Okno do lesa

Okno do lesa je projekt Lesů hl. m. Prahy, který divákovi umožňuje nahlédnout do světa živočichů žijících kolem nás. Pomocí moderních technologií zprostředkovavá život v zookoutku, na včelnici, u krmelce či uvnitř ptačí budky a přenáší jej až na obrazovky počítačů. Ačkoli je vlastní pobyt v přírodě nenahraditelný, kamery, čidla či fotopasti, které zaznamenají i to, co běžný pozorovatel nemá šanci vidět, dokážou některé skryté přírodní zákonitosti lépe přiblížit a vysvětlit.

Okénko Včelí úl

Sledujte přímý přenos z včelího úlu a nahlédněte do fascinujícího světa medonosného hmyzu.
Do včelího úlu vás zavedou dvě kamery. Jedna je umístěna přímo uvnitř úlu a bude zachycovat, jak mezi sebou včely komunikují, jak si předávají potravu, jak zpracovávají med a pyl a jak probíhají veškeré další životní pochody včelstva v skrytu jeho příbytku.
Druhá kamera bude zabírat vchod do úlu, takzvané česno, a zdejší čilý včelí ruch. Kamera poodhalí funkci včel strážkyň, které hlídají včelstvo před vetřelci, zachytí také vracející se létavky s pylovými rousky na nožkách a představí princip výborného včelího větrání během letních dní.

Pohled do nitra úlu

Co se děje u vchodu do úlu

Součástí „včelího“ okénka bude i digitální úlová váha, která nám umožní soustavně sledovat váhové změny včelstva. Průběh těchto změn názorně ukáže, jak včelstvo reaguje na přísun potravy, kdy (v závislosti na přísunu nektaru či medovice) začínají kvést významné medonosné rostliny, jak včelstvo reaguje na změnu počasí či jestli se kupříkladu připravuje na rojení.
Úl vybavíme také tepelnými čidly, která budou po celý rok soustavně sledovat teplotu uvnitř včelstva. Jedním z výstupů může být například sledování teplot během zimy a to, jak se včelstva přizpůsobují chladu.

Okénko Co se děje v zookoutku

Sledujte momentky ze života zvířecích obyvatel lesního zookoutku v Chuchelském háji, a to nejen ve dne, ale i v noci. Díky on-line přenosu tak snadno zahlédnete i noční živočichy, kteří bývají přes den zalezlí, nebo hnízdění sov a dalších druhů ptáků.
V zookoutku jsou umístěny tři kamery, jedna z nich je přenosná. Jedna kamera nyní snímá mývalí výběh, druhá je namířená na jelení ohradu. Třetí sleduje krmelec, do něhož se chodí krmit mufloni a daňci. V období říje bude možné přenášet z výběhů spárkaté zvěře také zvuk.

Jelení výběh a jeho obyvatelé

Na koho se vlastně díváte »

Ve výběhu žije jeden jelen lesní a dvě laně. Asi dvouletý jelen Rumcajs pochází z Liberecka. Jako malý koloušek se zranil, když spadl do skruže, naštěstí se ho ale ujali ošetřovatelé ze Záchranné stanice Archa při ZOO Liberec a podařilo se jim jelena vykurýrovat. Při léčbě si ale příliš zvykl na lidskou přítomnost a nemohl se vrátit zpátky do přírody, a tak jsme pro něj našli vhodné místo v zookoutku.

Laň Viktorii ještě jako mládě sebrali lidé zbytečně z přírody, ale protože si s ní časem nevěděli rady, odnesli ji hajnému. Dneska jsou jí asi čtyři roky, druhá laň, Šmoula, je o rok mladší. Šmoula pochází z Krušných hor, jako malá utrpěla zranění při sekání luk a tamní lesník ji sám odchoval.

Obydlí dvou chuchelských mývalů

Na koho se vlastně díváte »

Ve výběhu žijí dva mývalové severní, jejichž jména odkazují na slavný gangsterský pár Bonnie a Clyde. Oba mývalové jsou staří přibližně 2,5 roku. Odchyceni byli ve volné přírodě, už se do ní ale nemohli vrátit, protože mývalové v Česku patří mezi nepůvodní druhy živočichů, podobně jako třeba psík mývalovitý či norek americký.

Mýval, jehož původní domovinou je Severní Amerika, se do Evropy dostal spolu s lidmi, kteří jej tady plánovali chovat kvůli kožešině, velice rychle se ale rozšířil i do volné přírody. V naší přírodě prakticky nemá přirozeného nepřítele a při hledání potravy je velmi důrazný, a navíc mimořádně obratný – citlivými prstíky na předních tlapkách vybere kdejaké hnízdo.

Krmelec muflonů a daňků

Na koho se vlastně díváte »

V mufloním stádu žijí dva mufloní samci, Arnie (6 let) a Sylvester (8 let), a 6 muflonek. Mufloní babičkou je 15letá Lenka, zato 3letá Meggie letos přivede na svět svoje první mládě. Většina muflonů v zookoutku pochází z areálu Thomayerovy nemocnice, kde žije početné mufloní stádo. Obvykle jde o vyléčená zvířata, která utrpěla zranění při střetu s autem nebo která pokousal pes.
Daňčí stádo tvoří asi dvacítka daňků evropských, mezi nimiž jsou i daňci bílí a tmaví (barevné varianty). Nejstarší samec je George, sekundují mu dva vařečkáři (mladší daňci) a několik špičáků (nejmladší). První bílý daněk, kterého jsme pojmenovali Alexandr, se do zookoutku dostal ze zrušené obory. Smrtelně se poranil při souboji s jiným daňčím samcem, tmavým Avarem, a oba nakonec museli být utraceni. První bílý daněk po sobě ale zanechal několik potomků, kteří v zookoutku dosud žijí.

Zachytili jsme v Chuchelském háji

Zajímavé obrázky přináší i dvě fotopasti v Chuchelském háji, které zachycují život volně žijících živočichů.
 
Napjaté večerní setkání kočky s liškou
Napjaté večerní setkání kočky s liškou
Divočáci v akci
Divočáci v akci

Podpořili nás

Projekt Okno do lesa je spolufinancován ze Státního fondu životního prostředí.
SFZP
MZP

Technická podpora

Toto LIVE vysílání zajišťuje LIVE4K.media, živé přenosy v kvalitě Ultra HD (4K).
LIVE4K_logo