hamerský rybník zanesený bahnem téměř ze 3/4 a větší část rybníka byla pokryta rákosem. Při odbahňování rybníka v únoru 1960 byly na dně nalezeny pozůstatky záběhlické královské tvrze Václava IV. Tvrz byla zničena za husitských válek roku 1420 a při výstavbě rybníka pak nadobro pohřbena pod vodní hladinu. Při následném průzkumu bylo odkryto několik místností této středověké stavby. Uprostřed rybníka se na místě bývalé tvrze  od roku 1960 nachází ostrůvek o rozloze asi 30 m², který vznikl při tehdejším odbahňování.
Po dalším dlouhém období zanedbané údržby získal v roce 2007 rybník Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, který po Praze spravuje většinu rybníků a nádrží. Ihned byly zahájeny přípravy na revitalizaci celého rybníka. Rybník nebyl od 50. let 20. století čištěn a byl zanesen 7500 m3 sedimentu. Vypouštěcí zařízení bylo zchátralé, břehy podemleté a okolní zeleň zanedbaná.
 
Revitalizace Hamerského rybníka
Cílem revitalizace Hamerského rybníka bylo provedení odbahnění, část sedimentu byla odvezena a část použita na vymodelování mělčin, které byly osázeny vodními rostlinami. Tyto mělčiny, nazývané litorální pásmo, jsou důležité pro hnízdění ptáků a rozmnožování obojživelníků.
Původní ostrůvek byl opevněn kamenným záhozem a rozšířen o takzvaný ptačí ostrov, který je pokrytý pouze valounky. Takovéto ostrůvky si s oblibou vybírají rackové k hnízdění a odpočinku.
Podemleté břehy rybníka byly opraveny pomocí velkých balvanů umístěných do břehu a betonové opevnění nad hladinou bylo nahrazeno kamennou dlažbou. Původní vypouštěcí zařízení bylo zbouráno a na jeho místě byl vystavěn nový sdružený objekt z kamenného zdiva.
Rybník je zajímavý i z hlediska výskytu živočichů a rostlin. Z ptáků zde můžeme vidět labuť velkou, lysku černou a racka chechtavého. Z obojživelníků se zde vyskytuje skokan zelený, ropucha obecná, vzácně i čolek obený. V okolí rybníka se vyskytuje 214 druhů motýlů. Z dřevin je zajímavý starý topol černý a olše na levém břehu.
Rybník slouží jako chovný komorový pro extenzivní chov ryb a každé jaro probíhá pravidelný výlov. Do rybníka je nasazováno 200 – 400 000 ks plůdku kapra. Dále jsou do rybníka nasazováni líni a štiky.