Krajinný park Lítožnice je ve finále soutěže Adapterra Awards 2021

27. 8. 2021

I letos můžete hlasovat pro nejsympatičtější projekt v soutěži Adapterra Awards 2021, kterou pořádá Nadace Partnerství. Do finále, v němž se utkají adaptační projekty z volné krajiny i z městského prostředí reagující na klimatickou změnu, se probojovalo 18 finalistů, z toho 4 projekty z Prahy. Mezi nimi  je i Krajinný park Lítožnice, který jsme na Říčanském potoce mezi Běchovicemi a Dubčí v uplynulých letech pomáhali budovat.

Srdcem krajinného parku Lítožnice je Lítožnický rybník, kterému jsme od roku 2018 pomáhali vrátit jeho původní podobu. Na jeho místě býval kdysi velký rybník, který byl však později vypuštěn a zrušen a ve 2. polovině 20. století jej nahradily tři menší rybníky. V letech 2015-2016 získalo hlavní město Praha rybníky v havarijním stavu od různých majitelů do svého vlastnictví a padlo rozhodnutí zde opět obnovit jeden velký rybník. Jeho rozloha je po dokončení 10,9 hektaru, což z něj dělá čtvrtý největší pražský rybník.

Také širší okolí rybníka se postupně proměňuje v krajinný park s pestrou mozaikou různých přírodních prvků.  Revitalizaci Říčanského potoka, během níž zde vznikly meandry se soustavou tůní, doplňují louky i nově vysázené plochy budoucích lesíků. Mlatové cesty zase  zpřístupňují místo i cyklistům a turistům, a tak se území stává častým cílem výletů.

Hlasovat pro tento projekt můžete do 15. října 2021 na https://www.adapterraawards.cz/Hlasovani.