Záchrana živočichů

Když se zraní nebo onemocní člověk, pomůžou mu doktoři v nemocnici. Nemocného pejska vykurýruje veterinář. Ale kdo pomáhá zraněným srnkám, ježkům, veverkám nebo labutím? Kde se uzdraví poštolka se zlomeným křídlem a kde odrostou soví mláďata, která přišla o hnízdo? Kdo se stará o divoké živočichy, kteří se sice naučili žít v blízkosti lidské civilizace, ale i přes to se nedokáží vyhnout všem jejím nástrahám?
Ekovýchovný program představuje práci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, jejímž posláním je pečovat o zraněné a jinak handicapované živočichy na území hlavního města a pomáhat jim vracet se po zotavení zpět do volné přírody.
Žáci se dozvědí, jak záchranná stanice funguje, o jaké pacienty se ošetřovatelé nejčastěji starají a s jakými zraněními se zvířata do stanice obvykle dostávají. Zjistí, jak vypadá běžný den ošetřovatele, který denně vyjíždí k několika zásahům u zraněných živočichů po celé Praze, a poznají, co všechno péče o divoká zvířata, z nichž se nesmí stát domácí mazlíčci, obnáší.
Sami se naučí rozpoznat, kdy mohou živočichovi v nesnázích pomoci, kdy je třeba přivolat odborníky a kdy je naopak lidská pomoc zbytečná, či přímo škodlivá a příroda si nejlépe poradí sama. Budou se učit respektu vůči přírodním zákonitostem a zodpovědnosti za svět kolem sebe, která je pro soužití města a přírody tak důležitá.
Program se skládá z interaktivní prezentace s ukázkami nástrah, se kterými se zvířata setkávají nebo žáci uvidí ukázky práce zvířecích záchranářů.

Podmínky programu

Časová náročnost: 1 vyučovací hodina (45 minut) / třída
Cena: 90 Kč / účastník (pedagogický doprovod zdarma)
Vhodné termíny: celoročně
Lokalita programu: učebna vybavená PC s možností připojení k dataprojektoru či k interaktivní tabuli
Další informace: Program je určen pro více tříd za sebou – minimální počet účastníků – 3 třídy za sebou.

zajicek